W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu w Finlandii

25.01.2024

W dniu 25 stycznia br. w Helsińskiej synagodze odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary Holocaustu. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu organizowane są corocznie przez Fińskie Stowarzyszenie Pamięci o Holocauście (IHRA Finland) we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Minister Spraw Zagranicznych Finlandii E. Valtonen wystąpiła z przemówieniem otwierającym tegoroczne wydarzenie.

HMD_9

Minister Vatonen podkreśliła w swoim przemówieniu: „Od czasu ataku terrorystycznego Hamasu w październiku 2023 można zaobserwować nową falę antysemityzmu… Niestety, antysemityzm również nie jest obcy w Finlandii, a atmosfera dyskusji również tutaj uległa zaostrzeniu. Wzrosła mowa nienawiści wobec Żydów i Palestyńczyków, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Jednocześnie wzrosła liczba treści nawołujących do przemocy, nienawiści i dyskryminacji. Rząd fiński poważnie podchodzi do tej sytuacji. Nie możemy sobie pozwolić na osłabienie fundamentów naszego społeczeństwa, które opiera się na równości, tolerancji i niedyskryminacji. Wymaga to od polityków i decydentów niezachwianej pracy przeciwko rasizmowi zarówno w Finlandii, jak i na arenie międzynarodowej.” Minister Elina Valtonen dodała „Finlandia jest członkiem Rady Praw Człowieka ONZ do końca 2024 r., a w 2025 r. pełni funkcję przewodniczącego zarówno OBWE, jak i Nordyckiej Rady Ministrów. Te międzynarodowe zadania stwarzają możliwości skutecznej wielostronnej współpracy w zakresie promocji i ochrony praw człowieka.”

 

Wielu prelegentów wydarzenia zaznaczyło konieczność stałej refleksji nad Holokaustem i jego znaczeniem dla współczesności.

Chargé d’affaires a.i. Rzeczypospolitej Polskiej pan Andrzej Mojkowski  w swoim przemówieniu zaznaczył, iż „Jak co roku zebraliśmy się dzisiaj, aby uczcić pamięć ofiar Holokaustu. Z sześciu milionów zamordowanych Żydów połowa była obywatelami polskimi. Holokaust pozostawił trwały ślad w historii mojego kraju. Polska postrzega siebie jako strażnika pamięci milionów Żydów zamordowanych w Holokauście … Polska chroni i promuje dziedzictwo polskich Żydów jako trwały i ważny składnik dziedzictwa kulturowego państwa polskiego. Obserwujemy znaczący wzrost liczby projektów mających na celu zachowanie miejsc o kluczowym znaczeniu historycznym dla Holokaustu.

Chargé d’affaires a.i. Mojkowski zwrócił szczególną uwagę na aspekt edukacyjny:” Tematyka Holokaustu obecna jest w polskim systemie edukacji od 1989 roku i jest obowiązkowa na wszystkich poziomach edukacji. W podręcznikach z czasów komunizmu temat ten był praktycznie pomijany, a określenie „Holokaust” rzadko pojawiało się mimochodem przy omawianiu ogromnych strat wojennych mojego kraju. Od 1989 r. wielokrotnie poruszano kwestię nauczania o Zagładzie i historii Żydów polskich. Od 2019 roku obowiązuje nowa podstawa programowa opracowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w której cele edukacyjne i treści nauczania związane z Holokaustem włączane są do kształcenia ogólnego na poziomie podstawowym i średnim. Studenci zapoznający się z II wojną światową zapoznają się z wydarzeniami politycznymi i militarnymi, polityką Niemiec w okupowanych częściach Europy, eksterminacją Żydów, Romów oraz prześladowaniami innych narodowości i grup.” oraz podkreślił iż:” Edukacja o Holokauście jest ważna szczególnie dzisiaj. Wraz z nową fazą konfliktu arabsko-izraelskiego, który rozpoczął się brutalnym atakiem Hamasu na izraelskich cywilów w październiku zeszłego roku, zaobserwowaliśmy gwałtowny wzrost aktów antysemityzmu, przemocy antyżydowskiej i antyizraelskiej retoryki prezentującej się  jako rzekomo uzasadniony dyskurs  polityczny lub społeczny. Coś takiego nie powinno mieć miejsca w XXI wieku. Pokazuje, jak ważna jest edukacja o Holokauście.”

 

Podczas spotkania oddano hołd oraz uczczono minutą ciszy ofiary Holokaustu.

 

#WeRemember

#Pamiętamy

 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}