W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Saint Kitts i Nevis

Bezpieczeństwo

Nie występuje większe zagrożenie przestępczością, turyści mogą ewentualnie paść ofiarą drobnych kradzieży.

Saint Kitts i Nevis leży w strefie zagrożonej huraganami. Informacje i porady jak zachować się w razie kryzysu są dostępne na poniższej stronie.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy mogą wjechać na terytorium St. Kitts i Nevis bez wizy i przebywać do 90 dni w okresie sześciomiesięcznym. Ruch bezwizowy dotyczy wszystkich typów pobytu, za wyjątkiem pobytu w celu wykonywania działalności zarobkowej. Paszport musi być ważny przynajmniej przez 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z kraju. Istnieje obowiązek okazania biletu powrotnego oraz posiadania środków wystarczających na utrzymanie się przez deklarowany czas pobytu.  Nie ma określonej kwoty na każdy dzień pobytu.

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie

Uznawane są wyłącznie ubezpieczenia międzynarodowe. Lekarz może zażądać zapłaty w gotówce pomimo posiadanego ubezpieczenia.

Zdrowie

Przy wjeździe z Afryki lub Ameryki Południowej może być wymagane szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane szczepienie przeciw żółtaczce i durowi brzusznemu. Należy unikać spożywania nieprzetworzonej żywności. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Możliwa jest bezpłatna opieka medyczna w szpitalach publicznych. Polecane szpitale na St. Kitts: Joseph N. France General Hospital, a na wyspie Nevis: Alexandra Hospital.

Informacje dla kierowców

Turyści muszą uzyskać tymczasowe prawo jazdy na podstawie krajowego lub międzynarodowego. Dokumenty po uiszczeniu niewielkiej opłaty manipulacyjnej wydają m.in. Departament Ruchu Drogowego lub straż pożarna. Ruch uliczny lewostronny.

Cło

Należy deklarować wwożone i wywożone kwoty przekraczające 10 tys. XCD (dolarów wschodniokaraibskich). Inne przepisy celne nie odbiegają zasadniczo od powszechnie stosowanych.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między mężczyznami są zagrożone karami długoletniego pozbawienia wolności, także połączonymi z ciężkimi robotami.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.