W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Godło Polski wydrukowane na szkolnej drukarce 3D

Na mocy ustawy z dnia 1 sierpnia 1919 o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej: […] Za herb Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się znak orła białego z głową zwróconą w prawo (dla patrzącego w lewo), ze skrzydłami wzniesionemi do góry, ze złotemi szponami, z koroną i dziobem w czerwonem polu prostokątnem […]. Umieszczony na herbie Orzeł w koronie jest symbolem suwerenności i naszej wolności, o którą walczyliśmy przez cały okres rozbiorów, okupacji niemieckiej czy przez lata trwania systemu komunistycznego. Orzeł uważany jest za króla ptaków. Uosabia odwagę, władzę, potęgę i majestat. Jest symbolem znanym każdemu Polakowi, od najmłodszych lat życia.

W przesyconym technologią świecie niezwykle ważne jest tworzenie przestrzeni i inspiracji dla rodziców, nauczycieli i opiekunów do edukacji obywatelskiej, rozmów o patriotyzmie, Polsce, polskich tradycjach i zwyczajach. Wykorzystanie nowoczesnych technologii może stać się inspiracją do dalszych poszukiwań w zakresie działań obywatelskich, które są istotne dla  budowania tożsamości młodego człowieka.  Wykorzystanie atrakcyjnych, nowoczesnych narzędzi może służyć wszechstronnemu rozwojowi młodych osób także jako obywateli - świadomych, zaangażowanych, odpowiedzialnych, znających i rozumiejących swoje prawa i obowiązki.

Druk 3D w każdej szkole podstawowej w Polsce

W ramach największego rządowego programu edukacyjno-technologicznego - Laboratoria Przyszłości, wprowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki i Centrum GovTech, każda szkoła podstawowa w Polsce zakupiła m.in. własną drukarkę 3D. Dzięki tej wyjątkowej – nie tylko w skali krajowej, ale i międzynarodowej – inwestycji w edukację, szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt o wartości 1 mld 200 mln PLN. Służy on temu, aby rozwijać kompetencje przyszłości dzieci i młodzieży w Polsce, wspierać ich pasje i talenty, a także umożliwiać poznawanie świata i własnej historii przy pomocy nowoczesnych technologii. 

Już teraz, dzięki Programowi Laboratoria Przyszłości, każdy uczeń w każdej szkole podstawowej w Polsce, może samodzielnie stworzyć model cyfrowy, a następnie wydrukować go przy pomocy technologii druku 3D dostępnej w szkole podstawowej do której uczęszcza. 

Druk 3D, ze względu na możliwość precyzyjnego zaprojektowania oraz wytrzymałość powstających wydruków jest chętnie wykorzystywany w biznesie, w gospodarce, w procesach produkcji - począwszy od części do urządzeń i maszyn w branżach przemysłowych, lotniczych czy motoryzacyjnych, kończąc na druku 3D implantów czy protetyce. Możliwe jest też m.in. biodrukowanie 3D, drukowanie z betonu oraz druk 3D żywności. Dzięki Programowi Laboratoria Przyszłości uczniowie szkół podstawowych w Polsce już dziś rozwijają swoje talenty i umiejętności niezbędne w zawodach przyszłości, a więc zdobywają niezwykle pożądane na nowoczesnym rynku pracy kompetencje przyszłości.

Jaćwingowie - Polscy wikingowie

 

Wzmacnianie tożsamości narodowej przy pomocy druku 3D

Tworzenie wydruków 3D, takich jak Godło czy Orzeł w koronie, otwiera zupełnie nowe możliwości wyrażania umiłowania do kraju i identyfikowania się z jego kulturowym dziedzictwem. Mogą być one wykorzystywane w edukacji, jako narzędzie do rozmów i interaktywnego poznawania historii i symboli narodowych, lub stanowić ozdobę, gdy prezentowane będą w formie estetycznych przypinek lub guzików.

Jeżeli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej o tym, jak tworzymy Szkołę Przyszłości już dziś, zapraszamy na naszą stronę:  www.gov.pl/govtech

Lub profil Facebook: www.facebook.com/CentrumGovTech

Więcej historii w druku 3D: Jaćwingowie - nieznani wikingowie z Suwalszczyzny.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}