W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

This War of Mine

grafika przedstawia animację obrazu przedstawiającą zniszczoną w wyniku walk wojennych ulicę, po środku grafiki napis biało żółty z nazwą gry, po prawej cywile mężczyzna pochylający się nad zwłokami kobiety, po lewej czołg jadący po gruzach, kolory szaro, czarne

This War of Mine

This War of Mine to pierwsza, w historii polskiej edukacji, propozycja materiału edukacyjnego do podstawy programowej w formie gry wideo. Zachęcamy do włączenia jej w proces dydaktyczny uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych. Już dziś jest dostępna do pobrania za darmo! 

Dbałość o detale

This War of Mine to wyjątkowa gra wideo opowiadająca o losach cywilów usiłujących przetrwać w mieście ogarniętym przez konflikt zbrojny. Cechuje ją niezwykły realizm w oddaniu ponurej rzeczywistości towarzyszącej wojnom i bezkompromisowe ukazanie wyniszczającej moralnie i fizycznie walki o życie. Jednocześnie interaktywność będąca domeną gier wideo pozwala spojrzeć na trudną tematykę z perspektywy uczestnika zdarzeń. This War of Mine przygotowano z dbałością o detale. Gra powstała w oparciu o analizę szeregu konfliktów zbrojnych z ostatnich kilkudziesięciu lat. Wydarzenia takie jak Powstanie Warszawskie, Szturm Groznego, czy wojna w Syrii były analizowane szczególnie pod kątem losów ludności cywilnej. W procesie tworzenia gry uwzględniono także badania ukazujące wpływ traumatycznych przeżyć na psychikę dorosłych i dzieci. Z kolei relacje naocznych świadków oblężenia Sarajewa posłużyły twórcom za główną inspirację.

Zadanie do wykonania

Zadaniem gracza jest kierowanie grupą ocalałych cywili. Niektórzy z nich są głodni, inni załamani lub ciężko chorzy. Łączy ich jedno - wszyscy chcą przeżyć. Starania o medykamenty i żywność, handel wymienny, czy konieczność dbania o najmłodszych wyznaczają w grze rytm szarej codzienności. Podobnie jak nocne przeczesywanie okolicy w poszukiwaniu zasobów oraz sytuacje, w których należy podejmować moralnie skomplikowane decyzje. Wszak nie da się ocalić wszystkich i na ogół przyjdzie nam wybierać pomiędzy mniejszym a większym złem. Jedno jest pewne, świat wokół nie jest tym, który znamy. Każde wyjście ze schronienia może skończyć się śmiercią z rąk agresywnych bandytów lub uzbrojonych żołnierzy.

Narracja kształtowana przez gracza

Interaktywna natura doświadczenia, jego emocjonalna warstwa i stonowana estetyka, a przede wszystkim narracja, którą kształtuje gracz podejmując samodzielnie kroki sprawiają, że This War of Mine ukazuje wojnę w niespotykany w literaturze czy kinie sposób. Podejmowane przez gracza decyzje, z uwagi na potencjalne skutki, mogą powodować wyrzuty sumienia. Opowiadanie historii poprzez decyzje gracza pomaga zrozumieć okrucieństwa, na jakie narażeni są cywile w czasie konfliktów zbrojnych. Wydźwięk gry i wierność w portretowaniu ciężkich realiów czynią z niej pomocne narzędzie podczas rozmów z uczniami o wojnach, ich historii i naturze, a także etyce, psychologii, cenie godności człowieka, czy jego zachowaniu w obliczu sytuacji bezpośrednio zagrażających życiu.

I choć podstawowym zadaniem gracza jest przetrwać do zawieszenia broni, to samo podejmowanie kolejnych, nawet zakończonych niepowodzeniem prób, jest w stanie wiele nas nauczyć o okrucieństwach wojny. Bo na wojnie, bez względu na to, która strona będzie się uważała za zwycięzcę, nie ma wygranych, są tylko przegrani.

Gra była wielokrotnie doceniana i nagradzana przez międzynarodowe środowisko.

We współpracy z twórcami gry zostały także opracowane materiały o charakterze edukacyjnym do wykorzystania podczas prowadzonych zajęć. Broszurę edukacyjną, scenariusz lekcji oparty o grę oraz instrukcję uruchamiania This War of Mine znajdą Państwo poniżej. 

Gra „This War of Mine” jest dostępna tylko dla uczniów i nauczycieli w Polsce chcących skorzystać z gry na lekcjach języka polskiego, etyki lub wiedzy o społeczeństwie. Jakiekolwiek dalsze udostępnianie, odsprzedawanie, używanie w celach komercyjnych, umieszczanie na serwisach do udostępniania plików jest surowo zabronione.

Pobierz grę

Wymagania techniczne:

System operacyjny: Windows 7/8/10

Procesor: 2.4 GHz Dual Core
Pamięć: 2 GB RAM
Karta graficzna: GeForce GTX 260, Radeon HD 5770, 1024 MB, Shader Model 3.0
Sprawdź przytrafiające się problemy lub zgłoś problem: 11bitstudios.com/faq/

Materiały

Broszura informacyjna
This​_War​_of​_Mine​_-​_broszura​_edukacyjna​_UAM​_-​_3​_scenariusze​_lekcji.pdf 12.34MB
Scenariusz lekcji języka polskiego
Scenariusz​_lekcji​_j​_polskiego​_z​_This​_War​_of​_Mine​_-​_Fundacja​_na​_Rzecz​_Wielkich​_Historii.pdf 0.45MB
Instrukcja uruchamiania This War of Mine wraz z krótkim scenariuszem gry
Instrukcja​_uruchomienia​_This​_War​_of​_Mine​_wraz​_z​_krótkim​_scenariuszem​_gry.pdf 1.91MB

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}