W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Brexit

31 grudnia 2020 r. o godz. 24.00 kończy się tzw. okres przejściowy w procesie opuszczania UE przez Wielką Brytanię. Oznacza to stopniowe wprowadzanie szeregu ważnych, dla obywateli i dla przedsiębiorców, zmian. Dotyczą one przepływu osób, towarów i usług. Od 1 stycznia 2021 r. ważne zmiany dla importerów i eksporterów towarów przeprawiających się między Królestwem Niderlandów a Zjednoczonym Królestwem.

Osoby indywidualne - obywatele polscy

Brytyjski rząd ogłosił, że od 1 stycznia 2021 r. większość obywateli Unii Europejskiej, w tym Polski, będzie mogła nadal podróżować do Wielkiej Brytanii na wakacje lub krótkie wycieczki bez posiadania wizy. Władze Zjednoczonego Królestwa przedłużyły do 1 października 2021 r. okres, w którym będzie można wjechać do tego kraju za okazaniem dowodu osobistego. Po tej dacie wjazd do Wielkiej Brytanii tylko za okazaniem dokumentu paszportowego.

Uwaga: od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania opuszcza wspólny obszar celny UE. Oznacza to wprowadzenie limitów na bezcłowy wwóz i wywóz niektórych towarów, jak alkohol, papierosy i inne.

Aby po 1 stycznia 2021 r, legalnie przebywać na terytorium Wielkiej Brytanii przez dłuższy okres konieczne będzie posiadanie statusu osiedlonego, statusu tymczasowo osiedlonego lub wizy.

Przedsiębiorcy - importerzy i eksporterzy

1 stycznia 2021 r. przyniesie zmiany dla przedsiębiorców prowadzących wymianę z firmami w Wielkiej Brytanii, w tym dla przewoźników drogowych korzystających z holenderskich przepraw promowych. Do ich stosowania trzeba przygotować się jak najszybciej. Niewykluczone, że nowe warunki odprawy granicznej i celnej w Holandii od 1 stycznia 2021 r. spowodują czasowe zakłócenia płynności tych odpraw, korki i opóźnienia. Udając się z dostawami do Wielkiej Brytanii w pierwszych dniach 2021 r. należy brać pod uwagę także taki scenariusz. Informacje o tym, jak należy przygotować się do odpraw promowych z Holandii po 1 stycznia 2021 r. znajdą Państwo na: https://www.getreadyforbrexit.eu/en/

5 kroków, aby zapewnić szybki transport towarów przez holenderskie porty

Od 1 stycznia 2021 r. transport towarów do i z Wielkiej Brytanii musi być poprzedzony przygotowaniem deklaracji celnej. Po wykonaniu tej czynności należy wstępnie zgłosić, cyfrowo, dokumenty celne w wybranym terminalu portowym za pośrednictwem Portbase. Wcześniejsze elektroniczne zgłoszenie jest obowiązkowe we wszystkich terminalach. Bez niego ładunek nie skorzysta z przeprawy. Wykonując w porę 5 prostych kroków zapewnią sobie Państwo szybki transport przez holenderskie porty!

Dla Państwa wygody przygotowaliśmy, w języku polskim, opis kroków (na podstawie: https://www.getreadyforbrexit.eu/en/), które należy wykonać, aby od 1 stycznia 2021 r.  przeprawiać towary z holenderskich portów do Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2021 r.

Krok 1.

Zarejestruj się w urzędzie celnym

Rejestracja ta wymaga posiadania niepowtarzalnego numeru identyfikacyjnego EORI (Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych). Posiadania numeru EORI wymaga się od każdej firmy w Europie zajmującej się importem lub eksportem (również od importerów i eksporterów korzystających z usług spedytora lub agenta celnego do składania deklaracji importowych i eksportowych). Ponieważ proces składania wniosku może się różnić w zależności od kraju, w celu uzyskania EORI należy skontaktować się z krajowymi organami celnymi. Firmy dotychczas pracujące na brytyjskim numerze EORI muszą od 1 stycznia 2021 r. zamienić go na numer EORI z UE.

Krok 2.

Zdecyduj, kto zajmie się deklaracjami importowymi i eksportowymi

Deklaracje importowe i/lub wywozowe do urzędu celnego można złożyć samodzielnie, bądź też skorzystać z usług spedytora lub agenta celnego. W przypadku samodzielnego złożenia deklaracji, wymagane jest oddzielne oprogramowanie (potencjalni jego dostawcy) a także posiadanie licencji. W niektórych przypadkach niezbędne może się okazać posiadanie umowy z NVWA (Holenderskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich) i/lub ILT (Inspektoratem Środowiska Człowieka i Transportu) lub licencji CEMT (zezwolenia pozwalającego przedsiębiorstwom na przewóz towarów w transporcie ponadgranicznym pomiędzy państwami członkowskimi UE).

Krok 3.

Określ, kto jest odpowiedzialny za wstępne zgłoszenie dokumentów celnych

Z dniem 1 stycznia 2021 r. wcześniejsze zgłoszenie dokumentów celnych za pośrednictwem portalu Portbase będzie obowiązkowe we wszystkich terminalach promowych i większości terminali morskich. Powyższego zgłoszenia może dokonać importer/eksporter, spedytor, agent celny lub okazjonalnie firma transportowa. Bez przedmiotowego, uprzedniego zgłoszenia przewoźnik nie uzyska dostępu do terminala.

Krok 4:

Zarejestruj się w serwisie Portbase

Za pośrednictwem Portbase można śledzić dany ładunek w czasie rzeczywistym (a także vide pkt. 3 – złożyć cyfrowo wstępne zgłoszenie dokumentów celnych). W przypadku ładunków importowych należy subskrybować usługę Notification Import Documentation (https://www.portbase.com/en/services/notification-import-documentation/) oraz usługę Import Status (https://www.getreadyforbrexit.eu/en/ferry-and-shortsea/). W przypadku ładunków eksportowych należy subskrybować usługę Notification Export Documentation oraz Track & Trace Export (https://www.portbase.com/en/services/track-trace-export/).

Krok 5:

Sprawdź z wyprzedzeniem, czy terminal posiada dokument celny

Do terminalu może wjechać i go opuścić jedynie ładunek który został wstępnie zgłoszony cyfrowo. W przeciwnym razie zostanie on (wraz z kierowcą) skierowany do tymczasowego miejsca parkingowego, na którym można skontaktować się ze swoim klientem lub organizatorem transportu, celem załatwienia niezbędnych formalności celnych.

Polecane strony

https://www.getreadyforbrexit.eu/en/

https://www.brexit.gov.pl/

https://www.gov.pl/web/wielkabrytania/brexit

A także:

Najczęściej zadawane pytania

Co się zmieni 1 stycznia dla importerów i eksporterów na przejściach promowych w NL? Czego się spodziewać, gdzie szukać informacji?

Przede wszystkim bez złożenia deklaracji celnej transport do z Holandii do Zjednoczonego Królestwa nie będzie możliwy. Deklaracji nie złożysz na miejscu w terminalu promowym. Musisz to zrobić wcześniej, elektronicznie. Holendrzy podkreślają: nie ma deklaracji celnej, nie ma transportu! Niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą, firmą transportową, spedytorem, importerem, czy eksporterem nie będziesz mieć dostępu do terminala portowego bez wcześniej zgłoszonego cyfrowo dokumentu celnego. Nie zapomnij, że zgłoszenie będzie możliwe tylko wówczas, kiedy posiadasz nr EORI.

Informacje znajdziesz, m.in. na: https://www.getreadyforbrexit.eu/en/

https://www.podatki.gov.pl/clo/brexit/

https://www.brexit.gov.pl/

 

Jak przygotować się do zmienionych zasad transportu z Holandii do Zjednoczonego Królestwa?

Jak najszybciej zarejestruj się w: https://www.portbase.com (rejestracja podlega opłacie). Przed wyjazdem sprawdź za pośrednictwem Portbase, czy twój dokument celny jest dostępny na terminalu promowym, czy został prawidłowo zgłoszony i czy jego status wskazuje, że możesz wyruszyć do portu. Pamiętaj! Holendrzy podkreślają: nie ma deklaracji celnej, nie ma transportu!

Czy jeśli nie zabiorę się na prom do Zjednoczonego Królestwa będę mógł w Holandii bezpiecznie zaparkować i czekać na odprawę?

Tak, jeśli masz opłacony przejazd promowy. W ciągu 24 h będziesz musiał załatwić wszystkie formalności związane z odprawą celną. Jeśli nie uda ci się to, po upływie 24h będziesz musiał opuścić parking i zawrócić.

Czy na wypadek kolejek na granicy władze holenderskie uruchomią zapasowe parkingi, czy każdy może na nich parkować?

Tak. Porty przygotowały zapasowe parkingi w okolicach Hoek van Holland i Ijmuiden. Informacje o adresie parkingu otrzymasz od lokalnych służb, które wręczą ci ulotkę i skierują do właściwego miejsca parkingowego. Na parkingu możesz pozostawać nie dłużej niż 24h. Parking będzie dostępny dla tych, którzy opłacili przejazd promem.

Czy konsul pomoże mi załatwić formalności celne, jeśli nie, kto powinien je załatwić?

Konsul nie pomoże ci załatwić formalności celnych. Możesz to zrobić sam korzystając z https://www.portbase.com albo przez pośrednika lub agencję celną. Na stronie holenderskich władz podatkowych (Belastingdienst) znajdziesz wykaz podmiotów, które mogą ci pomóc składać deklaracje: overview of possible suppliers Możesz też skontaktować się z Zrzeszeniem Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce https://zmpd.pl/

Czy po wyjściu z Unii Europejskiej będzie można wjechać i wyjechać z Wielkiej Brytanii korzystając jedynie z polskiego dowodu osobistego?

Tak, do Wielkiej Brytanii będzie można wjechać z dowodem osobistym do 30.09.2021, a osoby posiadające status osiedlonego do końca roku 2025.

Co z przyjazdem wakacyjnym, lub w celu odwiedzenia rodziny?

Przyjazd na pobyt nieprzekraczający 6 miesiące nie będzie objęty wymogiem posiadania wizy.

Czy w konsekwencji Brexit zmienią się opłaty za studia w Wielkiej Brytanii dla obywateli UE?

Opłaty za studia ulegną zmianie. Wyjątek stanowić będą osoby, które uzyskają „settled status” i zaczną studia po 2020 r. Będą one traktowane tak samo jak obywatele brytyjscy.

 

 

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}