W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W hołdzie poległym w bitwie pod Petą

07.07.2021

Ambasador Artur Lompart uczestniczył w corocznych uroczystościach poświęconych pamięci poległych w bitwie pod Petą, która miała miejsce 4 lipca 1822 r. i była jedną z najbardziej dramatycznych chwil Powstania Greckiego.

Peta_04_07_2021_05

Ambasador RP złożył wieniec pod pomnikiem bohaterów i przypomniał o udziale Polaków w walkach o wyzwolenie Grecji, a szczególnie tych, którzy zginęli w bitwie pod Petą. Mówiąc o greckim zrywie narodowościowym, Ambasador podkreślił, że „idea wolności przyświecała wielu Polakom, którzy przybyli do Grecji na pomoc powstańcom. Dzięki staraniom badaczy znamy dziś nazwiska blisko pięćdziesięciu polskich ochotników, którzy w latach 1821-1831 służyli w Grecji w batalionach Filhellenów i wyróżnili się męstwem w walkach z osmańskim okupantem. Wielu z nich poświęciło swoje życie, jak „dwunastu wspaniałych”, którzy bohatersko zginęli w bitwie pod Petą i przelali swoją krew za tę ziemię. Dziś czcimy ich pamięć”.

Zdjęcia (4)