W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Strategia

Działalność polskiej dyplomacji jest prowadzona zgodnie z założeniami polskiej polityki zagranicznej, których coroczne opracowanie koordynuje minister spraw zagranicznych, zgodnie z ustawą o działach administracji rządowej z dnia 4 września 1997 roku. Następnie Założenia podlegają rozpatrzeniu i przyjęciu przez Radę Ministrów.

Na podstawie przyjętego dokumentu rządowego, minister spraw zagranicznych przedstawia Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej na następny rok. Przemówienie to, potocznie zwane exposé, zwyczajowo wygłaszane jest na początku roku kalendarzowego.

Minister spraw zagranicznych odpowiada także za opracowanie wieloletnich strategii w zakresie spraw zagranicznych. Uczestnicząc lub monitorując główne procesy polityczne, gospodarcze i społeczne, które zachodzą w perspektywie globalnej oraz w otoczeniu międzynarodowym Polski, MSZ prowadzi aktywną politykę sektorową, skoncentrowaną na priorytetowych zagadnieniach – obszarach polityki zagranicznej.

{"register":{"columns":[]}}