W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Korea Północna

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do Korei Północnej.

Półwysep Koreański był od lat miejscem napięć o charakterze politycznym i militarnym. Ich wzrost był szczególnie odczuwalny w związku z północnokoreańskimi testami rakiet balistycznych i próbami jądrowymi, prowadzonymi przez USA i Rep. Korei ćwiczeniami wojskowymi, świętami państwowymi obchodzonymi w Korei Północnej, a także po trudnych do przewidzenia incydentach w strefie zdemilitaryzowanej. Pomimo uspokojenia sytuacji, z którą mamy do czynienia od początku 2018 r., nie można wykluczyć ponownej eskalacji napięcia.

W razie ew. podróży do Korei Północnej, należy wystrzegać się zachowań o charakterze demonstracji politycznej. Szczególną ostrożność należy zachować w odniesieniu do wizerunków przedstawiających przywódcę Korei Północnej, Kim Jong Una oraz jego poprzedników – Kim Ir Sena oraz Kim Jong Ila. Zachowania, które mogłyby zostać zinterpretowane przez miejscowe władze jako brak szacunku dla osoby przywódcy i jego rodziny mogą w skrajnym przypadku skutkować aresztowaniem i długoletnim więzieniem.

Korea Północna leży w strefie zagrożonej tajfunami. Informacje i porady jak zachować się w razie kryzysu są dostępne na poniższej stronie.

Nie odnotowuje się zagrożeń dla cudzoziemców o charakterze kryminalnym lub terrorystycznym. Władze KRL-D kontrolują wszelkie aspekty życia. Zachowanie cudzoziemców jest stale monitorowane i kontrolowane; dotyczy to w szczególności kontaktów z miejscową ludnością. Jakiekolwiek działania wykraczające poza ramy ustalone przez władze mogą narazić cudzoziemca na nieprzyjemności.

Zdarzały się incydenty z udziałem polskich i innych obywateli z powodu wykonywania przez nich zdjęć określanych przez miejscowe władze jako „brzydkie”, ukazujące kraj w złym świetle. W takich przypadkach cudzoziemcy są zatrzymywani (czasami spontanicznie przez przypadkowych przechodniów), doprowadzani na posterunek policji, gdzie są przesłuchiwani, a zdjęcia kasowane (jest to łagodny sposób potraktowania, w przypadku uznania fotografii za „szpiegowskie” konsekwencją może być kara więzienia). W razie niepewności, wskazane jest zapytanie miejscowego opiekuna o możliwość zrobienia zdjęcia w danym miejscu. W przypadku udziału w zorganizowanej wycieczce należy unikać wdawania się dyskusje o charakterze polityczno-ideologicznym z przewodnikami w muzeach jak również zadawania „trudnych” pytań. Może to zostać bardzo źle odebrane i uznane za postawę wrogą wobec istniejącego porządku.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

Wjazd i pobyt

Obywatele RP zamierzający wjechać na terytorium Korei Północnej objęci są obowiązkiem wizowym (wiza jest płatna – 60 EUR, wydawana przez Ambasadę KRL-D w Warszawie, przeciętny czas oczekiwania wynosi 2-4 tygodnie).

Nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Istnieje natomiast możliwość ubiegania się o wizę w Ambasadzie KRL-D w Pekinie.

Wymagany okres ważności paszportu przy ubieganiu się o wizę: co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego przekroczenia granicy. Należy również pamiętać o konieczności uzyskania wizy chińskiej (dwukrotnej), jeżeli pobyt tranzytowy przez Pekin przekraczać będzie 72 godziny.

Na terenie KRL-D dopuszczalna jest praktycznie tylko turystyka grupowa. W wyjątkowych przypadkach możliwe są indywidualne pobyty turystyczne, w całości zaplanowane i zorganizowane przez miejscowe biura turystyczne. Jednym z warunków jest przydzielenie stałej opieki tłumacza-asystenta, bez którego nie można poruszać się po kraju. Zainteresowani przyjazdem turystycznym winni skorzystać z ofert internetowych biur turystycznych współpracujących z podmiotami północnokoreańskimi (w większości operujące z terytorium Chin). Niekiedy organizowane są pobyty turystyczne związane ze specjalnymi okazjami - jak np. targi przemysłowe, handlowe uroczystości państwowe, święta itp. Wyjazdy turystyczne mają ściśle określony program, od którego nie ma odstępstw. Swoboda w wyborze czasu i miejsca zwiedzania jest wykluczona, dlatego swoje oczekiwania należy zawsze dokładnie weryfikować z ofertą autoryzowanych przez władze KRL-D biur podróży.

Cudzoziemcy objęci są obowiązkiem meldunkowym. Po przyjeździe należy złożyć paszport w dzielnicowej komendzie milicji. Zwracany jest po kilku dniach. W przypadku dłuższych pobytów, pieczęć meldunkową należy uzyskać po upływie każdego kolejnego miesiąca. Osoby zatrzymujące się w hotelu składają paszporty w recepcji.

Ubezpieczenia

Polisy polskich i międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane przez koreańskie placówki opieki zdrowotnej (w ramach usługi bezgotówkowej). Niemniej, należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne umożliwiające późniejszą refundację kosztów ewentualnego leczenia. Brak możliwości zawarcia gwarantowanej polisy na miejscu.

Zdrowie

Szczepienia nie są wprawdzie obowiązkowe, zaleca się jednak przyjęcie dawek przypominających niektórych szczepionek (wg wytycznych polskich władz sanitarno-epidemiologicznych). Wskazane jest szczepienie WZW A/B. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Przy wjeździe do KRL-D należy wypełnić deklarację zdrowotną potwierdzającą brak symptomów chorobowych (kaszel, podwyższona temperatura itp.). Istnieje znaczne ryzyko dolegliwości gastrycznych związanych z zanieczyszczeniem wody, warzyw i owoców. Warto zabrać ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy, zwłaszcza środki przeciw zatruciom pokar­mowym, przeciwbólowe, oraz inne specjalistyczne w zależności od indywidualnych potrzeb.

Opieka lekarska oferuje usługi wyłącznie na podstawowym poziomie, możliwości leczenia nie odpowiadają światowym standardom. Dotyczy to również nagłych przypadków. Skomplikowane zabiegi i operacje wymagają natychmiastowego przewiezienia do szpitala za granicę. Możliwe jest skorzystanie ze specjalnego transportu medycznego. Chiński oddział firmy medycznej SOS (z siedzibą w Pekinie i innych większych miastach ChRL) ma podpisaną umowę ze stroną koreańską w sprawie lotów sanitarnych – przelot specjalnym samolotem do Pekinu kosztuje około 50 tys. EUR. W sytuacjach wymagających skorzystania z pomocy medycznej organizacją wizyty i konsultacji lekarskiej zajmuje się miejscowy opiekun. Proszę jednak pamiętać o wysokim ryzyku wtórnych zakażeń szpitalnych (gronkowiec, żółtaczka itp.).

Podróżowanie po kraju

W podróżowaniu po KRL-D obowiązują liczne ograniczenia. Bez uzyskania specjalnej zgody można poruszać się jedynie w pasie 20–50 km od stolicy, na wyjazd poza ten rejon należy otrzymać specjalne zezwolenie. Wiele obszarów kraju objętych jest stałym zakazem dla obcokrajowców. Na rogatkach miast, przy skrzyżowaniach i zjazdach z głównych dróg znajdują się posterunki kontrolne. Sieć dróg poza stolicą jest słabo rozwinięta, stan 90% nawierzchni – bardzo zły (w większości drogi szutrowe). Nie można samodzielnie wynajmo­wać samochodów – dostępne są jedynie taksówki lub pojazdy z kierowcą. Brak odpowiedniej kultury jazdy, rażąca niedbałość w zakresie przepisów ruchu drogowego. Charakterystyczna jest jazda środkiem jezdni, nieużywanie kierunkowskazów i lusterek, nagłe zajeżdżanie drogi, wtargnięcia pieszych, korzystanie z tzw. „długich świateł”. Pojazdy są często nieoświetlone (również w nocy) – w takich warunkach ryzyko wypadku komunikacyjnego jest bardzo wysokie.

Informacje dla kierowców

Międzynarodowe oraz polskie prawo jazdy nie są honorowane, należy wymienić je na koreańskie, po zapoznaniu się z miejscowymi przepisami ruchu drogowego (opłata 35 EUR, można tego dokonać w komisariacie milicji drogowej – wyłącznie w środy, czas oczekiwania na wydanie – mini­mum 2 tygodnie).

Obowiązuje ruch prawostronny. Benzyna i olej napędowy dostępne są tylko w większych miastach (od 2016 r. dla cudzoziemców wyznaczone są konkretne stacje benzynowe, np. w Pjongjangu jest jedna taka stacja),  ich jakość jest bardzo zła (cena około 1,53 EUR za 1 kilogram), wskazane jest zaopatrzenie się przed wyjazdem poza stolicę w zapas benzyny w kanistrach. Poziom usług serwisowych jest bardzo niski – brak części zamiennych i wiedzy specjalistycznej. Oznakowanie dróg, nazwy miejscowości – wyłącznie w języku koreańskim. Mapy dla kierowców są praktycznie niedostępne na miejscowym rynku.

Cło

Istnieje obowiązek zgłoszenia przywożonej waluty. Przy wjeździe do KRL-D i przy wyjeździe cały bagaż, w tym podręczny, jest dokładnie prześwietlany i sprawdzany. Przy wjeździe należy zadeklarować posiadany sprzęt foto-wideo oraz nośniki informatyczne. Pomimo, że ich wwożenie jest dozwolone, to są one skrupulatnie sprawdzane pod kątem zawartości niezgodnej z północnokoreańskim prawem. Zabronione jest wwożenie publikacji (w formie papierowej, jak i elektronicznej) oraz filmów i zdjęć, które godziłyby w dobre imię KRLD, a także materiałów pornograficznych. Urządzenia GPS są odbierane do depozytu na przejściach granicznych i zwracane przy wyjeździe. Posiadanie takich urządzeń przez obcokrajowców na terytorium KRL-D jest surowo zabronione i próba ich przemytu może zakończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami. Z uwagi na brak systemu podatkowego nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT. Aktualnie możliwe jest wwiezienie telefonu na teren KRLD, po uprzednim zgłoszeniu go na granicy, a następnie wykupieniu specjalnej karty telefonicznej umożliwiającej wykonywanie połączeń poza granice Korei Północnej (koszt karty ok. 50 EUR).

Przydatne informacje

Większość sklepów dostępna jest tylko dla Koreańczyków. Ceny za artykuły spożywcze należą do najwyższych na świecie.

Cudzoziemcy obowiązani są do dokonywania płatności w walutach wymienialnych tzw. „twardych” ( USD-preferowane, EUR) a także w chińskich yuanach (CNY). Możliwości korzystania z waluty miejscowej są bardzo ograniczone z uwagi na wyjątkowo niekorzystny kurs oficjalnej wymiany. Próby dokonania wymiany waluty po kursie czarnorynkowym mogą zostać uznane za poważne przestępstwo.

Woda z kranu jest niezdatna do picia – należy korzystać (również do gotowania i płukania jamy ustnej) tylko z butelkowanej wody mineralnej. W restauracjach należy unikać dodawania do napojów lodu – zwykle robiony jest z nieprzegotowanej wody z kranu.

Koszt tygodniowego pobytu (hotele, przejazdy, zwiedzanie, wyżywienie) wynosi od ok. 1200 EUR wzwyż. Cena pokoju hotelowego najniższej kategorii – od 50 EUR, przeciętnie ok. 100 EUR. Należy liczyć się z tym, że ciepła woda będzie dostępna tylko w określonych godzinach wieczornych (np. między 18.00 a 20.00), może szwankować ogrzewanie lub nastąpią wyłączenia prądu.

Znajomość języków obcych bardzo słaba, również w hotelach i restauracjach.

Na granicy istnieje możliwość zakupu karty SIM (koszt ok. 100 EUR) umożliwiającej połączenia do Polski i włożenia jej do własnego aparatu telefonicznego. Wwożony aparat nie może posiadać wbudowanego GPS. Ponadto obcokrajowcy rezydujący (np. zatrudnieni) mają możliwość zakupu telefonów komórkowych sieci „Koryolink” (technologia 3G – zakup aparatu i karty SIM za około 200 EUR), która operuje w stolicy oraz na większości terytorium kraju. Z telefonów tych istnieje możliwość wykonywania połączeń międzynarodowych (około 10 EUR za minutę do Polski).

Telefony stacjonarne i telefaksy są dość zawodne, a opłaty za połączenia zagraniczne są dość wysokie (1 minuta połączenia z Polską kosztuje ok. 5 EUR). Z ulicznych, publicznych aparatów telefonicznych nie można prowadzić rozmów mię­dzy­miasto­wych ani międzynarodowych – zamawia się je na poczcie międzynarodowej lub w hotelach. Nie ma ogólnie dostępnych połączeń internetowych.

W razie niepewności, które obiekty można fotografować wskazane jest zapytanie opiekuna o możliwość wykonania zdjęcia w danym miejscu. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnych kłopotów i oskarżeń o wykonywanie tzw. „brzydkich zdjęć”.

Wskazane jest również unikanie ekstrawaganckiego/prowokacyjnego ubioru i zachowania, które może zwrócić uwagę miejscowych służb i być potraktowane jako brak poszanowania dla miejscowych władz oraz tradycji. Dodatkowo zachowanie powinno być zgodne z miejscowymi obyczajami, m.in. odpowiedni stosunek do kobiet, czy też miejsc i obiektów ważnych dla miejscowej ludności.

Polakom przyjeżdżającym do KRL-D zaleca się kontakt z placówką jeszcze przed wjazdem na terytorium tego kraju. Późniejszy kontakt może być utrudniony bądź niemożliwy.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.