W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ceremonia przejęcia domów modułowych dla uchodźców przez Ministerstwo Migracji i Azylu

07.10.2020

Polska pomoc dla Rządu Grecji, mająca na celu polepszenie warunków życia w ośrodkach dla uchodźców i imigrantów została formalnie przejęta przez 1. Wiceministra Migracji i Azylu Georgiosa Koumoutsakosa w obecności Ambasadora RP Artura Lomparta, 7 października 2020 r. na terenie jednostki wojskowej w Avlonas.

Amb. A. Lompart, Min. G. Koumoutsakos 03

Podczas ceremonii minister G. Koumoutsakos powiedział: „Przyjęliśmy dzisiaj 156 domów modułowych, które pokryją nasze zwiększone ostatnio potrzeby, zwłaszcza po podpaleniu ośrodka recepcyjno-identyfikacyjnego w Moria. Dziękuję Polsce za tę decyzję, za tę inicjatywę. Wysoko cenimy ten gest solidarności. Być może nie zawsze zgadzamy się w pełni w kwestii europejskiej polityki migracyjnej, ale ostatecznie to, co ma znaczenie, to fakt, że Europa działa wspólnie, aby stawić czoła wyzwaniom spowodowanym kryzysem migracyjnym”.  

Z kolei ambasador A. Lompart podkreślił, że „Polski rząd, osobiście premier Mateusz Morawiecki w odpowiedzi na apel rządu greckiego podjął w lipcu br. szybką decyzję o zakupie 156 mobilnych jednostek mieszkalnych dla potrzeb tutejszych ośrodków recepcyjnych. Jest to wkład Polski, która tym samym włącza się w działania innych państw Unii Europejskiej. Dla nas to przede wszystkim gest solidarności z narodem greckim. Rozumiemy doskonale położenie, w jakim znalazła się Grecja w obliczu kryzysu migracyjnego. Chcę w tym miejscu bardzo podziękować greckim władzom, w tym osobiście ministrowi Koumoutsakosowi oraz pracownikom Ministerstwa Azylu i Migracji, podległym mu urzędom i służbom, a także greckim Siłom Zbrojnym za współpracę i życzliwość na każdym etapie realizacji tego projektu. Cieszę się, że mogliśmy wspólnie zrealizować ten kolejny – i mam nadzieję – nie ostatni projekt”.

 

Fot. A. Sokulski

Materiały

Oswiadczenie​_Ambasadora​_RHU​_7​_10​_20
Oswiadczenie​_Ambasadora​_RHU​_7​_10​_20.pdf 0.18MB

Zdjęcia (4)