W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zgłoś utratę lub zniszczenie paszportu

Twój paszport zaginął lub został uszkodzony? Ktoś ci go ukradł? Zgłoś to jak najszybciej w punkcie paszportowym, a w przypadku kradzieży dodatkowo na komisariacie policji. Jeśli jesteś za granicą – sprawę możesz zgłosić w konsulacie. Dopiero po twoim zgłoszeniu urzędnik anuluje paszport. Jeśli znajdziesz czyjś paszport, pomóż innej osobie i również zgłoś taką sytuację.

Informacje:

  • każdy, kto zgubił swój paszport i każdy, komu paszport ukradziono albo kogo paszport uległ uszkodzeniu,
  • rodzic albo opiekun prawny może zgłosić utratę lub zniszczenie paszportu w imieniu osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych (dzieci do 18 roku życia) oraz osoby całkowicie lub częściowo ubezwłasnowolnionej,
  • osoba, która znalazła czyjś paszport.
  • dowód osobisty,
  • jeśli nie masz ważnego dowodu osobistego – inny dokument ze zdjęciem, na przykład prawo jazdy, paszport innego kraju albo legitymację szkolną czy studencką,
  • jeśli zgłaszasz uszkodzenie paszportu – uszkodzony paszport.
 • Gdzie zgłaszasz

  W dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Informacje o adresach punktów znajdziesz na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. W przypadku kradzieży dodatkowo na komisariacie policji.

  Ile będziesz czekać

  Urzędnik przyjmie twoje zgłoszenie od razu. Napiszesz przy nim oświadczenie o okolicznościach utraty lub zagubienia, a on anuluje ten paszport w ewidencji paszportów.

  Pamiętaj, gdy urzędnik anuluje paszport - nie będzie mógł tego cofnąć.

  Podczas tej samej wizyty w punkcie paszportowym możesz od razu złożyć wniosek o nowy paszport.

  Ile zapłacisz

  Samo zgłoszenie jest bezpłatne.

  Za nowy paszport zapłacisz 140 zł - jeśli nie masz żadnej ulgi ani zniżki. Sprawdź, jakie są zniżki i ulgi za paszport (w akapicie o tytule: "Zwolnienia i ulgi").

  Opłata za wyrobienie nowego paszportu będzie trzykrotnie wyższa - jeśli z własnej winy stracisz lub zniszczysz paszport. Oceni to urzędnik na podstawie twojego oświadczenia.

 • Ile zapłacisz

  Samo zgłoszenie jest bezpłatne.

  Wyrobienie nowego paszportu jest płatne. Informację o opłacie znajdziesz na stronie polskiego konsulatu z kraju, w którym chcesz dostać paszport.

  Opłata za wyrobienie nowego paszportu będzie trzykrotnie wyższa – jeśli z własnej winy stracisz lub zniszczysz paszport. Oceni to konsul na podstawie twojego oświadczenia.

  Ile będziesz czekać

  Konsul przyjmie twoje zgłoszenie od razu. Napiszesz przy nim oświadczenie o okolicznościach utraty lub zagubienia, a on anuluje twój paszport w ewidencji paszportów.

  Pamiętaj, gdy konsul anuluje paszport – nie będzie mógł tego cofnąć.

  Podczas tej samej wizyty w konsulacie możesz od razu złożyć wniosek o nowy paszport.

 • Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo. Jeśli nie anulujesz paszportu – złodziej może na przykład podszyć się pod ciebie i wziąć kredyt.

  Pomóż innej osobie. Jeśli znajdziesz czyjś paszport – weź go ze sobą i zgłoś to w najbliższym punkcie paszportowym, na komisariacie policji lub w innym urzędzie (taka osoba może nie wiedzieć, że straciła paszport).

  • Ustawa z dnia z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 268 z późn. zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentów paszportowych (Dz. U. z 2010 r. nr 152 poz. 1026 z późn. zm.)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 lutego 2010 r. w sprawie opłat za wydanie dokumentu paszportowego oraz ich zwrotu (Dz. U. z 2010 r. nr 25 poz. 126)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie ewidencji paszportowych i centralnej ewidencji (Dz. U. z 2010 r. nr 26 poz. 131).

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 14:28

Instytucja odpowiedzialna za usługę: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji