W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiza typu D - z prawem do pracy

Lista wymaganych dokumentów  dla osób ubiegających się o wizę krajową (D) z prawem do pracy:

proszę przedstawić oryginały dokumentów oraz ich kopie. 

1. wypełniona aplikacja wizowa w systemie e-konsulat 

2. dwa zdjęcia paszportowe na białym tle, twarz na wprost. 

3. paszport (z datą ważności upływającą nie wcześniej niż 90 dni po upływie ważności wizy). 

4. ubezpieczenie pokrywające wydatki w wysokości co najmniej 30 tys. euro

Podróżne ubezpieczenie medyczne spełnia nowe wymagania, jeżeli:

a.      przewiduje odpowiedzialność ubezpieczyciela na kwotę ubezpieczenia min. 30.000 EUR;

b.     jest ważne przez cały okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium RP;

c.     pokrywa wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu cudzoziemca na tym terytorium w przypadku:      koniecznej podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebnej pilnej pomocy medycznej, nagłego leczenia szpitalnego, śmierci,

a ubezpieczyciel:

a.     zobowiązuje się do pokrycia kosztów świadczeń zdrowotnych udzielonych ubezpieczonemu bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego tych świadczeń – na podstawie wystawionego rachunku;

b.     zapewnia całodobową usługę centrum alarmowego, które przyjmuje zgłoszenia zdarzeń podlegających odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Jeżeli ubezpieczyciel nie ma siedziby lub oddziału w rozumieniu art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP, PCz UE, PCz EFTA – strony umowy o EOG lub w Szwajcarii, musi spełniać dodatkowe warunki, tj.:

a.     publikować wyniki audytu swojej działalności; audyt powinien być wykonany przez uznany międzynarodowy podmiot audytowy i wskazywać na rzeczywistą możliwość zaspokajania roszczeń przysługujących podmiotom udzielającym świadczeń zdrowotnych na terytorium RP;

b.     publikować (co najmniej w okresach półrocznych) dane na temat sumy zebranych składek oraz wielkości wypłat w danym rodzaju ubezpieczeń.

Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach, spełniających warunki, o których mowa w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach jest umieszczona na stronie internetowej MSZ:  https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wizy

5. zezwolenie na pracę (oryginał) wydane przez właściwy organ RP (urząd wojewódzki). 

6. dokument informujący o miejscu zamieszkania na terenie Polski np. rezerwacja hotelu lub umowa najmu lokalu, w którym aplikujący zamieszka po przyjeździe do Polski lub inny tytuł do zamieszkania (akt własności lokalu) z podaniem dokładnego adresu. 

7. rezerwacje biletu lotniczego w obydwie strony. 

8. podpisana przez obie strony przedwstępna umowa o pracę, z wymienioną kwotą wynagrodzenia, czasem pracy i zakresem obowiązków (w języku polskim i angielskim). 

9. dokumenty potwierdzające skalę działalności przedsiębiorstwa, w którym aplikujący podejmie pracę, a w szczególności: KRS, wysokość dochodu osiąganego w roku bieżącym i poprzednim, wysokość opłaconego podatku dochodowego, wielkość zatrudnienia. 

10. potwierdzenie posiadania wystarczających środków finansowych na podróż do Polski i ca najmniej pierwszy miesiąc pobytu w Polsce np. wyciąg z konta z ostatnich 6 miesięcy (potwierdzone przez bank) lub czeki podróżne. 

11. zaproszenie od pracodawcy - pismo od pracodawcy jest dokumentem, który zawiera m.in. dane kontaktowe do osoby wystawiającej ww. pismo (w razie dodatkowych pytań ze strony konsula). Pismo zawiera oświadczenie, że w momencie zatrudnienia przyszły pracownik zostanie zgłoszony do ZUS i objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Zawiera także informacje w jakim charakterze będzie zatrudniony cudzoziemiec, na jakim stanowisku i jakie będzie miał wynagrodzenie.

WYMAGANE ŚRODKI FINANSOWE

Kwoty wymagane do przekroczenia granicy  określa ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH z dnia 23 lutego 2015 r. w sprawie środków finansowych wymaganych od cudzoziemca wjeżdżającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokumentów, które mogą potwierdzić możliwość uzyskania takich środków, a także cel i czas trwania planowanego pobytu- (Dz. U. z 2016 r. poz. 1990, 1948 i 2066 oraz z 2017 r. poz. 60, 858 i 1543).

Cudzoziemiec wjeżdżający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej musi posiadać środki finansowe, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a, w wysokości co najmniej:

1) 300 złotych, jeżeli okres planowanego pobytu nie przekracza 4 dni,

2) 75 złotych na każdy dzień planowanego pobytu, jeżeli okres planowanego pobytu przekracza 4 dni

– albo równowartość tej kwoty w walutach obcych.

2. Cudzoziemiec wjeżdżający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który:

1) jest uczestnikiem imprezy turystycznej, obozu młodzieżowego, zawodów sportowych,

2) ma opłacone koszty pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej,

3) przyjeżdża do placówki leczniczo-sanatoryjnej,

4) jest uczestnikiem programu umożliwiającego wykonywanie pracy wakacyjnej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która nie stanowi głównego celu jego pobytu, uregulowanego umową międzynarodową, której Rzeczpospolita Polska jest stroną – musi posiadać środki finansowe, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a, w wysokości co najmniej 20 złotych na każdy dzień planowanego pobytu, nie mniej jednak niż 100 złotych, albo równowartość tej kwoty w walutach obcych.

Cudzoziemiec wjeżdżający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu podjęcia lub kontynuowania studiów, uczestniczenia w badaniach naukowych lub szkoleniach, prowadzenia prac rozwojowych oraz podjęcia lub kontynuowania nauki musi posiadać środki finansowe, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a, w wysokości co najmniej 1270 złotych na pierwsze 2 miesiące planowanego pobytu albo równowartość tej kwoty w walutach obcych.

Cudzoziemiec musi posiadać środki finansowe, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b lub c, w wysokości stanowiącej równowartość biletu, na podstawie którego przybył na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie mniej jednak niż:

1) 200 złotych, jeżeli przybył z państwa sąsiadującego z Rzecząpospolitą Polską,

2) 500 złotych, jeżeli przybył z państwa członkowskiego Unii Europejskiej innego niż określone w pkt 1,

3) 2500 złotych, jeżeli przybył z państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej

– albo równowartość tej kwoty w walutach obcych.

Dokumentami, które mogą potwierdzić możliwość uzyskania przez cudzoziemca środków finansowych,

o których mowa w § 1 pkt 1, są:

1) czek podróżny;

2) zaświadczenie o wysokości limitu na karcie kredytowej wydane przez bank lub instytucję kredytową, które wystawiły kartę kredytową;

3) zaświadczenie o posiadaniu środków płatniczych w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub instytucji kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

2. Dokumentem, który może potwierdzić posiadanie przez cudzoziemca środków finansowych, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b i c, może być także bilet powrotny uprawniający do podróży do tego państwa.

3. Dokumentem, który może potwierdzić posiadanie przez cudzoziemca środków finansowych, o których mowa w § 2 ust. 3, może być także dokument potwierdzający przyznanie stypendium temu cudzoziemcowi.

4. Zaświadczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, muszą być wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed dniem przekroczenia granicy. Cudzoziemiec wjeżdżający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu podjęcia lub kontynuowania studiów, uczestniczenia w badaniach naukowych lub szkoleniach powinien posiadać:

 - kwotę 1 600 PLN albo jej równowartość w walutach obcych na pokrycie kosztów zakwaterowania i utrzymania w okresie pierwszych 2 miesięcy pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

- kwotę 300 PLN albo jej równowartość w walutach obcych na pokrycie kosztów leczenia, na każdy dzień pobytu w pierwszym miesiącu od dnia wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dokumentami, które mogą potwierdzić cel i czas trwania planowanego pobytu przez cudzoziemców, o których mowa w § 2 ust. 2, są:

1) dokument potwierdzający uczestnictwo w imprezie turystycznej, obozie młodzieżowym lub zawodach sportowych;

2) dowód opłacenia kosztów pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie obejmującym co najmniej koszty zakwaterowania i wyżywienia;

3) skierowanie do placówki leczniczo-sanatoryjnej;

4) wiza w celu udziału w programie pracy wakacyjnej zawierająca nazwę programu zamieszczoną w polu „Uwagi”.

Dokumentem, który może potwierdzić cel i czas trwania planowanego pobytu przez cudzoziemca, o którym mowa w § 2 ust. 3, jest zaświadczenie o przyjęciu na studia lub o kontynuowaniu studiów, uczestniczeniu w badaniach naukowych, szkoleniu, prowadzeniu prac rozwojowych oraz o podjęciu lub kontynuowaniu nauki.

Do przeliczenia na walutę polską posiadanych przez cudzoziemca środków finansowych w walucie obcej stosuje się średni kurs tej waluty ogłoszony przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym wjazd cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ambasada RP w Dżakarcie informuje, że od 1 grudnia 2020 r. zmieniły się warunki, jakie musi spełniać podróżne ubezpieczenie medyczne dla cudzoziemców ubiegających się o wydanie wizy krajowej.

Podróżne ubezpieczenie medyczne spełnia nowe wymagania, jeżeli:

  • przewiduje odpowiedzialność ubezpieczyciela na kwotę ubezpieczenia min. 30 tys. EUR;
  • jest ważne przez cały okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium RP;
  • pokrywa wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu cudzoziemca na tym terytorium w przypadku:      koniecznej podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebnej pilnej pomocy medycznej, nagłego leczenia szpitalnego, śmierci,

a ubezpieczyciel:

  • zobowiązuje się do pokrycia kosztów świadczeń zdrowotnych udzielonych ubezpieczonemu bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego tych świadczeń – na podstawie wystawionego rachunku;
  • zapewnia całodobową usługę centrum alarmowego, które przyjmuje zgłoszenia zdarzeń podlegających odpowiedzialności ubezpieczyciela.

 

Jeżeli ubezpieczyciel nie ma siedziby lub oddziału w rozumieniu art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP, PCz UE, PCz EFTA – strony umowy o EOG lub w Szwajcarii, musi spełniać dodatkowe warunki, tj.:

  • publikować wyniki audytu swojej działalności; audyt powinien być wykonany przez uznany międzynarodowy podmiot audytowy i wskazywać na rzeczywistą możliwość zaspokajania roszczeń przysługujących podmiotom udzielającym świadczeń zdrowotnych na terytorium RP;
  • publikować (co najmniej w okresach półrocznych) dane na temat sumy zebranych składek oraz wielkości wypłat w danym rodzaju ubezpieczeń.

 

Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach, spełniających warunki, o których mowa w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach jest umieszczona na stronie internetowej MSZ [trzeba podlinkować stronę MSZ: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wizy

Materiały

ubezpieczenia
ubezpieczenia.docx 0.01MB
{"register":{"columns":[]}}