W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekcja filmu "Wymazać Naród" w ramach wydarzenia Stand with Ukraine

08.03.2023

7 marca br. w siedzibie Instytutu Goethego w Atenach odbyło się wydarzenie pt. „Stand with Ukraine”, obejmujące projekcję filmu NID „Wymazać Naród” Tomasza Grzywaczewskiego oraz „Larysa Kadochnykova. Wojna” Dimitrija Tomaszpolskiego. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Ambasadę RP w Atenach we współpracy z Ambasadą Ukrainy oraz Ambasadą Niemiec.

Stand with Ukraine 4

Oba zaprezentowane filmy krótkometrażowe, choć różniące się od siebie sposobem realizacji oraz ujęcia tematu, podnoszą kwestię zagrożenia, jakie stanowią systematyczne ataki strony rosyjskiej na ukraińskie obiekty dziedzictwa kulturowego. Film polskiego dziennikarza wojennego i reżysera T. Grzywaczewskiego „Wymazać Naród” obrazuje ogrom zniszczeń obiektów zarówno ze sfery kultury świeckiej, jak i sakralnej. Atakom poddawane są zabytki archeologiczne, biblioteki czy szkoły – w dokumencie ukazano zniszczenia dokonane w takich miastach jak Czernihów, Iwanków, Kijów, Charków, Izium i Bohorodyczne. Z kolei film ukraińskiego reżysera, Dimitrija Tomaszpolskiego, pt. „Larysa Kadochnykova. Wojna” w artystycznym ujęciu opowiada historię znanej i lubianej w Ukrainie aktorki pochodzenia rosyjskiego, Larysy Kadochnykovej, która po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosjan na Ukrainę zdecydowała się pozostać w ukochanym Kijowie. Film koncentruje się na wybranych aspektach życia codziennego aktorki w warunkach nieustannego zagrożenia atakami Rosjan i dotyka problemu utrudnionego dostępu do kultury wysokiej w czasach wojny oraz wyzwań związanych z kontynuacją działań twórczych ukraińskich artystów.

W ramach wydarzenia ambasadorowie Ukrainy, Polski oraz Niemiec wygłosili przemówienia, w których poruszyli szereg istotnych kwestii dotyczących zarówno spraw ochrony i odbudowy dziedzictwa kulturowego Ukrainy, ale także solidarności krajów zachodnich i konieczności dalszego wspierania narodu ukraińskiego w walce z agresorem. Ambasador Artur Lompart w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, że kultura, jako nośnik tożsamości narodu, jest celem ataków tak samo jak obiekty o charakterze militarnym czy strategicznym. Niszczenie pomników, dóbr kultury, dzieł sztuki – to wszystko stanowi barbarzyńskie działania zmierzające do celowej dekonstrukcji narodu ukraińskiego. Z tego powodu  jako społeczność międzynarodowa powinniśmy wspierać Ukrainę w ochronie dziedzictwa kulturowego, bo dzięki temu zachowamy to, co najcenniejsze – niepowtarzalną tożsamość kraju o niezwykle bogatej tradycji, kraju, który wydał na świat wielkich pisarzy i artystów, a także kraju, który jest nieodłączną częścią naszej wspólnoty europejskiej i nikt oraz nic nie jest w stanie tego zmienić.

Wydarzenie zgromadziło ok. 80 osób zarówno spośród greckiego środowiska opiniotwórczego, jak i z korpusu dyplomatycznego (obecni byli ambasadorowie Litwy, Łotwy, Izraela, ZEA, Argentyny, Libii, Jordanii) oraz diaspory polskiej i ukraińskiej. Było okazją do zwiększenia świadomości wśród szerszego grona odbiorców o trwającej wojnie i jej konsekwencjach, a także do podkreślenia polskiego zaangażowania w pomoc Ukrainie.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}