W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jamajka

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże które nie są konieczne do:

  • gmin St James i St Catherine,
  • dzielnic Kingston, w których wprowadzony jest stan wyjątkowy.

Na pozostałym terytorium Jamajki MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

W całym kraju odnotowuje się wysoki poziom przestępczości pospolitej. W dużych miastach, w szczególności w Kingston i Montego Bay, operują gangi. Możliwe są napady z użyciem broni, kradzieże, zabójstwa i napaści na tle seksualnym.

W niektórych dzielnicach Kingston oraz w gminach St James (w tym Montego Bay) i St Catherine obowiązują stany wyjątkowe.

Zdarzały się przypadki napadów na turystów jadących z lotniska Norman Manley do Kingston.

Wskazane jest korzystanie jedynie z autoryzowanych przez Jamaica Tourist Board linii taksówek lub taksówek hotelowych.

Numery alarmowe: 119 policja, 110 pogotowie ratunkowe.

Jamajka leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi lub huraganu są dostępne na poniższej stronie.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobytach turystycznych bądź związanych z wymianą kulturalną, jeśli pobyt nie przekracza 30 dni. W przypadku pobytu dłuższego niż wskazany bądź wizyty w innym celu, wymagana jest wiza wydawana przez Ambasadę Jamajki w Berlinie.

W celu uzyskania bliższych informacji można zwrócić się do Konsulatu Honorowego Jamajki w Polsce.

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Wymaga się okazania biletu powrotnego. W przypadku turystów indywidualnych (bez wykupionego pakietu turystycznego) służby migracyjne mogą żądać okazania środków finansowych potrzebnych na deklarowany okres pobytu (gotówka lub karty kredytowe) oraz prosić o szczegółowy plan pobytu. Turysta powinien móc wykazać rezerwację w hotelu, pensjonacie czy zaproszenie od przyjaciół.

Obywatele państw, które obowiązuje wiza przy wjeździe na Jamajkę, mogą przebywać do 3 dni bez wizy w przypadku tranzytu przez Jamajkę.

Turystów obowiązek meldunkowy nie dotyczy.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie zdrowotne nie jest wymagane przy wjeździe, ale turyści powinni się upewnić, że posiadają ubezpieczenie na wypadek konieczności skorzystania z opieki lekarskiej. Uznawane są tylko ubezpieczenia firm międzynarodowych. Polisy wystawiane przez polskie firmy ubezpieczeniowe nie są honorowane. Lekarz może zażądać zapłaty w gotówce za usługę pomimo posiadanego ubezpieczenia.

Zdrowie

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Mimo że na Jamajce nie występuje żółta gorączka, od podróżujących z rejonów endemicznego występowania ww. choroby (Afryka, Ameryka Południowa) w wieku powyżej 1 roku życia, wymaga się okazania udokumentowanego potwierdzenia szczepienia przeciwko żółtej gorączce.

W roku 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Zalecana jest profilaktyka przeciw malarii ograniczona do stosowania repelentów.

Ze względu na zagrożenie leptospirozą należy unikać kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych.

Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej: pić tylko wodę butelkowaną, dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem, nie jeść owoców ze skórką, sałat, surowego mięsa itd.

Poza Kingston i Montego Bay opieka lekarska ograniczona. Polecany szpital: the University of the West Indies Hospital.

Informacje dla kierowców

Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Ruch uliczny lewostronny.

Cło

Należy zgłosić służbom celnym wwóz dewiz w gotówce powyżej 10 tys. Obowiązuje całkowity zakaz wywozu roślin, owoców i zwierząt. Zabroniony jest wwóz narkotyków, broni palnej i materiałów wybuchowych, wydawnictw pornograficznych i okultystycznych, żywności, kawy, kwiatów i roślin. Nie można odzyskać podatku VAT od zakupionych towarów.

Przepisy prawne

Posiadanie do 2 uncji marihuany jest „lekkim wykroczeniem”. W 2015 r. zalegalizowano marihuanę leczniczą. Wywożenie jakiejkolwiek ilości marihuany jest nielegalne i srogo karane. W związku z tym zaleca się osobiste pakowanie bagażu oraz unikanie przenoszenia czegokolwiek na prośbę osób trzecich przy wjeździe/wyjeździe.

Homoseksualizm jest nielegalny.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}