W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szwecja

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

W Szwecji obowiązuje trzeci stopień zagrożenia terrorystycznego (w pięciostopniowej skali). Oznacza to, że zdaniem władz szwedzkich, poziom zagrożenia jest podwyższony. Wiąże się to ze zwiększoną obecnością służb porządkowych w miejscach użyteczności publicznej, czyli na dworcach kolejowych, lotniskach i imprezach masowych. Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności w centrach dużych miast i miejscach takich jak galerie handlowe, węzły komunikacyjne lub imprezy masowe. Śledź na bieżąco komunikaty służb porządkowych i stosuj się do ich zaleceń.

Zagrożenie przestępczością pospolitą jest w niewielkie. W stolicy i innych dużych miastach, w miejscach popularnych wśród turystów zdarzają się kradzieże kieszonkowe.

Apelujemy: zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Do Królestwa Szwecji wjeżdżasz na podstawie ważnego paszportu (bez wizy) lub dowodu osobistego. Przed wyjazdem upewnij się, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą obowiązywać tylko, jeśli coś zagraża bezpieczeństwu państwa lub zdrowiu publicznemu.

Kontrole graniczne obowiązują do 11 maja 2021 r.

Ubezpieczenie

Zabierz ze sobą kartę Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Szczegółowe informacje o EKUZ znajdują się na stronach internetowych NFZ. Na podstawie EKUZ możesz korzystać jedynie z niezbędnych świadczeń medycznych w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia. Zalecamy więc wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie oraz koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Prywatne ubezpieczenie pomaga również, gdy konieczny jest transport medyczny lub w razie śmierci. W Szwecji koszty usług medycznych są bardzo wysokie.

Zdrowie

Nawet jeśli jesteś ubezpieczony, opieka medyczna w Szwecji jest płatna. Ceny poszczególnych usług ustalają władze lokalne. Jeśli masz ubezpieczenie, zapłacisz taką samą kwotę jak obywatele Szwecji, a Twoje dzieci (do lat 20) będą leczone bezpłatnie. Za wizytę u specjalisty lub pomoc w nagłym wypadku zapłacisz od 150 do 500 SEK, w zależności od województwa i specjalności lekarza. Wizyty lekarskie mogą kosztować do 1100 SEK rocznie. Jeśli przekroczysz tę kwotę, dalsze wizyty są bezpłatne. Za lekarstwa na receptę do kwoty 2200 SEK musisz zapłacić w 100%. Na kolejne zakupy przysługują zniżki.

Jeśli zachorujesz nagle, możesz udać się także na ostry dyżur do najbliższego szpitala lub w uzasadnionych sytuacjach wezwać karetkę (numer alarmowy – 112).

Informacje dla kierowców

W Szwecji możesz używać polskiego prawa jazdy. Kierować samochodem może tylko osoba, która skończyła 18 lat.

Przez cały rok i całą dobę musisz używać świateł mijania. Kierowca i wszyscy pasażerowie muszą używać pasów bezpieczeństwa. Dzieci niższe niż 135 cm – specjalnych siedzeń z homologacją UE. W Szwecji często dochodzi do bardzo niebezpiecznych kolizji ze zwierzętami leśnymi (np. z łosiami). Dlatego bądź bardzo ostrożny podczas jazdy przez tereny zalesione. Szwedzi rygorystycznie przestrzegają ograniczeń prędkości:

 • autostrady 100/120 km/h,
 • drogi – 70/90 km/h,
 • teren zabudowany – 40/60 km/h.

Surowe kary grożą również za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu: od wysokiego mandatu i odebrania prawa jazdy, aż do pozbawienia wolności. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila, a w wydychanym powietrzu – 0,1 mg/l. Jeśli prowadzisz pojazd, nie pij alkoholu podczas podróży promem do szwedzkich portów. Służby rutynowo kontrolują kierowców po dopłynięciu do portu.

Nie musisz mieć zielonej karty, wystarczy dowód ubezpieczenia OC. Holowanie samochodu jest bardzo drogie, dlatego polecamy wykupienie polisy AC oraz Assistance.

Jeśli dojdzie do wypadku, skontaktuj się z miejscową policją. W uzasadnionym przypadku zadzwoń pod numer alarmowy 112. Służby posługują się językiem angielskim. Inne przydatne telefony:

 • centrala pomocy drogowej – 020 91 00 40 lub 020-38 38 38 (jeśli dzwonisz spoza Szwecji: 00 46 8 731 40 00),
 • szwedzka policja – 114 14 (z Polski dzwoń pod numer: 00 46 77 114 14 00).

Cło

Jeśli wjeżdżasz bezpośrednio z obszaru Unii Europejskiej, nie płacisz cła za przewożone rzeczy, które są przeznaczone do użytku osobistego. Ograniczenia i specjalne wymogi dotyczą wwozu:

 • zwierząt,
 • alkoholu,
 • tytoniu,
 • broni i amunicji,
 • niebezpiecznych narzędzi,
 • strzykawek lekarskich wraz z igłami.

Nie możesz wwozić do Szwecji narkotyków, środków dopingujących i pornografii. Ograniczenia dotyczące przedmiotów, które wywozimy, dotyczą m.in.

 • materiałów palnych,
 • produktów o znaczeniu strategicznym,
 • przedmiotów o szczególnej wartości dla kultury.

Jeśli przekraczasz granicę Szwecji i masz przy sobie więcej niż 10 000 EUR, musisz zadeklarować to służbom. Za alkohol, który przewozisz z innego kraju UE do Szwecji, nie zapłacisz cła. Musisz jednak przewozić go osobiście i na własne potrzeby oraz mieć ukończone 20 lat. Jeżeli nie udowodnisz, że przewożone przedmioty przeznaczasz na własny użytek, urzędnik celny może je zarekwirować. Wyroby tytoniowe możesz przewozić również tylko wtedy, gdy są przeznaczone na własny użytek. Dodatkowo musisz mieć ukończone 18 lat. Jeśli wwozisz wymienione towary w ilościach, które przekraczają własne potrzeby, możesz zostać skazany na karę więzienia.

Szwecja stosuje pewne ograniczenia dotyczące wywożenia alkoholu. Państwo ma na te produkty monopol. W związku z tym, nie kupisz alkoholu w sklepie wolnocłowym na lotnisku, jeśli podróżujesz wewnątrz UE.

Uwaga: urząd celny może przeprowadzać kontrole na obszarze całego kraju.

Szczegółowe informacje o imporcie i eksporcie towarów znajdują się na stronie internetowej szwedzkiego Urzędu Ceł. Przy zakupach w Szwecji obowiązuje podatek VAT (moms) i akcyza na wybrane towary (m.in. alkohol i papierosy). VAT na większość towarów wynosi 25% ceny.

 

Przywóz zwierząt.

Jeśli jesteś właścicielem psa lub kota, możesz go wwieźć do Szwecji. Zwierzę musi być oznakowane mikroczipem oraz mieć aktualny paszport z potwierdzeniem odpowiednich szczepień i badań (szczepienie przeciw wściekliźnie i testy na antyciała). Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Urzędu ds. Rolnictwa.

Przywóz broni.

Broń z Polski do Szwecji możesz przewieźć w celach łowieckich i sportowych.

Musisz mieć przy sobie dokument, który potwierdza ten cel, zezwolenie szwedzkiej policji  oraz Europejską Kartę Broni Palnej.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}