W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wenezuela

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże na tereny przy granicy z Kolumbią i Brazylią ze względu na aktywność gangów narkotykowych.

MSZ odradza podróże które nie są konieczne do pozostałej części kraju.

W całym kraju, a w szczególności w Caracas, dochodzić może do gwałtownych manifestacji. 23 stycznia 2019 r. wybuchły masowe protesty w kilkudziesięciu miastach na terenie Wenezueli. Należy spodziewać się dalszej eskalacji napięć. W związku z tym MSZ zaleca bezwzględne unikanie zgromadzeń publicznych i uważne śledzenie sytuacji bezpieczeństwa w kraju. 

Na terenie całej Wenezueli, w tym Caracas notuje się poważne utrudnienia w dostępie do energii elektrycznej oraz wody. Notorycznie występują braki paliwa oraz przerwy w łączności z internetem i sieciami telefonicznymi. Należy spodziewać się trudności w komunikacji, w tym lotniczej; większość samolotów jest opóźnionych, bądź przekładanych na kolejne dni.

Normą jest brak dostępu do lokalnej waluty, a systemy płatności elektronicznej często nie funkcjonują. Występują także braki w zaopatrzeniu w produkty pierwszej potrzeby, w dostępie do służby zdrowia, w szczególności do leków i szczepionek.

Istnieją poważne utrudnienia komunikacyjne w transporcie lotniczym oraz lądowym w szczególności na trasie z lotniska międzynarodowego do Caracas. Granice lądowe z Kolumbią i Brazylią mogą być okresowo zamykane.

W przypadku dalszego pogorszenia się sytuacji, możliwości udzielenia pomocy konsularnej obywatelom polskim w Wenezueli mogą być ograniczone.

Ze względu na liczne rabunki dokonywane na pasażerach korzystających z przygodnych okazji (samochodów prywatnych, nielicencjonowanych taksówek), należy zachować szczególną ostrożność przy wynajmowaniu taksówki z lotniska do Caracas. Zaleca się korzystanie z taksówek zrzeszonych w organizacji Anfitriones de Venezuela, do której należą następujące korporacje taksówkarskie: Taxitour, Taxi Astrala oraz Taxi Utac. Mają one wyłączną zgodę władz lotniska na świadczenie usług transportowych.

Wenezuela leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi lub huraganu są dostępne na poniższej stronie.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

 

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy nie są objęci obowiązkiem wizowym. Na granicy wypełniają tzw. kartę migracyjną, w której należy wpisać cel pobytu w Wenezueli. Cel turystyczny upoważnia obywateli polskich do pobytu w tym kraju bez wizy do 90 dni. Wymagany okres ważności paszportu w chwili wjazdu wynosi sześć miesięcy. Na żądanie służb granicznych należy okazać bilet powrotny. W przypadku pobytu w Wenezueli w celu innym niż turystyczny (praca, nauka, biznes) należy mieć wizę wydaną przez Ambasadę Wenezueli w Warszawie. Przepisy nie określają obowiązkowej minimalnej kwoty pieniędzy na okres pobytu.

Turystów obowiązek meldunkowy nie dotyczy. Na granicy w karcie migracyjnej należy jednak wskazać miejsce pobytu w Wenezueli (adres hotelu).

Ubezpieczenie

Uznawane są tylko ubezpieczenia renomowanych firm międzynarodowych. Ubezpieczenia firm polskich nie są honorowane.

Zdrowie

W Wenezueli odnotowano przypadki zachorowań na malarię i błonicę. Sytuacja jest szczególnie trudna na południu kraju ze względu na brak odpowiednich szczepień i  lekarstw ochronnych, łącznie z podstawowymi antybiotykami. Zaleca się odpowiednio przygotować i wyposażyć podręczną apteczkę.

Przy wjeździe na teren Wenezueli nie są wymagane szczepienia. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzka stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Szczepienie przeciw żółtej febrze jest niezbędne w przypadku podróżujących do Wenezueli  przyjeżdżających z następujących krajów Afryki:  Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Republika Zielonego Przylądka, Republika Środkowoafrykańska, Czad, Kongo, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej, Demokratyczna Republika Konga, Republika Dżibuti  Gwinea Równikowa, Etiopia, Gabon, Gambia, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Kenia, Liberia, Madagaskar, Mali, Mauretania, Mozambik, Niger, Nigeria, Rwanda, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Togo, Uganda, Zjednoczona Republika Tanzanii i Zambii oraz niektórych krajów Ameryki Środkowej i Południowej:  Boliwia, Brazylia, Kolumbia, Ekwador, Gujana Francuska, Gujana, Panama, Peru, Surinam, Trinidad i Tobago. Szczepionkę należy przyjąć nie później niż 10 dni przed planowanym wjazdem do Wenezueli. W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Pomoc medyczną można uzyskać jedynie w prywatnych szpitalach i ambulatoriach. Wizyta w klinice kosztuje od 40 do 150 USD, dzień pobytu w szpitalu prywatnym – 400-550 USD. Wszystkie pozostałe usługi medyczne płatne są dodatkowo. Odnotowuje się duże braki w zaopatrzeniu w lekarstwa.

Podróżowanie po kraju

Zawsze należy posiadać przy sobie paszport.

Infrastruktura lądowa jest niedoinwestowana. Regularnie zdarzają się braki paliwa, szczególnie na peryferiach.

Informacje dla kierowców

Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy oraz obowiązkowo miejscowe świadectwo zdrowia, które wraz z prawem jazdy upoważnia do prowadzenia pojazdów. Świadectwo zdrowia można otrzymać po wykonaniu odpowiednich badań w wyznaczonych do tego placówkach. Koszt badań to ok. 15 USD.

Cło

Na lotnisku i innych przejściach granicznych obowiązuje kontrola sanitarna. Zabrania się wwożenia żywności. Służbie celnej należy obowiązkowo zgłosić wwożone i wywożone dewizy przekraczające kwotę 10 tys. USD. Nie ma możliwości odzyskania podatku VAT za zakupione w Wenezueli towary. Wwóz rzeczy wartościowych (kamery wideo, aparaty fotograficzne, komputery itp.) należy zgłaszać w otrzymywanym w samolocie formularzu, który odbierają służby celne podczas przekraczania granicy.

Przepisy prawne

Wymiany walut obcych (np. USD, EUR) można dokonywać wyłącznie w bankach lub w firmie Italcambio, uprawnionej do dokonywania tego typu transakcji - jej biura znajdują się na lotnisku i w większych miastach (kantory wymiany walut zostały zlikwidowane). Dokonywanie wymiany walut w innych miejscach niż banki i Italcambio grozi konfiskatą waluty i grzywną pieniężną lub karą pozbawienia wolności. Obowiązuje całkowity zakaz posiadania lub przewożenia narkotyków i substancji odurzających. Za jego złamanie kodeks karny przewiduje kary do 15 lat bezwzględnego pozbawienia wolności.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.