W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ważne informacje dotyczące głosowania w II turze wyborów Prezydenta RP w Finlandii

03.07.2020

Uprzejmie informujemy, że 1 i 2.07 wysłaliśmy wszystkie pakiety do wyborców głosujących korespondencyjnie w Finlandii w II turze wyborów Prezydenta RP.

Grafika ilustracyjna. Na granatowym tle widoczny biały napis wybory, w lewym dolnym rogu poziomy element graficzny w barwach biało-czerwonych.

Jest to przesyłka ekspresowa (pikakirje), która powinna dotrzeć do adresatów w ciągu 1-2 dni roboczych. Jeżeli do wtorku 7.07 nie otrzymają Państwo pakietu lub zawiadomienia z poczty, prosimy o przesłanie na adres helsinki.konsul@msz.gov.pl emaila o tytule „brak pakietu”, w treści podając imię i nazwisko.

Osobom odsyłającym pakiety nie rekomendujemy przesyłki poleconej (kirjattu kirje), której czas dostarczenia jest wyjątkowo długi, a poczta fińska nie zawsze terminowo informuje o jej nadejściu.

Jednocześnie przypominamy, że odtąd nie jest już możliwa zmiana sposobu głosowania z korespondencyjnego na osobisty. Osoby zapisane do głosowania osobistego, a wyjeżdżające z Finlandii przed drugą turą wyborów, nadal (do 10.07) mogą zgłaszać się do konsula o wystawienie zaświadczenia o prawie do głosowania. W tym celu należy napisać na adres: helsinki.konsul@msz.gov.pl.

Wyborcom głosującym korespondencyjnie przypominamy, że mogą również dostarczyć pakiety osobiście do Ambasady RP. Będziemy na Państwa czekać do piątku 10.07 do godz. 23:59 (w przypadku wizyty po godzinach pracy Ambasady prosimy o telefon pod numer: +358 503 818 653). Ponadto pakiet wyborczy (przygotowany tak jak do wysyłki) można dostarczyć do Obwodowej Komisji Wyborczej w Helsinkach w dniu głosowania, tj. 12.07 w godzinach 7:00-21:00.

Dla osób, które nie figurują w spisie wyborców w Helsinkach, a w dniu wyborów będą przebywać w Finlandii, możliwa jest jeszcze rejestracja na głosowanie osobiste. Potrwa ona do 9.07 do godz. 23:59. Zachęcamy do samodzielnej rejestracji w systemie ewybory: https://ewybory.msz.gov.pl/

Osoby, które były ujęte w spisie wyborców w Helsinkach na I turę wyborów i głosowały w niej osobiście, będą również ujęte w spisie wyborców na głosowanie osobiste w II turze i nie muszą w związku z tym wykonywać żadnych nowych czynności.

Wyborców głosujących osobiście lub dostarczających osobiście pakiety wyborcze zapraszamy do Ambasady RP w Helsinkach 12 lipca br. w godz. 7:00-21:00.

Wszelkie pytania, na które nie znajdują Państwo odpowiedzi w tym lub w poprzednich naszych komunikatach, prosimy zadawać mailowo na adres: helsinki.konsul@msz.gov.pl lub dzwoniąc pod numer: +358 9 618 28 103 w godzinach pracy Ambasady.