W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

XIX Jaćwieski Festyn Archeologiczny

Wszystkich miłośników historii, archeologii i nowoczesnych technologii zapraszamy na niezwykły XIX Jaćwieski Festyn Archeologiczny, który odbędzie się w dniach 1-2 lipca!

XIX Jaćwieski Festyn Archeologiczny - Poznaj fascynującą historię Jaćwingów 1-2 lipca Suwałki-Krzywólka nad zalewem Żwirek

W miejscowości Suwałki - Krzywólka nad zalewem “Żwirek” odbędzie się XIX Jaćwieski Festyn Archeologiczny, podczas którego nie zabraknie historii, tradycyjnego rzemiosła, a także nowych technologii. Będzie to pełen emocji i atrakcji edukacyjny weekend, który zapewni niezapomniane wrażenia osobom w każdym wieku. 

Udział w Jaćwieskim Festynie Archeologicznym to jedyna w swoim rodzaju okazja, by zanurzyć się w tajemniczym świecie archeologii i odkryć, jak nasza przeszłość wpływa na teraźniejszość. Wydarzenie skierowane jest zarówno do pasjonatów archeologii, jak i do osób, które chcą poznać niepowtarzalną historię regionu Suwalskiego. To również doskonała propozycja dla rodzin do aktywnego spędzenia wspólnego czasu, bawiąc się i ucząc.

Festyn, który organizowany jest cyklicznie od 1999 roku, uważany jest za największą w tej części kraju imprezę archeologiczną, podczas której uczestnicy mogą doświadczać historii i uczyć się jej przez zabawę. W tym roku, przybyli goście będą mieli okazję do zgłębienia tajemnic przeszłości i odkrycia ich na nowo dzięki połączeniu historii z nowoczesną technologią. Spacer po jaćwieskiej wiosce, odkrywanie średniowiecznych tajemnic przy pomocy robotów i wydruk własnych grotów włóczni, to tylko kilka z szeregu przygotowanych na wydarzenie atrakcji.

Podczas dwudniowego festynu uczestnicy będą mieli okazję poznać również tradycyjne rękodzieło i wcielić się w rolę prawdziwych archeologów. Poznają średniowieczne techniki i rzemiosła, jakimi posługiwali się najdzielniejsi wikingowie z Suwalszczyzny - Jaćwingowie. Będzie można między innymi zobaczyć, jak wykonywali broń z krzemienia, poznać tajniki lepienia naczyń z gliny, a także spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. Nie zabraknie również pokazów średniowiecznych metod sporządzania leczniczych ziołowych mikstur, a nawet trucizn. 

Emocji przybyłym gościom dostarczą pokazy walk wojowników, turnieje i rozmaite inscenizacje, którym towarzyszyć będą koncerty muzyki inspirowanej motywami pradziejowymi. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie występ gwiazdy wieczoru - Zespołu Percival. 

Udział w wydarzeniu to również świetna okazja, aby rozbudzić pasję do historii w najmłodszych archeologach, dla których przygotowano warsztaty kreatywne, grę terenową, historię drukowaną w 3D i moc technologicznych atrakcji. 

Szczegółowe informacje dotyczące XIX Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego, w tym harmonogram wydarzenia, dostępne są na naszej stronie internetowej. 

Zapraszamy do odkrywania tajemnic przeszłości i wspólnego uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Organizatorem XIX Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego jest Muzeum Okręgowe w Suwałkach wraz z Partnerem -  Centrum GovTech.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Materiały

Plakat XIX Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego
Plakat​_Final​_v2.pdf 12.46MB

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}