W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Włochy

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

We Włoszech obowiązuje czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego. Skala jest pięciostopniowa. Oznacza to, że – zdaniem władz miejscowych – zamachy terrorystyczne są bardzo prawdopodobne. Jeśli władze wprowadzą alert terrorystyczny, może to oznaczać zaostrzone środki bezpieczeństwa. Spodziewaj się wtedy wzmożonych kontroli, obecności na ulicach żołnierzy z bronią automatyczną, prześwietlania bagażu i bramek bezpieczeństwa przy wejściu do ważniejszych atrakcji turystycznych. Zachowaj szczególną ostrożność w miejscach publicznych, śledź komunikaty władz porządkowych i bezwzględnie stosuj się do ich zaleceń.

Turyści narażeni są we Włoszech przede wszystkim na kradzieże (dokumenty, pieniądze, samochody) oraz włamania do pojazdów. Bardzo często zdarzają się kradzieże kieszonkowe. Bądź szczególnie ostrożny w środkach transportu publicznego, szczególnie gdy wsiadasz i wysiadasz. W Rzymie miejscami, w których dochodzi do szczególnie dużej liczby kradzieży, są: dworzec Termini (kasy biletowe, stacja metra), metro, okolice Koloseum, plac św. Piotra, wejście do Muzeów Watykańskich, inne ważne zabytki na terenie miasta. W Mediolanie: Plac Duomo, Galeria Wiktora Emmanuela, Dworzec Centralny, metro. Jeśli staniesz się ofiarą kradzieży, zgłoś się na posterunek policji lub karabinierów. Protokół, który może być spisany jedynie na posterunku, będzie potrzebny do uzyskania ewentualnego odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego. Jak najszybciej zastrzeż zgubione lub skradzione karty płatnicze i kredytowe. Jeżeli stracisz dokumenty podróży, skontaktuj się z Wydziałem Konsularnym i Polonii Ambasady RP w Rzymie, a w przypadku północnych regionów Włoch – z Konsulatem Generalnym w Mediolanie. Zalecamy podróżowanie zarówno z dowodem osobistym, jak i paszportem. Jeden z dokumentów pozostaw w hotelowym sejfie.

W niektórych dzielnicach dużych miast, kurortach i na plażach zdarzają się napady rabunkowe i przestępstwa seksualne. Unikaj poruszania się po miejscach uznawanych za niebezpieczne, w szczególności po zmierzchu.

W środkowych Włoszech (pogranicze regionów Lazio, Marche i Umbria) często występują trzęsienia ziemi. W trakcie podróży przez te rejony zachowaj ostrożność.

Informacje i porady, jak zachować się w razie trzęsienia ziemi lub wybuchu wulkanu znajdziesz na stronie.

Jeśli dojdzie do wypadku lub innego zdarzenia wymagającego interwencji, zadzwoń na numer alarmowy 112.

Apelujemy: zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej / Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Do Włoch można wjechać na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu (bez wizy) i przebywać w kraju do 90 dni (w dowolnym celu). Jeśli przyjeżdżasz do Włoch, musisz się zgłosić swój pobyt. Obowiązek ten powinien zrealizować obywatel włoski (lub inny, który spełnia warunki legalnego pobytu w państwie), który gości Cię w swoim domu. Gospodarz musi zgłosić gościa w ciągu 48 godzin na miejscowym posterunku policji (Commissariato della Polizia di Stato) i podać dokładny adres. Jeżeli mieszkasz w ośrodku turystycznym (hotelu, domu wczasowym, pensjonacie, campingu itp.), obowiązku zgłoszenia dopełnia administracja obiektu. Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu ma również członek rodziny obywatela UE, niezależnie od swojej przynależności państwowej. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą obowiązywać tylko, jeśli coś zagraża bezpieczeństwu państwa i zdrowiu publicznemu. Jeśli przebywasz we Włoszech dłużej niż 90 dni, wystąp do właściwego terytorialnie urzędu gminy (Comune) z wnioskiem o zameldowanie. Musisz przy tym spełnić odpowiednie warunki finansowe, mieszkaniowe oraz w zakresie ubezpieczenia.

Zwierzęta domowe, które podróżują do państw Unii Europejskiej, muszą mieć paszporty. Paszporty wydają lecznice weterynaryjne, których spis znajduje się na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Aby wyrobić paszport, potrzebujesz dokumentów, które zawierają dane właściciela oraz informacje na temat zwierzęcia. Musisz także przedstawić zaświadczenie o szczepieniach zwierzęcia i przebytych chorobach. Zwierzę musi mieć identyfikator w postaci elektronicznego chipu, którego numer i miejsce umieszczenia będą odnotowane w paszporcie. Identyczne zasady obowiązują w podróżach z psami i kotami do sąsiednich państw nie należących do UE, ale mających te same standardy ochrony przed wścieklizną, tzn. do Watykanu i San Marino.

Zdrowie

Pandemia koronawirusa: jeśli zauważysz u siebie objawy grypopodobne, takie jak: gorączka, kaszel, trudności z oddychaniem, skontaktuj się z właściwą infolinią regionalną: 

 • Lombardia: 800 89 45 45,
 • Piemonte: 800 333 444,
 • Veneto: 800 46 23 40,
 • Valle d'Aosta: 800 121 121,
 • Umbria: 800 63 63 63,
 • Marche: 800 936 677,
 • Lazio: 800 11 88 00,
 • Campania: 800 90 96 99,
 • Toscana: 800 55 60 60,
 • Emilia-Romagna: 800 033 033,
 • Provincia autonoma di Trento: 800 867 38.

Aby uzyskać zwykłe informacje, zadzwoń na numer uruchomiony przez włoskie Ministerstwo Zdrowia: 1500, a w Prowincji Piacenza pod numer: 05 23 31 79 79 (czynny: poniedziałek – piątek 8:00-18:00, sobota: 8:00-13:00).

Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112.

Całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia udostępniająca informacje dla osób, które podejrzewają zakażenie koronawirusem: 800 190 590.

 

Jeśli jesteś ubezpieczony w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, we Włoszech masz prawo do opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. W czasie wizyty u lekarza przedstaw dokument potwierdzający ubezpieczenie, tzn. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki EKUZ możesz korzystać ze świadczeń zdrowotnych, które są niezbędne z medycznego punktu widzenia. Decyzja o przyznaniu konkretnego świadczenia uwzględnia stan zdrowia pacjenta oraz przewidywany okres jego pobytu we Włoszech. Leczenie będzie się odbywać według tych samych reguł, które obowiązują osoby ubezpieczone w tym państwie. Oznacza to, że nieodpłatnie skorzystasz tlyko z tych świadczeń zdrowotnych, które należą się osobom ubezpieczonym we Włoszech. Będziesz natomiast musiał zapłacić za te świadczenia, za które płacą Włosi.

Z tych powodów zalecamy dodatkowe ubezpieczenia prywatne. W razie konieczności pokryją one koszty leczenia w szerszym zakresie oraz koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Uwagę tę kierujemy szczególnie do osób nieubezpieczonych w Polsce.

W nagłych przypadkach i w dni wolne od pracy możesz zgłosić się do przyszpitalnych ambulatoriów lub pogotowia ratunkowego (pronto soccorso).

W niektórych miejscowościach znajdują się specjalne ośrodki zdrowia dla turystów (servizio di guardia turistica, servizio di guardia medica estiva). Porady i badania lekarskie są płatne.

Informacje dla kierowców

Jeśli przebywasz we Włoszech turystycznie, możesz korzystać z polskiego prawa jazdy, zarówno ważnego bezterminowo, jak i tego ze wskazanym terminem ważności.

Od 19 stycznia 2013 roku zmieniły się przepisy dotyczące wymiany praw jazdy dla osób, które mieszkają we Włoszech na stałe. Zasady te odnoszą się przede wszystkim do kierowców z prawem jazdy ważnym bezterminowo.  Posiadacz takiego dokumentu zobowiązany jest w ciągu 2 lat od daty zameldowania się we Włoszech wymienić dokument na włoski odpowiednik. Posiadacze polskiego prawa jazdy z 15 letnią datą ważności powinni pamiętać, że włoskie prawo jazdy ważne jest jedynie 10 lat i przez taki też okres będzie ono ważne we Włoszech.

Dzieci do 12. roku życia lub niższe niż 150 cm muszą podróżować na odpowiednim siedzisku, które umożliwia użycie pasa bezpieczeństwa. Siedzisko to można instalować tylko na tylnym siedzeniu.

Większość autostrad we Włoszech jest płatna. Opłaty są pobierane bezpośrednio przy zjazdach z autostrad w konkretnych miejscowościach lub w pośrednich punktach poboru opłat. Możemy płacić gotówką (w euro), kartą płatniczą lub kredytową albo przez zdalny system płatności Telepass.

Opłata zależy od klasy pojazdu. Więcej informacji na temat przepisów, podziału klas pojazdów, a także wysokości opłat na włoskich autostradach znajduje się na stronie www.autostrade.it. Możemy tam obliczyć opłatę na konkretnej trasie.

Ograniczenia prędkości pojazdów o masie do 3,5 tony na drogach publicznych wynoszą:

 • obszar zabudowany: 50 km/h,
 • obwodnice miejskie: 70 km/h,
 • obszar niezabudowany: 90 km/h,
 • drogi ekspresowe: 110 km/h,
 • autostrady: 130 km/h (na oznaczonych autostradach trzypasmowych – 150 km/h).

Poza obszarem zabudowanym trzeba używać świateł mijania przez całą dobę.

Uwaga! Kierowcy zawodowi powinni przed wyjazdem do Włoch odwiedzić stronę internetową włoskich autostrad (www.autostrade.it) i zapoznać się z kalendarzem dni wolnych. W te dni samochody ciężarowe nie mogą poruszać się po włoskich drogach.

Włoska policja często kontroluje kierowców zawodowych. Służby sprawdzają, czy kierowcy przestrzegają ograniczeń dotyczących maksymalnego czasu pracy. Policja kontroluje również dokumenty samochodowe oraz te, które dotyczą przewożonego towaru. Celem tych działań jest poprawa bezpieczeństwa na drogach.

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila, z wyjątkiem kierowców zawodowych dla których limit stanowi 0,0 promila. Służby mogą przeprowadzić również kontrole na obecność innych substancji odurzających.

Zgodnie z włoskim kodeksem drogowym, kierowcy pojazdów zarejestrowanych za granicą muszą płacić mandaty natychmiast po ich otrzymaniu. Jeżeli nie możesz tego zrobić (niezależnie od przyczyny), musisz zostawić samochód na parkingu depozytowym, który wyznaczą służby nakładające karę. Musisz również opłacić postój pojazdu na parkingu. Jeżeli przyjmujesz i płacisz mandat, przyznajesz się jednocześnie do wykroczenia drogowego. Powoduje to, że nie możesz odwołać się później do wyższej instancji. Jeśli uważasz, że mandat jest niesłuszny, przyjmij go i złóż kaucję za wymierzoną karę (równowartość mandatu). Następnie odwołaj się do prefekta lub sędziego pokoju, najpóźniej w ciągu 60 dni od daty wystawienia mandatu.

Przepisy z 2016 r. znacznie zaostrzyły kary dla sprawców wypadków drogowych. Wprowadziły m.in. kategorię zabójstwa drogowego (spowodowanie śmiertelnego wypadku pod wpływem alkoholu lub narkotyków albo przy przekroczeniu dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h). Za niektóre wykroczenia oprócz kary pieniężnej grozi zawieszenie prawa jazdy. Należą do nich:

 • znaczne przekroczenie prędkości,
 • prowadzenie pod wpływem alkoholu i środków odurzających,
 • zawracanie na autostradzie lub przed wjazdem na autostradę.

Gdy minie termin nałożonej kary, prawo jazdy można odebrać osobiście we właściwej miejscowo prefekturze. Jeśli nie odbierzesz dokumentu, służby odeślą go do konsulatu, a ten z kolei – do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie.

Cło

Pieniądze możemy wwozić i wywozić bez ograniczeń. Jeśli jednak przekraczasz włoską granicę i masz przy sobie w gotówce10 000 EUR lub więcej, musisz to zgłosić organom celnym. Zasada ta dotyczy także odpowiedników wymienionej kwoty w innych walutach lub łatwo zbywalnych aktywach, np. akcjach, obligacjach, czekach podróżnych itp.

Przepisy prawne

Za przestępstwa narkotykowe grozi kara pozbawienia wolności od roku do 22 lat oraz kara pieniężna.

Za nielegalny wwóz papierosów produkcji zagranicznej – grzywna oraz kara pozbawienia wolności od dwóch do pięciu lat.

Kary finansowe (nawet do 3000 EUR) grożą także tym, którzy kupują podrabiane artykuły znanych marek światowych. Produkty takie często oferują sprzedawcy na włoskich ulicach.

We Włoszech posiadanie i używanie gazu pieprzowego bez stosownego zezwolenia jest nielegalne.

Przydatne informacje

Uwaga! We Włoszech zdarzają się przypadki nieuczciwości miejscowych pracodawców, którzy zatrudniają obywateli polskich przy sezonowym zbiorze owoców cytrusowych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przestrzega przed korzystaniem z usług nielegalnych pośredników. Zamieszczają oni oferty pracy w polskiej prasie i na stronach internetowych. Zalecamy: przed wyjazdem do pracy za granicą sprawdź dokładnie, czy oferta zatrudnienia jest prawdziwa i uczciwa. Odradzamy zawieranie umów z niesprawdzonymi firmami lub nielegalnymi pośrednikami, zarówno polskimi, jak i włoskimi. Oferują oni wyjazdy do pracy sezonowej lub pomoc w uzyskaniu zatrudnienia. Jeśli skorzystasz z takiej propozycji, możesz mieć problemy z otrzymaniem umówionej zapłaty oraz uzyskaniem innych, niezbędnych świadczeń pracowniczych. Jeśli samodzielnie przyjeżdżasz do Włoch, aby podjąć pracę, zapoznaj się dokładnie z zasadami i warunkami zatrudnienia, uzgodnij sprawy z przyszłym pracodawcą, naucz się przynajmniej podstaw języka włoskiego oraz weź pieniądze na powrót do kraju, w razie gdybyś nie znalazł pracy. Jeśli znajdziesz pracę, zawrzyj umowę na piśmie.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}