W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje bilateralne Ministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka ws. reformy Traktatów

01.12.2023

W związku z przyjętą 22 listopada br. rezolucją ws. zmiany Traktatów i reformą instytucjonalną zaproponowaną przez Parlament Europejski, Minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk odbył w dniach 28 listopada – 1 grudnia br. szereg konsultacji bilateralnych ze swoimi europejskimi odpowiednikami i innymi partnerami z Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy i Danii.

Minister Szymon Szynkowski vel Sęk kontynuuje spotkania w europejskich stolicach, gdzie prowadzi konsultacje w sprawie zmian traktatowych

W ramach rozmów w Pradze, Bratysławie, Wilnie, Rydze i Kopenhadze zgodzono się co do konieczności utrzymania jedności Unii wobec wspólnych wyzwań, w tym zwłaszcza kontynuacji wsparcia dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji. – Opowiadamy się za jednością Unii wokół najważniejszych wyzwań, jednocześnie bronimy polskiej państwowości, kompetencji w strategicznych obszarach, które powinno wykonywać państwo polskie – podkreślał Minister Szynkowski vel Sęk. Wśród nich wymienił obronę granic, kwestię bezpieczeństwa energetycznego, politykę zagraniczną czy edukację. Jak dodał, te kompetencje powinny pozostać w rękach państw członkowskich.
 
Szef polskiej dyplomacji zauważył, że stanowisko Polski, jeżeli chodzi o sceptycyzm wobec zmian traktatowych, jest podzielane wśród najbliższych partnerów. – Podczas spotkań w Pradze zostałem również poinformowany, że rząd czeski jest sceptyczny wobec otwierania dyskusji o zmianach traktatowych. Jest to stanowisko bliskie polskiemu rządowi. Takie otwarcie traktatów, zdaniem naszych partnerów, mogłyby zagrozić naszej jedności unijnej – podkreślił Minister Szynkowski vel Sęk. Zwrócił uwagę, że również stanowisko Litwy jest zbieżne z polskim – oba kraje opowiadają się za tym, by nie otwierać pochopnie dyskusji nt. zmian traktatowych, która mogłaby odwrócić uwagę od najważniejszych wyzwań stojących przed UE: bezpieczeństwa, w tym energetycznego, agresji rosyjskiej na Ukrainę i stanu unijnej gospodarki.
 
Podczas konsultacji szef polskiej dyplomacji zwracał ponadto uwagę na niewielką przewagę głosów w Parlamencie Europejskim, dzięki którym przyjęto rezolucję ws. zmian Traktatów. Przypomniał, że Traktat Lizboński został stworzony z założeniem, że Unia Europejska rozszerzy się w przyszłości, a więc zaproponowana reforma nie jest warunkiem koniecznym dla dalszej integracji. Szef polskiej dyplomacji dodał, że wśród samych państw członkowskich rośnie przekonanie, że sprawy zmian traktatowych nie mogą być procedowane w tak nagłym trybie.  
 
Podsumowując rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Łotwy, Artursem Krišjānisem Kariņšem, szef polskiej dyplomacji ocenił, że nasze kraje łączy podobne spojrzenie na najważniejsze kwestie – należy zrobić wszystko, żeby obywatele Polski i Łotwy mogli czuć się bezpiecznie, nie tylko w kwestii geopolitycznej, lecz także w kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Jak dodał, minister Kariņš jest wielkim przyjacielem Polski, znawcą wspólnej historii polsko-łotewskiej, która udowadnia, że działając wspólnie, możemy odeprzeć zagrożenia. Istotną część rozmowy minister spraw zagranicznych RP poświęcił wspólnemu problemowi na granicy z Białorusią. – To nasze wspólne wyzwanie – wskazał Minister Szynkowski vel Sęk.
 
1 grudnia szef polskiej dyplomacji udał się w drugą już w ostatnich dniach wizytę do Pragi. Jak podkreślił, przypadła ona w dniu jubileuszowego 15. forum polsko-czeskiego. Kolejna wizyta w Pradze była okazją do rozmowy  z czeskim odpowiednikiem, Janem Lipavskym. Podczas dyskusji ministrowie zgodzili się co do tego, że zarówno Polska jak i Czechy są otwarte na rzetelną i transparentną dyskusję w sprawie proponowanej reformy. Obaj zwrócili również uwagę na zagrożenie, jakim byłaby próba redefinicji problemu i zakulisowego forsowana zmian w Traktatach. Ministrowie poruszyli również kwestie współpracy Grupy Wyszehradzkiej, rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz polityki bezpieczeństwa.
 
W równie zgodnej atmosferze przebiegło spotkanie z Ministrem Spraw Zagranicznych i Europejskich Słowacji Słowacji Jurajem Blanárem. Minister Szynkowski vel Sęk zwrócił uwagę nie tylko na zdecydowane poparcie rządu Bratysławy w sprawie reformy Traktatów, ale i na zbieżność w spojrzeniu na to jak działają dzisiaj instytucje europejskie. Minister Szynkowski vel Sęk wyraził ponadto przekonanie, że Polska i Słowacja są przeciwne proponowanym zmianom traktatowym w UE.

Będziemy wspólnie koordynować działania w tym obszarze – podkreślił szef polskiej dyplomacji.  
 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}