W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Turcja

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże w regiony graniczące z Syrią i Irakiem: okręgi Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari. Na tych terenach odbywają się operacje wojskowe i policyjne, utrzymuje się zagrożenie terroryzmem. 

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne:

  • do okręgów Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i przy granicy z Syrią,
  • do okręgów Van i Ağrı przy granicy z Iranem.

Na pozostałym terytorium Turcji, w tym w popularnych regionach turystycznych, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

Turcja jest państwem zagrożonym terroryzmem. W przeszłości dochodziło do ataków nawet w Stambule i Ankarze. Zachowaj ostrożność szczególnie w miejscach, które mogą być celem ataków (atrakcje turystyczne, kluby nocne, budynki użyteczności publicznej, miejsca zbiegowisk i demonstracji).

Na pograniczu z Syrią i Irakiem odbywają się działania wojskowe. Ruch na drogach kontroluje wojsko i żandarmeria – m.in. przeprowadzają kontrole pasażerów w autobusach i samochodach. Mogą występować utrudnienia i ograniczenia w poruszaniu się po drogach. Cudzoziemcy (np. w hotelach) muszą liczyć się z niezapowiedzianymi kontrolami policji i służb bezpieczeństwa.

18 lipca 2018 r. przestał obowiązywać trwający od 2016 r. stan wyjątkowy. Uprawnienia organów bezpieczeństwa pozostały jednak bardzo szerokie. Należy zawsze mieć przy sobie paszport oraz wizę. Zwracamy uwagę, że władze miejscowe śledzą aktywność dotyczącą Turcji w Internecie, w tym w mediach społecznościowych. Jeśli władze uznają, że jakiś wpis szkodzi Turcji lub ją obraża, mogą zatrzymać lub wydalić z kraju autora tekstu.

W dużych miastach zdarzają się przypadki rozboju (wyrywanie torebek) lub przyjacielskich zaproszeń do lokali, gdzie pod groźbą przemocy trzeba zapłacić wygórowany rachunek za zamówione napoje. Ktoś może też zaproponować Ci, abyś kupił lub przewiózł narkotyki, co w Turcji jest bardzo surowo karane.

W Turcji rośnie liczba gwałtów i przypadków przemocy wobec kobiet. Z tego powodu przestrzegamy, w szczególności studentki programu Erasmus+: nie wynajmujcie pokoi w mieszkaniach studenckich z nieznanymi osobami, nie podróżujcie po Turcji samodzielnie lub z nieznajomymi. Zwracajcie szczególną uwagę na jedzenie i napoje otrzymywane w klubach lub od nieznanych osób. Gwałciciele mogą podawać swoim ofiarom narkotyki – tzw. tabletki gwałtu.

W Turcji występują trzęsienia ziemi. Informacje i porady, jak zachować się w razie wstrząsów, znajdziesz na stronie.

Telefony alarmowe

Pogotowie ratunkowe – 112
Straż pożarna – 110
Policja – 155
Żandarmeria – 156 (pełni zadania policji poza terenem miejskim)
Straż wybrzeża – 158
AFAD – 122 (zarządzanie kryzysowe)
Infolinia w sprawie pozwoleń na pobyt – 157
Pożar lasu – zgłoszenia – 177
Przemoc w rodzinie – 183

Apelujemy: zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz.

Wjazd i pobyt

Od 2 marca 2020 r. obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, którzy podróżują do Turcji turystycznie na okres do 90 dni, nie muszą mieć wiz.

Zgodnie z oświadczeniem QA-11 rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Turcji z 20 lutego 2020 r.) od 2 marca 2020 r. Turcja znosi obowiązek wizowy dla obywateli polskich, jeśli ich pobyt turystyczny trwa do 90 dni w okresie półrocznym (180 dni).

Reguła dotycząca ważności dokumentu podróży: paszport musi być ważny co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego. Oznacza to, że paszport powinien być ważny jeszcze przez minimum 150 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji.

Jeśli masz paszport tymczasowy lub udajesz się do Turcji w celu innym niż turystyczny, skontaktuj się wcześniej z Ambasadą Turcji w Warszawie.

Dodatkowe informacje związane z pobytem w Turcji

Jeśli udajesz się do Turcji na dłużej niż 90 dni (np. studia, praca), złóż wniosek wizowy w Ambasadzie Turcji w Warszawie.

Jeśli przebywasz w Turcji i zamierzasz przedłużyć pobyt ponad 90 dni, przed upływem tego okresu złóż wniosek o pozwolenie na pobyt (tzw. ikamet) w najbliższym urzędzie ds. cudzoziemców (Göç İdaresi).

Jeśli samowolnie przekroczysz dozwolony okres pobytu o ponad 10 dni, możesz zostać ukarany. Grozi Ci zakaz ponownego wjazdu do Turcji przez czas określony w decyzji władz oraz kara pieniężna. Jej wysokość zależy od tego, o jak długo przekroczysz dozwolony okres pobytu w Turcji. W skrajnych przypadkach możliwa jest również deportacja (na koszt osoby deportowanej) oraz zakaz wjazdu do Turcji na czas nieokreślony.

W Turcji nie ma obowiązku meldunkowego, z wyjątkiem meldunku w hotelach. Nie zostawiaj paszportu do dyspozycji hotelu na czas pobytu, a jedynie pokaż go przy załatwianiu formalności meldunkowych.

Ubezpieczenie

Kiedy będziesz kupować ubezpieczenie w ramach pakietu usług biura podróży, zwróć uwagę na jego zakres. Dotyczy to szczególnie wyłączeń, za które ubezpieczyciel nie odpowiada (m.in. choroby przewlekłe). Koszty leczenia są w Turcji wysokie, warto więc wykupić dodatkową polisę, która obejmuje koszty leczenia i NNW. Zalecamy, aby ubezpieczenie pokrywało wydatki w wysokości przynajmniej 50 000 EUR, a jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka z powodu wieku lub zdiagnozowanych schorzeń – 100 000 EUR. Polisa powinna też obejmować koszty transportu medycznego, w tym transportu zwłok.

Zdrowie

Służba zdrowia jest w znacznym stopniu prywatna. Wizyta u lekarza (bez zabiegów) może kosztować od 100 USD wzwyż, dzień pobytu w szpitalu – od 500 USD. Zabiegi są bardzo drogie. Aby uniknąć problemów z płatnościami za leczenie szpitalne, wykup odpowiednie ubezpieczenie lub bądź przygotowany na płatności kartą kredytową. Większe szpitale podpisują umowy z ubezpieczycielami i honorują polisy ubezpieczeniowe. W mniejszych miejscowościach być może będziesz musiał zapłacić gotówką. W takiej sytuacji weź fakturę za usługę i wystąp o zwrot kosztów do ubezpieczyciela. Wyposażenie szpitali jest na dobrym poziomie.

Szczepienia nie są obowiązkowe, ale zalecamy szczepienia przeciwko żółtaczce. W razie poważniejszych zabiegów medycznych (np. operacji), będziesz musiał pokazać zaświadczenie o szczepieniu.

Podróżowanie po kraju

Jeśli podróżujesz indywidualnie, możesz korzystać z rozwiniętej sieci połączeń lotniczych, nielicznych połączeń kolejowych (ebilet.tcdd.gov.tr) oraz bardzo popularnej komunikacji autobusowej. Ponadto na miejscu można wypożyczyć samochód. Nie korzystaj z wypożyczalni ulicznych, które nie mają swojego biura, ubezpieczeń i nie są oficjalnie zarejestrowane. Najczęściej pojazdy z takich wypożyczalni nie są w pełni sprawne i nie mają ważnych i kompletnych dokumentów. Absolutnie nie zostawiaj w nich paszportu.

Na wschodzie Turcji baza turystyczna jest słabo rozwinięta. Nie zalecamy podróżowania tam indywidualnie. Jazda autostopem jest mało popularna, dlatego zalecamy wyjątkową ostrożność, gdy korzystasz z tego środka transportu. Szczególnie przestrzegamy kobiety.

Informacje dla kierowców

Kierowcy zawodowi muszą mieć wizę do pracy, wydaną przez ambasadę Turcji w Warszawie. Szczególnie powinni tego przestrzegać kierowcy autobusów turystycznych, TIR-ów, ciężarówek i busów przewożących ładunki.

Jeśli podróżujesz do Turcji pojazdem, który nie jest Twoją własnością, musisz mieć przy sobie zgodę właściciela pojazdu na jego użytkowanie. Zgoda to dokument notarialny, przetłumaczony na język turecki przez tłumacza przysięgłego i poświadczony przez Ambasadę Turcji w Warszawie. Wymagane jest ubezpieczenie OC dla pojazdu i zielona karta. Służby wpisują pojazdy do paszportu oraz rejestrują w systemie celnym (do paszportów jest wpisywany także profesjonalny sprzęt elektroniczny). W razie kasacji pojazdu (lub urządzenia elektronicznego), wypisz go z paszportu w najbliższym urzędzie celnym. Będziesz do tego potrzebować policyjnego zaświadczenia o zniszczeniu lub kradzieży.

Informacje o zasadach sprowadzania prywatnych samochodów do Turcji znajdują się tutaj.

Polskim prawem jazdy możesz posługiwać się w Turcji przez 6 miesięcy. Potem wymień je na miejscowy dokument. Jeśli stracisz prawo jazdy, zgłoś się na policję. Dostaniesz protokół kradzieży (lub zagubienia). Na jego podstawie po powrocie do Polski możesz starać się o duplikat prawa jazdy. Na drogach zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ tureccy kierowcy często nie przestrzegają zasad ruchu drogowego. W razie wypadku pozostaw pojazd na miejscu zdarzenia, aż przyjedzie policja.

Przepisy celne

Do Turcji możesz przywieźć dowolną ilość środków płatniczych, ale sumy większe niż 5000 USD musisz zgłosić przy wjeździe. Liczba przywożonych artykułów (ubrania, żywność, sprzęt turystyczny itp.) powinna wskazywać na to, że są przeznaczone do celów osobistych.

Nie wolno wywozić z Turcji przedmiotów o charakterze zabytkowym, historycznym – nawet najmniejszych kawałków starych rzeźb, płaskorzeźb itp. Za próbę ich wywozu grozi kara pozbawienia wolności.

Informacje na temat podstawowych przepisów celnych znajdują się tutaj i tutaj.

Ministerstwo Ceł i Handlu Republiki Turcji przygotowało aplikację mobilną dla podróżnych, w której znajdują się limity celne obowiązujące przy przekraczaniu tureckiej granicy. Aplikacja dostępna jest na systemach Android i iOS do pobrania tutaj.

Przepisy prawne

W Turcji nie wolno mieć broni bez zezwolenia. Nie można też mieć noży o ostrzach dłuższych od palca serdecznego ani noży sprężynowych. Obowiązuje całkowity zakaz posiadania narkotyków, nawet na własne potrzeby. Jeśli pozostawiasz samochód bez nadzoru, obejrzyj go dokładnie przed wyjazdem. Zdarza się, że przestępcy umieszczają w takich pojazdach narkotyki.

W Turcji znajduje się dużo wyraźnie oznakowanych obiektów wojskowych. Nie należy w ich pobliżu robić zdjęć, zatrzymywać się, rozbijać namiotu itp.

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, możesz zgłosić się do najbliższej polskiej placówki konsularnej i poprosić o udostępnienie listy miejscowych prawników.

Za przemyt i dystrybucję narkotyków oraz środków odurzających grożą w Turcji niezwykle surowe kary: minimum 25 lat pozbawienia wolności. Przestrzegamy: nie przyjmuj żadnych towarów ani przesyłek z nieznanego źródła.

Obyczaje

Turcja jest krajem muzułmańskim. Cudzoziemcy powinni więc przestrzegać określonych reguł zachowania, szczególnie gdy zwiedzają miejsca kultu religijnego. W meczetach należy przed wejściem zdjąć obuwie, kobiety nie mogą wchodzić z odkrytymi głowami i ramionami, w szortach.

Kobiety, które podróżują po wschodzie Turcji, powinny mieć zasłonięte nogi i ramiona. Poruszające się samotnie kobiety mogą narazić się na kłopotliwe zaczepki, również w dużych miastach.

Przydatne informacje

Dokumenty urzędowe, akty stanu cywilnego oraz akty notarialne są w Turcji w ważne w sprawach cywilnych i handlowych. Nie wymagają legalizacji ani apostille. Odpisy polskich aktów stanu cywilnego wydane na formularzach wielojęzycznych nie wymagają tłumaczenia. Pozostałe dokumenty musi przetłumaczyć tłumacz przysięgły w Turcji lub tłumaczenie musi zostać poświadczone przez Ambasadę Turcji w Warszawie albo polskie placówki konsularne w Turcji.

Dni pracy urzędów: poniedziałki-piątki w godz. 9.00-17.00. Załatwianie jakichkolwiek formalności jest uciążliwe i długotrwałe. Często trzeba ponosić różnorodne opłaty (nie zawsze uzasadnione). Aby załatwić sprawy urzędowe, trzeba posługiwać się językiem tureckim.

Szczególnie we wschodnich rejonach Turcji w okresie ramadanu restauracje są nieczynne aż do godziny iftar (zachód słońca), o której można zjeść pierwszy posiłek. Do tej godziny należy unikać jedzenia i picia w miejscach publicznych.

Można uzyskać zwrot podatku VAT. Więcej informacji znajdziesz na stronie.

Telefony komórkowe przywiezione z zagranicy podlegają rejestracji, jeśli chcemy ich używać z turecką kartą SIM. Więcej informacji.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}