W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa „Ludzie z fabryki porcelany” miała swoją pierwszą odsłonę w Helsinkach podczas tegorocznego festiwalu designu „Helsinki Design Week”

29.09.2020

Druga odsłona wystawy odbędzie się na Helsińskim Dworcu Centralnym w sali wystawienniczej Kulttuurihalli w dniach: 29.09-25.10.2020 w godz. 9:00 – 19:00. Otwarcie wystawy będzie miało miejsce w dniu 29 września o godz. 18:00. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy. ​​​​​​​https://www.kulttuurihalli.fi/

HDW

Ludzie z fabryki porcelany

Serwis “Ślad człowieka”

Lśniąca i gładka powierzchnia porcelanowych naczyń budzi skojarzenia z czystością i doskonałością. Gdy palce czy wargi pozostawią na filiżance ślad, mamy ochotę wytrzeć je, usunąć, przywrócić doskonałość, zatrzeć ślady kontaktu z niedoskonałą, przemijającą ludzką cielesnością. Nie chcemy wiedzieć kto i ile razy przed nami filiżankę dotykał.

Serwis „Ślad człowieka” powstał na fabrycznej linii produkcyjnej, wykonany przez robotników pracujących w rękawiczkach, których palce zanurzono w solach kobaltu. Ślad ich dotyku pozostaje prawie niewidoczny aż do czasu wypału, gdy kobalt staje się ciemnoniebieski. W ten sposób porcelana stołowa zachowuje dotyk rąk pracownika, ujawniając rolę "czynnika ludzkiego" w produkcji przemysłowej. Naczynia powstały przy współpracy ceramika i antropolożki, podczas badań nad różnymi rodzajami wiedzy i wartością pracy.

Wystawa powstała z inicjatywy i we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.

Prezentowana była z sukcesem na Design March w Islandii (2016), Designblok w Czechach (2017), podczas Triennale Ceramiki UNICUM 2018 w Słoweńskim Muzeum Etnograficznym w Lublanie oraz w Instytucie Polskim w Budapeszcie i Sofii (2019).

 

Film ukazujący wystawę:

https://drive.google.com/file/d/1bqt5K6hzy2_QufpHnFXOsF5nPxQTPCyF/view?usp=sharing

 

Kuratorzy | Curators: Ewa Klekot, Arkadiusz Szwed

Produkcja | Production: Monika Brauntsch

Identyfikacja wizualna | Visual identification: Bartosz Grześkowiak

Projekt wystawy | Exhibition design: Jarek Hulbój

Zdjęcia | Photos by: Arkadiusz Szwed

Video | Video: Michał Reich

Zdjęcia (3)