Jamajka
Bezpieczeństwo
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże które nie są konieczne do:
- gmin St James i St Catherine,
- dzielnic Kingston, w których wprowadzony jest stan wyjątkowy.
Na pozostałym terytorium Jamajki MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.
W całym kraju odnotowuje się wysoki poziom przestępczości pospolitej. W dużych miastach, w szczególności w Kingston i Montego Bay, operują gangi. Możliwe są napady z użyciem broni, kradzieże, zabójstwa i napaści na tle seksualnym.
W niektórych dzielnicach Kingston oraz w gminach St James (w tym Montego Bay) i St Catherine obowiązują stany wyjątkowe.
Zdarzały się przypadki napadów na turystów jadących z lotniska Norman Manley do Kingston.
Wskazane jest korzystanie jedynie z autoryzowanych przez Jamaica Tourist Board linii taksówek lub taksówek hotelowych.
Numery alarmowe: 119 policja, 110 pogotowie ratunkowe.
Jamajka leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi lub huraganu są dostępne na poniższej stronie.
W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.
MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.
Wjazd i pobyt
Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobytach turystycznych bądź związanych z wymianą kulturalną, jeśli pobyt nie przekracza 30 dni. W przypadku pobytu dłuższego niż wskazany bądź wizyty w innym celu, wymagana jest wiza wydawana przez Ambasadę Jamajki w Berlinie.
W celu uzyskania bliższych informacji można zwrócić się do Konsulatu Honorowego Jamajki w Polsce.
Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Wymaga się okazania biletu powrotnego. W przypadku turystów indywidualnych (bez wykupionego pakietu turystycznego) służby migracyjne mogą żądać okazania środków finansowych potrzebnych na deklarowany okres pobytu (gotówka lub karty kredytowe) oraz prosić o szczegółowy plan pobytu. Turysta powinien móc wykazać rezerwację w hotelu, pensjonacie czy zaproszenie od przyjaciół.
Obywatele państw, które obowiązuje wiza przy wjeździe na Jamajkę, mogą przebywać do 3 dni bez wizy w przypadku tranzytu przez Jamajkę.
Turystów obowiązek meldunkowy nie dotyczy.
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie zdrowotne nie jest wymagane przy wjeździe, ale turyści powinni się upewnić, że posiadają ubezpieczenie na wypadek konieczności skorzystania z opieki lekarskiej. Uznawane są tylko ubezpieczenia firm międzynarodowych. Polisy wystawiane przez polskie firmy ubezpieczeniowe nie są honorowane. Lekarz może zażądać zapłaty w gotówce za usługę pomimo posiadanego ubezpieczenia.
Zdrowie
W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
Mimo że na Jamajce nie występuje żółta gorączka, od podróżujących z rejonów endemicznego występowania ww. choroby (Afryka, Ameryka Południowa) w wieku powyżej 1 roku życia, wymaga się okazania udokumentowanego potwierdzenia szczepienia przeciwko żółtej gorączce.
W roku 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.
Zalecana jest profilaktyka przeciw malarii ograniczona do stosowania repelentów.
Ze względu na zagrożenie leptospirozą należy unikać kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych.
Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej: pić tylko wodę butelkowaną, dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem, nie jeść owoców ze skórką, sałat, surowego mięsa itd.
Poza Kingston i Montego Bay opieka lekarska ograniczona. Polecany szpital: the University of the West Indies Hospital.
Informacje dla kierowców
Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Ruch uliczny lewostronny.
Cło
Należy zgłosić służbom celnym wwóz dewiz w gotówce powyżej 10 tys. Obowiązuje całkowity zakaz wywozu roślin, owoców i zwierząt. Zabroniony jest wwóz narkotyków, broni palnej i materiałów wybuchowych, wydawnictw pornograficznych i okultystycznych, żywności, kawy, kwiatów i roślin. Nie można odzyskać podatku VAT od zakupionych towarów.
Przepisy prawne
Posiadanie do 2 uncji marihuany jest „lekkim wykroczeniem”. W 2015 r. zalegalizowano marihuanę leczniczą. Wywożenie jakiejkolwiek ilości marihuany jest nielegalne i srogo karane. W związku z tym zaleca się osobiste pakowanie bagażu oraz unikanie przenoszenia czegokolwiek na prośbę osób trzecich przy wjeździe/wyjeździe.
Homoseksualizm jest nielegalny.