W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Rękopis znaleziony w Saragossie” na Festiwalu Filmowym w Atenach

02.10.2020

Arcydzieło polskiego kina, zrekonstruowany cyfrowo film z 1964 r. w reżyserii Wojciecha Hasa, na podstawie powieści Jana Potockiego, został pokazany greckiej publiczności 30 września w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Atenach „Nichtes premieras”.

Rekopis znaleziony w Saragossie plakat 2

Jest to jeden z najbardziej oryginalnych polskich filmów, wysoko oceniany również za granicą, przedstawia wizję świata chaotycznego, nieuporządkowanego, będącego metaforą przypadkowości ludzkiego losu, pozbawioną racjonalistycznego klucza. Podczas kampanii napoleońskiej w Hiszpanii w Saragossie dochodzi do spotkania oficerów wrogich sobie stron. Nad znalezionym wspaniałym rękopisem odkładają broń i pogrążają się w pasjonującej lekturze. W ten sposób wchodzimy w fantasmagoryczny, niezwykły świat powracającego czasu, krzyżujących się wątków i pytań filozoficznych. Oficer gwardii walońskiej - Alfons van Worden – wybiera się do Madrytu, obierając najkrótszą drogę przez góry Kastylii, ale spotyka go cała seria niezwykłych przygód. Alfons kilkakrotnie powraca do punktu wyjścia, do tajemniczej oberży i jej upiornego otoczenia, by przez kolejne opowiadania znów przemierzać znane mu rejony czasu i przestrzeni, za każdym razem wypełnione innymi postaciami, widziane z innej perspektywy. (źródło: Jan Słodowski, Leksykon polskich filmów fabularnych, Warszawa 1996)

Projekcja filmu w ramach ateńskiego festiwalu została zrealizowana przy wsparciu Ambasady RP w Atenach.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}