W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki 2021

12.05.2021

Druga edycja Konkursu odbędzie się od 11 do 18 września 2021 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Uczestnicy powalczą łącznie o pulę nagród w wysokości ponad 80 tys. EUR w dwóch kategoriach – pianistycznej i zespołów kameralnych. Organizatorem konkursu jest Instytut Muzyki i Tańca, zaś fundatorem głównych nagród finansowych Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Konkurs_Muzyki_Polskiej_im_Moniuszki

Termin nadsyłania zgłoszeń do Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki został wydłużony do dnia 31 maja 2021r.  

Artyści będą mogli prezentować w konkursie utwory 56 polskich kompozytorów, tworzących głównie w XIX i XX wieku. To uczestnicy przygotowują własny program, wybierając utwory do poszczególnych etapów konkursu. Obok takich sław kompozytorskich jak Chopin, Paderewski, Górecki, czy Penderecki znajdziemy mniej znanych reprezentantów różnych stylów i epok muzycznych, jak Antoni Kątski, Eugeniusz Pankiewicz, czy Tadeusz Paciorkiewicz. Równie ważne miejsce zajmują polskie kompozytorki: Maria Szymanowska i Grażyna Bacewicz.

Do udziału zaproszeni są muzycy-instrumentaliści zgłaszający się indywidualnie oraz jako zespoły kameralne – od duetów po składy dwunastoosobowe. Nie ma ograniczeń ze względu na wiek i obywatelstwo uczestników. Jury obu kategorii konkursu składa się z wybitnych polskich i zagranicznych muzyków oraz postaci życia muzycznego.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2019 r. Przyciągnęła 81 uczestników z 6 krajów. Zwycięzcą w kategorii pianistycznej został reprezentant Rosji – Pavel Dombrovsky, zaś w kategorii zespołów kameralnych tryumfował duet skrzypków: Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak występujący obecnie pod nazwą Polish Violin Duo. Regulamin, ramowy harmonogram konkursu, formularze aplikacyjne, informacje o repertuarze, kompozytorach i materiałach nutowych oraz wszystkie aktualności dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie internetowej: www.konkursmuzykipolskiej.pl.

Zdjęcia (1)