W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – seminarium oraz wystawa „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”

28.11.2019

Narodowe Archiwum Finlandii udostępniło swoje sale do prezentacji wystawy upamiętniającej rozpoczęcie II Wojny Światowej oraz wspólnie z Ambasadą Polską w Helsinkach zorganizowało seminarium tematyczne, które odbyło się w dniu 28 listopada br.

Upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – seminarium oraz wystawa „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”

Ambasada RP w Helsinkach wspólnie z Archiwum Narodowym Finlandii zorganizowała seminarium tematyczne w rocznicę 80-lecia niemieckiej i radzieckiej agresji na Polskę i radzieckiej agresji na Finlandię. Seminarium otworzył ambasador Polski Piotr Rychlik dziękując gospodarzom współorganizowanych wydarzeń tematycznych oraz zebranej publiczności. Ambasador przypomniał, iż 80 lat temu, 1 września 1939 r. II wojna światowa rozpoczęła się od ataku nazistowskich Niemiec na Polskę. 17 września Polska została zaatakowana również przez Związek Sowiecki. P. Rychlik podkreślił, że Polska jest jednym z państw najbardziej dotkniętych traumą drugiej wojny światowej. II wojna światowa pochłonęła 60 milionów istnień ludzkich, a dzisiaj, gdy minęło osiemdziesiąt lat, nie możemy pozwolić sobie na zapomnienie o tej tragedii ani przedstawianie fałszywych twierdzeń na temat agresorów i ofiar.

Ambasador przypomniał również o odpowiedzialności Sowietów za masakrę w Katyniu ponad 20 000 polskich oficerów, co dopiero w 1990 roku zostało przyznane przez Federację Rosyjską. Społeczność międzynarodowa, każdy naród, społeczeństwo obywatelskie, każdy z nas musi dołożyć większych starań, aby historia się nie powtórzyła. Społeczeństwo demokratyczne opiera się na poszanowaniu praw człowieka, tolerancji i równości między ludźmi. Tak działa Polska i są to zasady, które Polska promuje również jako członek społeczności międzynarodowej.

Wystawa „Walka i cierpienie” wyeksponowana w Archiwum odzwierciedla historię lat 1939 - 1945 i losy obywateli polskich, żyjących pod okupacją niemiecką i sowiecką oraz walczących na wszystkich frontach II wojny światowej. Celem wystawy jest opowiedzenie fińskiemu odbiorcy o wyjątkowości polskiego doświadczenia II wojny światowej, a także poruszenie emocji zwiedzających przez sugestywne pokazanie okrucieństwa wojny. Wystawa, której autorem jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, będzie eksponowana w Archiwum Finlandii do końca roku pod adresem: Rauhankatu 17, 00170 HELSINKI. Zapraszamy do obejrzenia.

{"register":{"columns":[]}}