W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Konsul Generalny w Lyonie

Hubert Czerniuk

Konsul Generalny HCz

Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Lyonie

Hubert Roger Czerniuk ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Łodzi. Absolwent prawa na Uniwersytecie Łódzkim w 2003 roku. W 2007 odbył studia w zakresie prawa francuskiego, a w 2009 prawa europejskiego na Uniwersytecie w Tours. W 2011 ukończył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi.

W 2003 roku rozpoczął pracę jako prawnik w międzynarodowej kancelarii Peter Nielsen and Partners w Warszawie. W 2004 złożył egzamin konsularny w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W styczniu 2005 objął stanowisko wicekonsula, następnie konsula, zastępcy kierownika placówki, w Konsulacie Generalnym RP w Lille, które piastował do końca sierpnia 2008.

Od 1 września 2008 do września 2012, był kierownikiem Wydziału ds. Parlamentarnych w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej w Brukseli. W latach 2012–2014 pełnił funkcję naczelnika Wydziału Spraw Europejskich i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Od grudnia 2014 do stycznia 2017 radca w Wydziale Prawnym i Wydziale Europejskiego Wymiaru Polityki Konsularnej Departamentu Konsularnego MSZ. Następnie, do czerwca 2018, kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Paryżu, w stopniu I radcy oraz w klasie konsula generalnego.

Po powrocie został dyrektorem Departamentu Polonii i Współpracy z Polakami za Granicą MSZ, a następnie zastępcą dyrektora Biura Dyrektora Politycznego MSZ. Od lipca 2019 zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej oraz Przedstawiciel RP w Komitecie Politycznym i Bezpieczeństwa (PSC).

1 października 2020 objął stanowisko Konsula Generalnego RP w Lyonie.

Zna biegle język angielski oraz francuski, komunikatywnie szwedzki, rosyjski i niemiecki.

Żonaty, wychowuje dwoje dzieci.