W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Saint Vincent i Grenadyny

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą, należy unikać poruszania się po zmroku oraz afiszowania się z gotówką i biżuterią. Na plażach nie ma ratowników, w związku z czym należy zachować szczególną ostrożność podczas pływania. Utonięcie to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci turystów na St. Vincent i Grenadynach.

Saint Vincent i Grenadyny leżą w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami. Informacje i porady jak zachować się w razie wybuchu wulkanu lub huraganu są dostępne na poniższej stronie.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Przy wjeździe na wyspy Saint Vincent i Grenadyny w celach turystycznych nie wymaga się wizy od polskich obywateli, jeżeli pobyt nie przekracza 90 dni w 180-dniowym okresie. Obowiązuje przedstawienie paszportu ważnego minimum 6 miesięcy, biletu powrotnego oraz środków finansowych wystarczających na utrzymanie się podczas wizyty. Kwota na dzień pobytu nie jest określona. Podróżni opuszczający Saint Vincent i Grenadyny mają obowiązek opłaty podatku wyjazdowego w wysokości 40.00 XCD na lotnisku (ok. 15USD). W przypadku tranzytu, pasażerowie przebywający poniżej 24 godzin mogą opuścić lotnisko bez opłat. Brak obowiązku meldunkowego

Ubezpieczenie

Uznawane są międzynarodowe ubezpieczenia. Zaleca się wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego.

Zdrowie

Szczepienie przeciw żółtej febrze jest wymagane od osób przyjeżdżających z Afryki lub Ameryki Łacińskiej. Zalecane jest szczepienie przeciw żółtaczce. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

W nagłych wypadkach można uzyskać bezpłatną pomoc w General Hospital w stolicy kraju. Wizyta w prywatnej klinice kosztuje od 80 USD.

Informacje dla kierowców

Pojazdy można prowadzić tylko wtedy, gdy na podstawie ważnego prawa jazdy uzyska się miejscowe tymczasowe prawo jazdy. Koszt - 50 USD, można je uzyskać m.in. w wypożyczalniach samochodów. Obowiązuje ruch lewostronny.

Cło

Zabrania się wwozu żywności bez specjalnej licencji. Nie zezwala się na wwożenie zwierząt z Ameryki Północnej, Europy, Afryki i Azji jeśli nie przeszły sześciomiesięcznej kwarantanny. Pozostałe przepisy celne nie odbiegają od powszechnie stosowanych.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

Większość kart kredytowych jest akceptowanych.

Banki otwarte są od 8.00 do 15.00 od poniedziałku do czwartku oraz do 17.00 w piątki. Wszystkie banki honorują czeki podróżne i wymieniają większość walut. Przy realizowaniu czeków podróżnych należy mieć przy sobie paszport

Instytucje rządowe zwykle otwarte są od 8.00 do 16.15 od poniedziałku do piątku, z godzinną przerwą obiadową od 12.00 do 13.00.

Sklepy są zwykle otwarte od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku oraz od 8.00 do 12.00 w soboty. Supermarkety i domy handlowe otwarte są zazwyczaj od 8.00 do 20.00.

Napięcie prądu na Saint Vincent i Grenadyny to 220/240 V AC, z wyłączeniem Petit Sr. Vincent, gdzie napięcie wynosi 110 V AC.

Dolar wschodniokaraibski (XCD) jest popularnie nazywany EC.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}