W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Materiały dla samorządu

top

Szanowni Państwo,

Ministerstwo Klimatu i Środowiska realizuje kampanię edukacyjną „Nasz Klimat”. Jej głównym celem jest promowanie ekologicznych postaw i nawyków wśród Polaków, budowanie wrażliwości społecznej w zakresie dbania o stan środowiska naturalnego oraz edukacja nt. konsekwencji zachodzących zmian klimatu i globalnego ocieplenia.

Oddajemy w Państwa ręce pakiet materiałów edukacyjnych do wykorzystania wśród pracowników administracji publicznej oraz mieszkańców gminy. Jest on podzielony na dwie części – informacyjną oraz graficzno-edukacyjną. 

W zestawie informacyjnym znalazły się:
    Kompendium wiedzy o klimacie – przydatna „ściąga” dla władz gminy i pracowników administracji. W przystępny i klarowny sposób przybliżamy Państwu najważniejsze zagadnienia związane ze zmianami klimatu. 
    Przykłady dobrych praktyk realizowanych w Polsce – dokument inspiracyjny, który pomoże zapoznać się z najlepszymi inwestycjami i działalnością na rzecz ochrony klimatu w Polsce.
    Przykłady dobrych praktyk realizowanych w innych krajach – dokument inspiracyjny, który pomoże zapoznać się z najlepszymi inwestycjami i działalnością na rzecz ochrony klimatu w Europie i na świecie. 
W pakiecie są również materiały do wykorzystania w internecie, a także pliki profesjonalnie przygotowane do druku.

W części graficzno-edukacyjnej znalazły się:
•    Animacja o OZE: „Zielona energia i odnawialne źródła energii – czym są i jak można je wykorzystać?” (plik Animacja OZE.mp4) Animacja może zostać wykorzystana we wszystkich kanałach digital gminy. Można ją opublikować na stronie internetowej gminy, lokalnym portalu, w mediach społecznościowych. 

animacja OZE

•    Banner internetowy w dwóch wymiarach – 1200x1200 oraz 1920x1080 
(pliki: Banner1200_1200.jpg oraz Banner1920_1080.jpg) Banner przybliża tematykę retencji wody.  Banner można wykorzystać na stronie internetowej gminy, w lokalnym portalu. Został przygotowany w dwóch formatach, są to standardowe wymiary bannerów internetowych. Zachęcamy, by linkował do strony www.naszklimat.gov.pl.

banner

    Plakat informacyjny o wydarzeniu (plik Plakat informacyjny.pdf) Plakat interaktywny w formacie PDF, utrzymany w motywie graficznym kampanii, jest łatwy do zaadaptowania na własne potrzeby. Może być wykorzystywany jako zapowiedź wydarzenia organizowanego w danej gminie. 

plakat

    Broszura informacyjna (plik Broszura informacyjna.pdf) Broszura w jasny i przyjazny sposób wyjaśnia najważniejsze pojęcia z zakresu ochrony klimatu. Może być praktycznym słowniczkiem dla pracowników urzędu gminy lub innych jednostek samorządowych, jak i mini-kompendium wiedzy o klimacie dla mieszkańców.

broszura

•    Ulotka dwustronna (plik Ulotka dwustronna.pdf) Na dwustronnej ulotce znalazły się informacje na temat gospodarki o obiegu zamkniętym, które w przyjazny sposób tłumaczą to zagadnienie. 
Ulotkę można wydrukować i rozdawać m.in. na wydarzeniach gminnych, a także dystrybuować w instytucjach publicznych podlegających gminie. 

ulotka

•    Key Visual kampanii w formacie A3 (plik KV.pdf)  Key Visual, czyli motyw graficzny kampanii „Nasz Klimat”, może być wykorzystany do zastosowania na materiałach promocyjnych Gminy – np. na kubkach, torbach wielorazowych czy innych materiałach promocyjnych. 

KV

•    Tapeta na pulpit z kalendarzem (tapety na pulpit-kalendarz.zip) Zestaw tapet na pulpit na 12 miesięcy, który zawiera przykłady ekonawyków do wdrożenia w poszczególnych miesiącach. 
Aby zainstalować tapetę, należy rozpakować folder, kliknąć na wybrany miesiąc i otworzyć zdjęcie w podstawowym programie, tj. Zdjęcia dla systemu Windows. Następnie należy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać „Ustaw jako tło”. Tapeta będzie już na pulpicie! 

tapeta

    Naklejki z zasadami segregacji odpadów w Gminie (plik Naklejki.pdf)
Praktyczny informator dla interesantów urzędów oraz mieszkańców gminy. Zachęcamy, by wydrukować naklejki w formule elektrostatycznej – naklejka wówczas nie ma kleju, który może zniszczyć delikatne powierzchnie, a jednocześnie trwale przykleja się i bez problemu odkleja ze wszystkich miejsc, gdzie może się przydać, tj. na ścianie przy koszach na śmieci, w kuchennej szafce czy na lodówce. Elektrostatyczna naklejka może być dodawana jako gratis, np. do wysyłanego przez gminę harmonogramu wywozu śmieci. 

naklejki

•    Broszura z listą eko-miejsc w Gminie (plik Broszura z listą ekomiejsc.ppt)
Atrakcyjna wizualnie prezentacja do uzupełnienia według potrzeb danej gminy w formie łatwej do edycji.
Prezentacja może służyć pracownikom urzędów, a także mieszkańcom. 

broszura

    Szablon dobrych praktyk - prezentacja w PPT. (plik Dobre praktyki działań w gminie - prezentacja) Jest to gotowy szablon prezentacji w programie Power Point do wpisania najważniejszych dobrych praktyk wdrożonych w gminie (zdjęcia autobusów hybrydowych, nowe kosze, oświetlenie led w parku itp.). Taka prezentacja może przydać się władzom gminy lub pracownikom administracyjnym do podsumowania działań na rzecz ochrony klimatu. Szablon ma szerokie zastosowanie, może zostać wykorzystany w ramach różnego rodzaju konkursów, do przedstawiania na posiedzeniach, spotkaniach, do edukowania dzieci i młodzieży. 

prezentacja

 

 

Zapraszamy też do zapoznania się ze skierowanym do miast konkursem: „Miasto z Klimatem - najlepszy zrealizowany projekt”. Niezwykle cenne są Podręczniki Dobrych Praktyk, które powstały w ramach tego konkursu Prezentują one proekologiczne inwestycje miejskie, które zostały nagrodzone w konkursie. Można je pobrać tutaj (podręcznik z roku 2020) oraz tutaj (podręcznik z roku 2021)

 

top

 

mkis nfosigw

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zezwala na wykorzystywanie materiałów edukacyjnych zawartych na stronie naszklimat.gov.pl na następujących polach eksploatacji:

  1. utrwalanie i zwielokrotnianie poprzez wytwarzanie egzemplarzy techniką drukarską, kserograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
  2. wprowadzanie do obrotu;
  3. wprowadzanie do pamięci komputera;
  4. publiczne wyświetlanie, odtwarzanie oraz nadawanie i reemitowanie;
  5. rozpowszechnianie w całości w inny sposób w tym publiczne udostępnianie w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w tym publikowanie w mediach elektronicznych, a w szczególności w Internecie.

Niniejsza zgoda obowiązuje tylko na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Niniejsza zgoda nie upoważnia do wykorzystywania materiałów dostępnych na stronie do celów komercyjnych.
W przypadku wykorzystania prosimy o podanie źródła, tj. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, strona internetowa: naszklimat.gov.pl

Materiały

Pakiet plików
Pakiet​_plików.zip 199.97MB
{"register":{"columns":[]}}