W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"Braterstwo broni, pamięć poległych, hołd wartościom, wspólnota Pokoju" - film Konsulatu Generalnego RP w Lyonie

31.08.2020

1 września, w 81 rocznice wybuchu II Wojny Światowej – w hołdzie poległym - na Facebooku Konsulatu Generalnego RP w Lyonie ukazał się film poświęcony bohaterstwu Polaków w walkach o Clos-du-Doubs w 1940 roku.

Damprichard, pomnik poległych Polaków w walkach o Clos-du-Doubs w 1940 roku

1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Rozpoczęła się najtragiczniejsza z wojen ludzkości: II Wojna Światowa. Polacy po klęsce wrześniowej walczyli na wszystkich frontach broniąc wolności naszej i waszej. Tak też było we Francji. W jednej z ostatnich bitew Kampanii francuskiej, walkach o Wzgórza Clos-du-Doubs, w czerwcu 1940 walczyli żołnierze z II Dywizji Strzelców Pieszych roku pod dowództwem Generała Pruger Ketlinga. 56 z nich poległo na polu chwały. W 80 rocznicę wydarzeń w Damprichard, gdzie znajduje się pomnik poległych, oddano im cześć ( więcej informacji w artykule : "Polscy żołnierze z 2. Dywizji Strzelców Pieszych uczczeni w Damprichard i Goumois w 80. rocznicę walk w Clos-du-Doubs." ). Powstał o tym krótki film:  „BRATERSTWO BRONI, PAMIĘĆ POLEGŁYCH, HOŁD WARTOŚCIOM, WSPÓLNOTA POKOJU”, dedykowany,  tym, którym zawdzięczamy naszą wolność i pokój, bohaterom II Wojny Światowej.