W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiza typu D – złożenie wniosku

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie e-konsulat.
Pamiętaj, że wniosek o wizę musisz złożyć nie później niż na dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem.

UWAGA - Podczas rejestracji podaj pełne i autentyczne dane zawarte w przedkładanych dokumentach. Dane wpisywane do wniosku muszą być zgodne z danymi zawartymi w posiadanych dokumentach (także w zakresie pisowni).

Osoby zainteresowane uzyskaniem wizy krajowej w celu wykonywania pracy prosimy o umawianie terminów wizyt wyłącznie w systemie e-konsulat. 

W celu zarezerwowania terminu złożenia wniosku o wydanie krajowej wizy pracowniczej należy:

  • wejść na stronę https://secure.e-konsulat.gov.pl/
  • w zakładce MENU wybierz opcję „Wiza krajowa – zarejestruj formularz”, a następnie wybierz, czy aplikujesz o wizę do pracy, czy inną, i czy akceptujesz zasady składania wniosku:
  • jeśli wybierzesz „Wiza krajowa – praca” , wypełnij wstępny wniosek wizowy zawierający podstawowe Twoje dane oraz dane dokumentu uprawniającego do podjęcia pracy w Polsce (informacja na dole strony). Jeżeli wprowadzone dane są poprawne, otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem do wypełnienia pełnego wniosku o wydanie wizy i dostępnymi datami. Masz 48 godzin na wprowadzenie pełnego wniosku. Wypełnij wniosek, zapisz go i wydrukuj. Jeśli dane nie zostaną poprawnie zweryfikowane lub w ciągu 48 godzin nie zostanie wypełniony pełny wniosek, rejestracja zostanie anulowana;
  • jeśli wybierzesz „Wiza krajowa – inne”, „Wiza krajowa- studia”, wybierz termin wizyty, wypełnij wniosek wizowy, zapisz go i wydrukuj;
  • wszystkie informacje, potwierdzenia, linki do wypełnienia wniosków są wysyłane automatycznie drogą elektroniczną na podany przez Ciebie adres e-mail,
  • w wyznaczonym/ustalonym terminie musisz przyjść do urzędu konsularnego z wydrukowanym i podpisanym formularzem wizowym, oryginałem zezwolenia na wykonywanie pracy oraz kompletem niezbędnych dokumentów.
Jakie dokumenty musisz złożyć?

1.    Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy. Wniosek wizowy jest bezpłatny (przykładowy wzór);
2.    Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:

a.    ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
b.    nie starsze niż 6 miesięcy,
c.    zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.

3.    Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony przeznaczone na wizy.  
4.    Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie
oraz kopie wszystkich stron paszportu, na których są wizy lub pieczątki.
5.    Osoba ubiegająca się o wydanie wizy krajowej składa osobiście dokument potwierdzający posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach lub dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podróżne ubezpieczenie medyczne o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 EUR musi być ważne przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywać wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego takich świadczeń, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku. Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wizy --> w zakładce: Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach, spełniających warunki, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a i ust. 1b ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach. 
6.    Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego legalne zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę.
7.    Potwierdzenie posiadania środków finansowych w formie ustalonej przez placówkę.

- czeki podróżne,

- karty kredytowe,

- karty płatnicze,

- wyciąg z rachunku za okres nie krótszy niż 3 miesiące

- zaświadczenie o posiadaniu środków płatniczych w banku mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, wystawione najpóźniej na miesiąc przed przekroczeniem granicy oraz potwierdzone pieczęcią i podpisem przedstawiciela banku,

- oryginał zaproszenia zarejestrowanego w urzędzie wojewódzkim

8.    Dokument potwierdzający zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu).
9.    Dokumenty potwierdzające cel pobytu na terytorium RP.

 

Dokumenty potwierdzające cel podróży

1. W celu wykonywania pracy w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy (dotyczy Oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy wpisanego do ewidencji oświadczeń)

- oryginał i kopia Oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi zarejestrowanego w Urzędzie Pracy w Polsce i wpisane do ewidencji oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Oświadczenie powinno być wypełnione na urzędowym druku udostępnianym w Powiatowym Urzędzie Pracy i zawierać następujące informacje:

- datę wystawienia, podpis i pieczątkę osoby odpowiedzialnej w Powiatowym Urzędzie Pracy;

- nazwa firmy zapraszającej, podpis pracodawcy;

- pełne dane osobowe, serię i numer paszportu zagranicznego osoby zapraszanej; cel i czas trwania wizyty (daty, liczba dni i wjazdów).

Na podstawie oświadczenia wizy udzielane są tylko osobom w nim wymienionym. Oświadczenia nie uprawniają do ubiegania się o wizy członków rodziny wnioskodawcy.

 

2. W celu wykonywania pracy w okresie nieprzekraczającym 9 miesięcy w roku kalendarzowym (tzw. praca sezonowa)

- oryginał i kopia Zaświadczenia o wpisie wniosku do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej zarejestrowanego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Polsce

Zaświadczenie powinno być wydane na druku urzędowym i zawierać następujące dane:

- organ wydający zaświadczenie, sygnaturę, datę wystawienia, imię i nazwisko, stanowisko służbowe, podpis i pieczątkę osoby odpowiedzialnej w Powiatowym Urzędzie Pracy;

- pieczęć urzędową;

- podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi i jego dane teleadresowe;

- informacje o cudzoziemcu (imię, nazwisko, płeć, data urodzenia, obywatelstwo);
- informacje dotyczące pracy sezonowej (miejsce wykonywania, podstawa prawna, wymiar czasu pracy, proponowana wysokość wynagrodzenia brutto, zakres podstawowych obowiązków);

- data wpisu wniosku do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej, okres/y pracy.

Na podstawie zaświadczenia wizy udzielane są tylko osobom w nim wymienionym. Zaświadczenia nie uprawniają do ubiegania się o wizy członków rodziny wnioskodawcy.

 

3. W celu wykonywania pracy na podstawie Zezwolenia na pracę, w rozumieniu art. 2 ust 1 pkt 43a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

- oryginał i kopia zezwolenia na pracę na terytorium RP wydanego przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce rejestracji podmiotu powierzającego wykonywanie pracy

Zezwolenie jest wydawane przez właściwego wojewodę i zawiera następujące informacje:

- datę wystawienia, numer kancelaryjny;

- nazwa i adres pracodawcy;

- imię i nazwisko pracownika,  data i miejsce urodzenia pracownika, obywatelstwo pracownika;

- stanowisko pracy, prawna forma zatrudnienia, wynagrodzenie;

- ważność zezwolenia;

- pieczęć urzędu, pieczątka i podpis upoważnionego urzędnika, potwierdzenie odbioru zezwolenia.

Na podstawie zezwolenia wizy udzielane są osobie w nim wymienionej. Zezwolenie uprawnia do ubiegania się o wizę Schengen tylko współmałżonka i dzieci osoby wymienionej w zezwoleniu.

 

4. W celu odbycia stacjonarnych studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich albo kształcenia się w szkole doktorskiej (studenci)

- Zaświadczenie jednostki prowadzącej studia o przyjęciu na studia lub o kontynuacji studiów (nazwa uczelni lub Instytutu PAN oraz wydziału, adres ww. jednostki, nazwa kierunku studiów, rok studiów, imię i nazwisko osoby podpisanej pod zaświadczeniem o przyjęciu na studia/byciu studentem, tel. kontaktowy jednostki uczelnianej mogącej potwierdzić status studenta)

- Dowód uiszczenia opłaty, jeżeli podejmuje lub kontynuuje studia odpłatne

- Dokument potwierdzający, że posiada wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów utrzymania i podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd, oraz kosztów studiów.

Jeżeli do wniosku nie zostały dołączone wszystkie dokumenty niezbędne do potwierdzenia danych zawartych we wniosku i okoliczności uzasadniających ubieganie się o wydanie tej wizy, wnioskodawcy przysługuje prawo do ich uzupełnienia w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Wniosek o wydanie ww. wizy może być rozpatrywany do 60 dni.

 

5. W celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych (naukowcy)

- Umowa o przyjęciu cudzoziemca w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych zawartą z jednostką naukową mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako umowa
o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenia lub inną umowę cywilną prawną (nazwa jednostki zapraszającej, adres ww. jednostki, nazwa i okres projektu badawczego, tel. kontaktowy do osoby mogącej potwierdzić udział w projekcie naukowo-badawczym).

Umowa taka określa:

  1. tytuł lub cel badań naukowych lub prac rozwojowych lub ich przedmiot
  2. zobowiązanie naukowca do uczestniczenia w prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych
  3. zobowiązanie jednostki naukowej do zapewnienia naukowcowi warunków do zrealizowania jego zobowiązania
  4. datę rozpoczęcia i zakończenia lub szacowany czas trwania badań naukowych lub prac rozwojowych
  5. wynagrodzenie naukowca oraz inne warunki jego pracy
  6. informację na temat planowanych badań naukowych lub prac rozwojowych na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

- Dokument potwierdzający, że posiada wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów utrzymania i kosztów podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd, albo przedstawi dokumenty potwierdzające posiadanie tych środków.

- Pisemne oświadczenie jednostki naukowej, w którym zobowiązuje się ona do zwrotu kosztów wydania i wykonania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu, pokrytych z budżetu państwa przed upływem 6 miesięcy od dnia wygaśnięcia umowy o przyjęciu cudzoziemca, jeżeli przesłanką wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu jest jego nielegalny pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeżeli do wniosku nie zostały dołączone wszystkie dokumenty niezbędne do potwierdzenia danych zawartych we wniosku i okoliczności uzasadniających ubieganie się o wydanie tej wizy, wnioskodawcy przysługuje prawo do ich uzupełnienia w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Wniosek o wydanie ww. wizy może być rozpatrywany do 60 dni.

 

6. W celu odbycia stażu (stażyści)

- Dokument potwierdzający ukończenie studiów wyższych w ciągu 2 lat bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku lub dokument potwierdzający odbywanie poza granicami Unii Europejskiej studiów wyższych.

- Dokument potwierdzający, że ma zapewnione na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsce zamieszkania.

- Dokument potwierdzający, że posiada wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów utrzymania i podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkana albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd, oraz kosztów odbywania stażu.

- Pisemne oświadczenie organizatora stażu, w którym zobowiązuje się on do poniesienia kosztów związanych z wydaniem i wykonaniem decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.

- Umowa zawarta w formie pisemnej z organizatorem stażu na podstawie której będzie odbywał staż (nazwa i adres organizatora stażu, REGON (osoba prawna) lub PESEL (osoba fizyczna), tel. kontaktowy do osoby mogącej potwierdzić udział cudzoziemca w stażu). Umowa ta określa:

  1. Opis programu stażu, zawierający informacje o jego celu edukacyjnym lub składnikach edukacyjnych, szkoleniu teoretycznym i praktycznym, stanowisku, na którym będzie odbywać się staż, języku, w którym będzie odbywał się staż, poziomie biegłości językowej niezbędnej do odbywania stażu, zakresie i rodzaju wykonywanych zadań, zakresie wiedzy, umiejętności praktycznych i doświadczenia zawodowego, przewidzianych do nabycia w wyniku realizacji stażu
  2. Czas trwania stażu
  3. Warunki odbywania i nadzorowania stażu, w tym określenie miejsca wykonywania stażu oraz wyznaczenia opiekuna stażysty
  4. Godziny odbywania stażu
  5. Prawa i obowiązki stron dotyczące (pokrywania kosztów odbywania stażu, niezbędnych badań lekarskich, ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, dni wolnych oraz warunków rozwiązania umowy)
  6. Sposób potwierdzenia zdobytej wiedzy, umiejętności praktycznych
    i doświadczania zawodowego.

- Ponadto staż ma być adekwatny do dziedziny i poziomu ukończonych lub odbywanych studiów.

- Informacja, że cudzoziemiec ukończył kurs języka polskiego lub innego języka,
w którym odbywa się staż, lub odbywa taki kurs, na poziomie biegłości językowej niezbędnym do odbywania stażu.

Jeżeli do wniosku nie zostały dołączone wszystkie dokumenty niezbędne do potwierdzenia danych zawartych we wniosku i okoliczności uzasadniających ubieganie się o wydanie tej wizy, wnioskodawcy przysługuje prawo do ich uzupełnienia w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Wniosek o wydanie ww. wizy może być rozpatrywany do 60 dni.

 

7. W celu udziału w programie wolontariatu europejskiego

- Dokument potwierdzający, że ma zapewnione na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsce zamieszkania.

- Dokument potwierdzający, że posiada wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów utrzymania i podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd.

- Umowa zawarta z jednostką organizacyjną, na rzecz której cudzoziemiec ma wykonywać świadczenia jako wolontariusz (nazwa jednostki przyjmującej, adres jednostki przyjmującej, REGON (osoba prawna) lub PESEL (osoba fizyczna), nazwa i okres projektu, tel. kontaktowy do osoby mogącej potwierdzić udział w projekcie europejskim). Umowa ta określa:

  1. Opis trwania wolontariatu
  2. Czas trwania wolontariatu
  3. Warunki odbywania i nadzorowania wolontariatu
  4. Godziny wykonywania świadczeń
  5. Środki na pokrycie kosztów utrzymania i zakwaterowania cudzoziemca
    i minimalną kwotę kieszonkowego otrzymywanego przez cudzoziemca
  6. Szkolenia cudzoziemca, które są niezbędne do wykonywania świadczeń.

Jeżeli do wniosku nie zostały dołączone wszystkie dokumenty niezbędne do potwierdzenia danych zawartych we wniosku i okoliczności uzasadniających ubieganie się o wydanie tej wizy, wnioskodawcy przysługuje prawo do ich uzupełnienia w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Wniosek o wydanie ww. wizy może być rozpatrywany do 60 dni.

 

8. W celu kształcenia się lub szkolenia w innej formie niż określona w art. 60 ust. 1 pkt 9 i 10 ustawy

- zaświadczenie z polskiej szkoły o przyjęciu lub kontynuowaniu nauki w szkole albo uczestniczeniu w innej formie kształcenia (np. kursy językowe) lub legitymacja uczniowska.

Wnioskujący o wydanie wizy krajowej w przypadku nauki w placówce innej niż szkoła podstawowa, gimnazjum lub liceum powinni dołączyć plan zajęć kursu zawierający informację dot. częstotliwości odbywania się zajęć (w tygodniu i miesiącu) oraz całkowitej ilości godzin.

 

9. W celu pełnienia funkcji w zarządzie osoby prawnej wpisanej do Rejestru Przedsiębiorców lub będącej spółką kapitałową w organizacji lub współwłaściciele

- kopia wyciągu z Krajowego Rejestru Sądowego potwierdzającego rejestrację podmiotu

- wyciąg z polskiego konta bankowego za 6 ostatnich miesięcy.

Na podstawie wpisu do Rejestru udzielane są wizy na okres 180 dni w okresie 12 miesięcy. Na podstawie wpisu do Rejestru osoby mogą ubiegać się o wizy powyżej 180 dni na podstawie zezwolenia na pracę. Na podstawie wpisu do Rejestru współmałżonek i dzieci osoby wymienionej w Rejestrze mogą wnioskować tylko o wizy Schengen.

   

10. W celu korzystania z uprawnień wynikających z posiadania Karty Polaka

- oryginał i kopia Karty Polaka

W przypadku złożenia wniosku na podstawie Karty Polaka można aplikować wyłącznie o wizę krajową.

Sposób rejestracji:

- obywatele Gruzji i posiadacze gruzińskiej karty pobytu - poprzez email tbilisi.amb.rk@msz.gov.pl

- pozostali cudzoziemcy - poprzez e- konsulat (proszę wybrać "Wiza krajowa - inne")

 

11. W celu przybycia na terytorium Rzeczypospolitej polskiej jako członek najbliższej rodziny osoby przebywającej w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt stały uzyskanego na podstawie Karty Polaka

 - oryginał i kopia decyzji o przyznaniu zezwolenia na pobyt stały

- dokumenty potwierdzające pokrewieństwo

Za członków najbliższej rodziny uznaje się małżonków i dzieci wnioskodawcy. 

 

12. W celu przybycia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako członek najbliższej rodziny repatrianta:

- oryginał i kopia decyzji administracyjnej o przyznaniu statusu członka najbliższej rodziny repatrianta

Za członków najbliższej rodziny uznaje się małżonków i dzieci repatrianta. 

 

13. W celu realizacji zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa (zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/66/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa (Dz. Urz. UE L 157 z 27 maja 2014 r.))

- oryginał i kopia zezwolenia na przeniesienie wewnątrz przedsiębiorstwa wydanego przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce rejestracji podmiotu powierzającego wykonywanie pracy

Na podstawie zezwolenia wizy udzielane są osobie w nim wymienionej.

 

14. W celu wykonywania pracy przez absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, stacjonarnych studiów wyższych lub stacjonarnych studiów doktoranckich na polskich uczelniach, w instytutach naukowych PAN lub instytutach badawczych:

- umowa o pracę zawierająca następujące informacje:

- dane paszportowe wnioskodawcy,

- forma zatrudnienia, okres zatrudnienia, wysokość pensji;

- świadectwo lub dyplom ukończenia polskiej szkoły lub uczelni.

 

 Osoby, które nie są obywatelami Gruzji, powinny dodatkowo przedstawić:

- gruzińską kartę pobytu, uprawniającą do powrotu na terytorium Gruzji (osoby ubiegające się o wizę krajową w celu wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zobowiązane są do przedstawienia karty stałego pobytu);

- dokumenty potwierdzające posiadanie środków finansowych, którymi dysponuje wnioskodawca w celu pokrycia kosztów podróży, np.: wyciąg z rachunku bankowego za okres ostatnich 3-6 miesięcy, podpisane czeki podróżne, karty kredytowe (poświadczenie bankowe o posiadaniu środków na karcie), zaświadczenie z pracy z podaniem stanowiska oraz wysokości pensji za okres ostatnich 6 miesięcy, zaproszenie (oryginał i kopia) wystawione zgodnie z Ustawą z 12 grudnia 2013 roku o cudzoziemcach (poświadcza się w Urzędzie Wojewódzkim);

- oryginał zaświadczenia z miejsca pracy: dla pracowników: zaświadczenie z miejsca pracy na blankiecie firmowym zawierającym dane organizacji, z podaniem stanowiska, stażu pracy oraz wysokości pensji miesięcznej, dochody za pół roku;

- dla przedsiębiorców: oryginał i kopia rejestracji spółki w miejscowych organach

 

Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:

  • Pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
  • Paszporty rodziców – oryginał i kopia;
  • Akt urodzenia – oryginał i kopia.

Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.

Pamiętaj:

  • Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania. 
  • Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może poprosić o dodatkową dokumentację.
  • Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
  • Wizy typu D pozwalają na przebywanie w innych krajach strefy Schengen przez 90 dni w każdym 180-dniowym okresie. Oznacza to, że możesz przebywać legalnie w strefie Schengen, wyłącznie jeśli w okresie ostatnich 180 dni Twój pobyt w krajach strefy nie przekroczył 90 dni.  
  • Wiza typu D może zostać wydana z maksymalnie rocznym okresem ważności.
  • Pamiętaj, że wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium Polski – ostateczną decyzję zawsze podejmuje Straż Graniczna.
Ile zapłacisz?

Opłata za wniosek wizowy wynosi 80 EUR.

Opłaty przyjmowane są w kasie urzędu przy składaniu wniosku.

Akceptowane formy płatności: gotówka.

Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula. 

Jaki jest termin realizacji?

Decyzja o wydaniu wizy wydawana jest w ciągu 15 dni roboczych licząc od dnia dokonania opłaty. W razie konieczności szczegółowego sprawdzenia dokumentów rozpatrzenie wniosku może zostać przedłużone do 30 dni. W pilnych i uzasadnionych przypadkach decyzja może być podjęta w ciągu trzech dni roboczych.

Jak odbierzesz dokumenty?

Odbiór osobisty od poniedziałku do czwartku w godz. 15:00-15:45.

Jak możesz się odwołać?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.

Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi 80 EUR.

Wniosek o ponowne rozpatrzenie wniosku wizowego możesz złożyć od poniedziałku do czwartku w godz. 9:30-12:00.

Materiały

Praca​_w​_Polsce​_-​_informacje​_dla​_cudzoziemców
Praca​_w​_Polsce​_-​_informacje​_dla​_cudzoziemców.pdf 0.76MB
Wiza krajowa wniosek
Wiza​_krajowa​_wniosek.pdf 0.20MB
Wiza krajowa przykładowy wzór
Wiza​_krajowa​_przykładowy​_wzór.pdf 0.28MB
Zwrot opłat za studia
Zwrot​_opłat​_za​_studia.pdf 0.07MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}