W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Finlandia - zasady wjazdu (aktualizacja na bieżąco)

21.12.2020

Ze względu na pogarszającą się w całej Europie sytuację epidemiologiczną przy wjeździe do Finlandii obowiązują specjalne obostrzenia.

koronawirus_PL

Ze względu na pandemię koronawirusa przy podróżach z Polski do Finlandii nadal obowiązują ograniczenia dotyczące celów przyjazdu. Podróżni muszą przedstawić podczas kontroli granicznej stosowne uzasadnienie podróży. Może nim być np. powrót do miejsca zamieszkania w Finlandii, zatrudnienie, nauka/studia czy ważne względy osobiste lub rodzinne (np. ślub, pogrzeb, choroba). Tranzyt do innego kraju UE/Schengen jest dozwolony. Wjazd w celach typowo turystycznych czy rekreacyjnych wciąż nie jest dozwolony.

Od 21 grudnia 2020 r. do 4 stycznia 2021 r. Finlandia zawiesiła wszystkie loty pasażerskie do/z Wielkiej Brytanii.

Przy wjeździe obowiązuje zalecenie 10-dniowej kwarantanny polegającej na dobrowolnej samoizolacji, która wyklucza uczęszczanie do pracy czy przedszkola lub szkoły podstawowej. Bliskie kontakty są dozwolone tylko z osobami z tego samego mieszkania/gospodarstwa domowego. Zalecane jest unikanie transportu publicznego, należy pozostać w domu.

Dobrowolną kwarantannę można skrócić wykonaniem dwóch dobrowolnych testów na koronawirusa. Jeśli w chwili przyjazdu do Finlandii posiada się negatywny wynik testu nie starszego niż 72 godziny, najwcześniej 72 godziny po przyjeździe można wykonać drugi test. W przypadku wyniku negatywnego samoizolację można przerwać. Dwa testy dla skrócenia dobrowolnej kwarantanny można też wykonać po przyjeździe – pierwszy zaraz po przyjeździe, drugi – 72 godziny po pierwszym teście. Jeśli obydwa mają wynik negatywny – zakończenie izolacji jest dozwolone.

Osoby pragnące przekroczyć granicę wewnętrzną muszą korzystać z przejść granicznych, na których przywrócono kontrolę. Przekraczanie granicy w innych miejscach nie jest dozwolone bez specjalnego zezwolenia na przekraczanie granicy. Ruch łodzi rekreacyjnych między państwami Schengen jest nieograniczony i nie podlega kontroli granicznej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie fińskiej Straży Granicznej https://raja.fi/en/guidelines-for-border-traffic-during-pandemic

 

Zachęcamy również do zapoznania się z pytaniami i odpowiedziami na wspomnianej stronie.

 

W przypadku szczegółowych pytań wymagających indywidualnych konsultacji zalecamy kontakt z fińską Strażą Graniczną, która podejmuje decyzje w sprawie zezwolenia lub odmowy wjazdu do Finlandii: rajavartiolaitos@raja.fi lub +358 295 420100 (infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8-16).

Wskazówki dotyczące samoizolacji można znaleźć na stronie Fińskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej.