W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

COVID-19 – aktualne zalecenia w Finlandii

08.06.2020

Aktualne zalecenia fińskich władz dotyczące postępowania w przypadku koronawirusa znajdą Państwo można na stronach internetowych: Szpitala Uniwersyteckiego w Helsinkach (www.hus.fi), Fińskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej (www.thl.fi) oraz na oficjalnej stronie fińskiego rządu (valtioneuvosto.fi).

koronawirus_PL

Najważnejsze zalecenia fińskich instytucji zdrowia są następujące:

1. W przypadku lekkich objawów chorobowych należy pozostać w domu i odpoczywać do czasu, aż stan chorobowy ustąpi.

2. W razie nasilenia się objawów (gorączka powyżej 38°C, trudności z oddychaniem, uporczywy kaszel) należy skontaktować się ze swoim regionalnym ośrodkiem zdrowia, właściwym dla miejsca zamieszkania. Nie należy odwiedzać osobiście żadnego ośrodka zdrowia/szpitala, a skontaktować się telefonicznie!

3. W przypadku ostrych objawów chorobowych wskazany jest kontakt się z Centrum Pogotowia (päivystys) właściwym dla miejsca zamieszkania. Ogólny numer kontaktowy do Centrum Pogotowia to 116 117.

4. W przypadku zagrożenia życia (bezdech, brak tlenu) należy natychmiast zadzwonić pod numer alarmowy 112.

5. Na Infolinii pod numerem 0295 535 535 (po fińsku, szwedzku i angielsku) można uzyskać ogólne informacje na temat koronawirusa. Konsultacje są dostępne w dni powszednie od 8:00 do 21:00 oraz w soboty od 9:00 do 15:00. Konsultacje są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które nie są w stanie uzyskać informacji z internetu. Infolinia nie zapewnia porad prawnych ani zdrowotnych.

Poniżej znajdują się kryteria wyznaczone przez HUS (Szpital Uniwersytecki w Helsinkach), które trzeba spełnić, aby być poddanym testowi na obecność koronawirusa. Test jest przeznaczony dla osób, u których wystąpił którykolwiek z poniższych objawów w ciągu 14 dni przed rozpoczęciem leczenia:

- ostra infekcja górnych dróg oddechowych (wystarczy jeden objaw: gorączka, kaszel, ból gardła, katar, duszność, utrata węchu/smaku),

- biegunka, ból brzucha.

Wszyscy obcokrajowcy mają prawo do pilnej opieki medycznej, w razie potrzeby, która zaistnieje niespodziewanie podczas pobytu w Finlandii. Jeśli pacjent nie jest uprawniony do publicznej opieki zdrowotnej na podstawie przepisów UE lub umów dwustronnych, musi uiścić opłatę pokrywającą pełen koszt usługi. W tym przypadku ważne jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Więcej informacji w języku angielskim uzyskać można pod następującymi adresami:

https://www.hus.fi/en/patients/Pages/Coronavirus-(COVID-19).aspx

https://thl.fi/en/web/infectious-diseases/what-s-new/coronavirus-covid-19-latest-updates Pod tym linkiem znajdą Państwo instrukcje na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem, jak również na bieżąco aktualizowane dane dotyczące występowania zakażeń COVID-19 w Finlandii.

 

Wjazd do Finlandii po 13 maja 2020 r. (aktualizacja 9 lipca 2020 r.)

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi wjazd do Finlandii jest obecnie możliwy dla obywateli Polski m.in. w następujących przypadkach:

a) na podstawie umowy o pracę,

b) w celu podjęcia/kontynuowania studiów w Finlandii,

c) w celu uczestniczenia w kluczowych wydarzeniach rodzinnych (np. spotkanie z najbliższą rodziną, pogrzeb, ślub, choroba krewnego).

Ponadto do Finlandii przybyć mogą wszyscy, którzy posiadają fińską kartę pobytu lub zarejestrowali swój pobyt w Finlandii jako obywatele UE.

UWAGA! Podróże do Finlandii w celach turystycznych nie są dozwolone dla obywateli Polski. 

Przyjazd do Finlandii możliwy jest drogą lądową, morską i lotniczą. Prosimy o sprawdzanie dostępnych połączeń na stronach przewoźników. UWAGA! W przypadku przejazdu przez państwa bałtyckie należy zapoznać się z zasadami tranzytu przez każde z państw. 

Jednocześnie uprzejmie informujemy, iż rząd Finlandii zdecydował o częściowym zniesieniu kontroli na granicach wewnętrznych UE, początkowo od 15 czerwca br., a następnie od 13 lipca br. Dla obywateli polskich nie nastąpiła żadna zmiana, a dotychczasowe zasady opisane powyżej nadal obowiązują. W związku z tym przy wjeździe do Finlandii należy liczyć się z koniecznością odbycia rozmowy z funkcjonariuszem fińskiej Straży Granicznej. Zalecamy również posiadanie dokumentów udowadniających potrzebę wjazdu do Finlandii (np. umowa o pracę, zaświadczenie z uczelni). 

O ewentualnych zmianach będziemy informować na bieżąco.

Więcej szczegółowych informacji znajdą Państwo na stronie fińskiej Straży Granicznej: https://www.raja.fi/ajankohtaista/ohjeet_rajanylitykseen.

Pełna treść wytycznych obowiązujących od 14 maja 2020 r. (i zaktualizowanych 12 czerwca 2020 r.): https://www.raja.fi/current_issues/guidelines_for_border_traffic.

W przypadku szczegółowych pytań wymagających indywidualnych konsultacji zalecamy kontakt z fińską Strażą Graniczną, która podejmuje decyzje ws. zezwolenia lub odmowy wjazdu do Finlandii: rajavartiolaitos@raja.fi lub +358 50 597 2255 (infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8-16).

Pełna lista danych kontaktowych oddziałów fińskiej Straży Granicznej: https://www.raja.fi/current_issues/emergency_conditions.