W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tydzień Filmu Polskiego 2020

05.10.2020

5 października rozpoczął się kolejny, 42 przegląd polskiego kina w Finlandii.

JJ11

W roku bieżącym został on zainaugurowany filmami „Monument” i  „Wolność za murami” fińskiego reżysera dokumentów Jarmo Jääskeläinena. Jego filmy opowiadające o najważniejszych wydarzeniach w historii Polski lat 70-tych i 80-tych przybliżają dziś odbiorcy zrozumienie powstania ruchu „Solidarność” oraz pokazują ogromne znaczenie Solidarności dla transformacji ustrojowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej

Ambasador Piotr Rychlik miał zaszczyt rozpocząć ceremonię wręczeniem Srebrnego Medalu Zasłużonym Kulturze - Gloria Artis, Jarmo Jääskeläinenowi. Medal został przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kinematografii i promocji kultury polskiej w Finlandii.  

Dokumenty historyczne stworzone przez Jarmo Jääskeläinena przybliżają wiedzę o Polsce w ważnym dla nas i Europy okresie historycznym. Jarmo Jääskeläinen spędził wiele lat w Polsce, studiując w łódzkiej szkole filmowej. Z Polską związany był głęboko zarówno w życiu zawodowym i osobistym. Ważnym okresem w jego twórczości był czas kiedy  został korespondentem YLE w Polsce i tworzył swoje filmy dokumentalne na podstawie wydarzeń historycznych w naszym kraju w latach 80-tych.

Filmy Jarmo Jääskeläinena zostaną zaprezentowane podczas przeglądu Tygodnia Filmu Polskiego w dniu 8 października. Filmy: Piłsudski”, „Pan T” i „Supernowa” będą pokazane: 6.10, 7.10 oraz 9.10.  Zapraszamy na pokazy do kina K-13, Kanavakatu 12, Helsinki.

Więcej informacji o pokazach w Finlandii:

https://www.suomi-puola.net/elokuvaviikko/2020-elokuvaviikot

Zdjęcia (2)