W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Surinam

Bezpieczeństwo

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

Przestępczość

W całym kraju odnotowuje się wysoki poziom przestępczości pospolitej, w tym napadów z bronią w ręku i morderstw, pomimo obecności policji, która próbuje przeciwdziałać działalności przestępczej. Dostępność broni palnej jest powszechna, a większość brutalnych przestępstw związanych z narkotykami i gangami, zwłaszcza morderstw, dotyczy broni palnej. Powszechne są także drobne przestępstwa, takie jak kradzieże kieszonkowe i torebki, szczególnie w Paramaribo i okolicach miasta. Na drobną przestępczość najbardziej narażone są osoby przebywające w głównych dzielnicach biznesowych i handlowych stolicy oraz w obszarach w pobliżu popularnych hoteli. Zdarzają się również kradzieże pojazdów i porwania samochodów. Obecność policji poza Paramaribo jest rzadkością. Cudzoziemcy często stają się celem przestępców.

Szczególnie w Paramaribo dochodzi do brutalnych przestępstw, takich jak napady z bronią w ręku, włamania i kradzieże samochodów. The Palm Garden („Palmentuin”) w holenderskiej dzielnicy stolicy jest znany z nielegalnej działalności i braku obecności policji. Szczególny niepokój budzą także rabunki w miastach Albina i Moengo, wzdłuż autostrady wschód-zachód pomiędzy Paramaribo i Albiną, wzdłuż autostrady Afobakka w dzielnicy Para i dzielnicy Brokopondo. 
Wzdłuż granicy z Gujaną działają gangi. Brak obecności policji zwiększa ryzyko podróżowania w te rejony.

Zawsze i wszędzie przestrzegaj przynajmniej podstawowych zasad bezpieczeństwa: 

  • nie eksponuj cennych przedmiotów (biżuterii, zegarka). Pieniądze i karty płatnicze noś w saszetce ukrytej w niewidocznym miejscu przy ciele; 
  • nie używaj telefonu komórkowego, tabletu, e-booków w miejscach publicznych;
  • podróżuj po kraju z kopią paszportu bądź zdjęciem dokumentu zachowanym w telefonie, a oryginał umieść w bezpiecznym miejscu (np. w sejfie w hotelu, razem z biletami powrotnymi do kraju i pieniędzmi); 
  • podczas jazdy samochodem zamykaj od środka wszystkie drzwi i okna;
  • zdecydowanie unikaj poruszania się nocą, zarówno pieszo, jak i autem;
  • powstrzymaj się od nadmiernego picia alkoholu, szczególnie w kurortach all inclusive;
  • nigdy nie zostawiaj jedzenia i napojów bez nadzoru lub pod opieką nieznajomych. Uważaj na przyjmowanie przekąsek, napojów, gum do żucia i papierosów od nowych znajomych, ponieważ mogą one zawierać narkotyki, które mogą narazić Cię na napaść na tle seksualnym lub rabunek;
  • monitoruj wiadomości lokalne, aby być na bieżąco z sytuacją;- uważaj na nieznajomych, którzy wydają się przyjaźni;
  • w przypadku napadu nigdy nie stawiaj oporu! – opór często prowadzi do eskalacji przemocy, co może zakończyć się tragicznie;
  • pozostań w bieżącym kontakcie z rodziną lub przyjaciółmi i informuj ich o swojej lokalizacji i dalszych planach podróży; jeśli jesteś na zorganizowanej wycieczce zawsze bądź w kontakcie z organizatorem, a jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z ubezpieczycielem lub konsulem dyżurnym;
  • mogą wystąpić oszustwa związane z użyciem kart kredytowych, debetowych i bankomatów. Podczas korzystania z karty bankowej w terminalu płatniczym lub w bankomacie zakrywaj klawiaturę jedną ręką podczas wpisywania PIN-u, zwracaj szczególną uwagę, gdy Twoje karty są obsługiwane przez inne osoby, unikaj używania czytników kart z nieregularną lub nietypową funkcją, korzystaj z bankomatów znajdujących się w dobrze oświetlonych miejscach publicznych, sprawdź, czy na wyciągu z konta nie ma żadnych nieautoryzowanych transakcji.

Demonstracje

W kraju mogą wystąpić demonstracje, które w każdej chwili przerodzą się w przemoc. Występują wtedy zakłócenia w ruchu drogowym i transporcie publicznym. Unikaj obszarów, w których odbywają się demonstracje i duże zgromadzenia. Postępuj zgodnie z instrukcjami władz lokalnych. Monitoruj lokalne media pod kątem informacji o trwających demonstracjach.

Transport publiczny

  • Minibusy. Unikaj korzystania z publicznych minibusów.
  • Taksówki. Taksówki są dostępne w głównych hotelach. Uzgodnij cenę z kierowcą przed rozpoczęciem podróży.

Piractwo
Na wodach przybrzeżnych dochodzi do ataków piratów i napadów z bronią w ręku na statki. Marynarze powinni podjąć odpowiednie środki ostrożności.

Raport na temat piractwa na żywo – Międzynarodowe Biuro Morskie

Trekking

Gęsta dżungla i lokalna fauna mogą być niebezpieczne. Jeśli masz zamiar wybrać się na trekking:

  • nigdy nie rób tego sam i zawsze zatrudniaj doświadczonego przewodnika renomowanej firmy;
  • wykup ubezpieczenie podróżne obejmujące ratownictwo helikopterowe i ewakuację medyczną;
  • upewnij się, że Twoja kondycja fizyczna jest wystarczająco dobra, aby sprostać wyzwaniom związanym z Twoją działalnością;
  • upewnij się, że jesteś odpowiednio wyposażony i dobrze poinformowany o pogodzie i innych warunkach, które mogą stanowić zagrożenie;
  • poinformuj członka rodziny lub przyjaciela o planie podróży, w tym o przewidywanej dacie powrotu na obóz;
  • znać objawy ostrej choroby wysokościowej, która może być śmiertelna;
  • przed wyruszeniem uzyskaj szczegółowe informacje na temat tras trekkingowych lub stoków narciarskich i nie schodź z oznakowanych szlaków lub stoków.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport: TAK
  • Paszport tymczasowy: Surinam formalnie akceptuje polskie paszporty tymczasowe, jednak sporadycznie zdarzają się trudności z wjazdem na podstawie takich dokumentów.
  • Dowód osobisty: NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

6 miesięcy

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Surinam obowiązani są posiadać ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju. W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednokrotne lub wielokrotne, z okresem ważności również uzależnionym od rodzaju wizy. O wizę do Surinamu można ubiegać się wyłącznie za pośrednictwem Internetu (tzw. e-visa) na stronie https://suriname.vfsevisa.com/.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.

Do wjazdu w celu turystycznym należy przedstawić bilety powrotne oraz środki finansowe na pokrycie kosztów pobytu. Obowiązkowe jest również okazanie zatwierdzonej E-WIZY lub opłaty za wjazd. 

Podróżni przybywający w ciągu 6 (sześciu) dni po opuszczeniu kraju lub tranzytu, w przypadku którego istnieje ryzyko przeniesienia żółtej febry, muszą przedstawić zaświadczenie o żółtej febrze.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Osoby niepełnoletnie poniżej 18 roku życia podróżujące bez rodzica lub opiekuna prawnego muszą posiadać: podpisany formularz zgody jednego z rodziców lub opiekuna prawnego potwierdzający daty podróży, kserokopię paszportu jednego z rodziców lub opiekuna prawnego oraz dowód sprawowania opieki rodzicielskiej lub prawnej opieka.

  1. Zasady pobytu

Nie ma obowiązku meldunkowego. W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednorazowego lub wielokrotnego wjazdu, których okres ważności zależy również od rodzaju wizy. Możesz jednak przedłużyć swój pobyt w urzędzie imigracyjnym do 90 dni, jeśli posiadasz wizę ważną przez 30 dni.

Jeśli chcesz pozyskać więcej informacji odwiedź stronę: https://suriname.vfsevisa.com/suriname/online/home/arriving-in-suriname 

Ubezpieczenie

Uznawane są tylko ubezpieczenia firm międzynarodowych.

Zdrowie

Zalecane są szczepienia przeciw żółtej febrze i żółtaczce oraz profilaktyka przeciw malarii i dengue, zwłaszcza na południu kraju. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Występuje zagrożenie chorobami pasożytniczymi (leiszmanioza, filarioza, leptospiroza), należy unikać spożywaniu surowych produktów i nieprzegotowanej wody oraz kąpieli w rzekach i jeziorach. W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Jest możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy medycznej w szpitalach publicznych, jednak poza stolicą Paramaribo uzyskanie pomocy medycznej może być trudne. Prywatna wizyta lekarska kosztuje ok. 40 USD.

Informacje dla kierowców

Międzynarodowe prawo jazdy jest uznawane. Ruch uliczny jest lewostronny.

Warunki drogowe i bezpieczeństwo drogowe mogą się znacznie różnić w całym kraju, ale poza głównymi ośrodkami są ogólnie złe. W Paramaribo większość dróg jest utwardzona, ale niezbyt dobrze utrzymana. Wiele dróg nie ma chodników, co zmusza pieszych i rowerzystów do dzielenia drogi z pojazdami silnikowymi. Nieodpowiednie oświetlenie, niebezpieczna jazda i źle utrzymane pojazdy stwarzają dalsze zagrożenia.

Motocykle i hulajnogi nie mogą zajmować pełnego pasa w Surinamie. Unikaj jazdy na motocyklach i hulajnogach, gdyż dzielenie drogi z samochodami jest bardzo niebezpieczne.

W porze deszczowej warunki jazdy mogą być niebezpieczne.

Cło

Nie odbiegają od standardowych. Nie ma ograniczeń przy wwożeniu i wywożeniu pieniędzy.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}