W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja Post-Primary Languages Ireland dot. zajęć maturalnych online z języka polskiego

20.02.2023

Bezpłatne zajęcia maturalne online z języka polskiego od września 2023r. oraz sesja informacyjna o języku polskim w irlandzkich szkołach.

  • Moje dziecko chodzi do irlandzkiego liceum.

Co powinnam zrobić, aby język polski był uczony w szkole średniej, do której uczęszcza moje dziecko?

  • Jestem uczennicą w 3 klasie irlandzkiego liceum. Chciałabym zdawać maturę z języka polskiego, ale nie wiem, jak się do tego przygotować, nie wiem, jak wygląda egzamin. U mnie w szkole nie ma nauczyciela języka polskiego.

Jak wygląda matura z języka polskiego w irlandzkim systemie?

  • Jestem uczniem i słyszałem coś o tym, że trzeba mieć portfolio do matury, ale nie wiem jak się do tego zabrać.

Co to jest portfolio, do czego jest potrzebne, jak je zrobić?

  • Mieszkam w Donegal, w mojej szkole nie ma innych uczniów polskiego pochodzenia. Chciałabym zdawać maturę z języka polskiego i dobrze się do niej przygotować, ale w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby mi pomóc.

Czy są bezpłatne zajęcia online przygotowujące do matury z języka polskiego? Chciałabym uczyć się online.

  • Jestem uczennicą na 4. roku, robię teraz Transition Year,  mieszkam w County Mayo. Czy są bezpłatne zajęcia sobotnie z języka polskiego dla maturzystów w Galway? Kiedy powinnam się zapisać? Gdzie mogę się zapisać? Czy mogę z tym zaczekać do początku ostatniego roku, jak już będę w klasie maturalnej?
  • Jestem nauczycielem/ nauczycielką wykształconym/ą w Polsce i chciałbym/łabym uczyć języka polskiego w irlandzkiej szkole.

Co powinienem/ powinnam zrobić, aby móc uczyć języka polskiego? Jak dostać pracę w irlandzkiej szkole?

Na te, i wiele innych pytań dotyczących języka polskiego w irlandzkich szkołach, bezpłatnych zajęć maturalnych sobotnich w Dublinie, Cork i Galway, jak również online, uzyskasz odpowiedzi podczas kolejnej sesji informacyjnej dla rodziców, uczniów i naczycieli. Spotkanie informacyjne odbędzie się online, 17 kwietnia 2023 o godz.19.00 i będzie prowadzone po polsku.  Zapisać można się po kliknięciu w link tutaj lub skanując poniższy kod QR i wypełniając krótki formularz:

Qr code
Description automatically generated

Warto wiedzieć, że naukę języka polskiego można zorganizować w irlandzkim liceum na każdym etapie. Od września 2020 język polski został wprowadzony do irlandzkiej podstawy programowej w szkołach średnich. Oznacza to możliwość  zorganizowania bezpłatnych zajęć z języka polskiego. Oznacza to również możliwość zdawania matury z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Organizacja zajmująca się wprowadzaniem języka polskiego do irlandzkich szkół średnich to Post-Primary Languages Ireland, która realizuje to zadanie na zlecenie irlandzkiego ministerstwa oświaty.

Obecnie (marzec 2023r.) lekcje języka polskiego na różnych poziomach (nie tylko zajęcia maturalne, w tzw. Senior Cycle, ale także dla Transition Year i Junior Cycle, już od pierwszego roku) odbywają się już w 35 irlandzkich liceach.  Warto zaznaczyć, że jest to nowy przedmiot, nowy język, więc rodzice i uczniowie powinni zgłaszać zapotrzebowanie na utworzenie zajęć z języka polskiego do dyrektorów irlandzkich szkół. Jeśli chcielibyście Państwo, aby bezpłatne zajęcia z języka polskiego były zorganizowane w szkole Waszego dziecka, powinniście jak najszybciej zgłosić ten fakt dyrektorowi szkoły.

Listę najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi związanych z wprowadzeniem języka polskiego do irlandzkich szkół można znaleźć tutaj.

Dla uczniów, którzy nie mają możliwości skorzystania z lekcji języka polskiego w irlandzkiej szkole,  w 3 miastach: Dublin, Cork i Galway organizujemy zajęcia sobotnie. Link do zapisów jest tutaj. Ważne, aby wiedzieć, że podstawa programowa zakłada zrealizowanie co najmniej 180 godzin w ciągu ostatnich dwóch lat szkoły średniej, jak również przygotowanie portfolio.  Kursy, które są organizowane przez nas, są prowadzone zgodnie z wymaganiami podstawy programowej, przez wykwalifikowanych nauczycieli, bezpłatne dla uczniów. Zajęcia są prowadzone w przyjaznej atmosferze, z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania. Uczeń jest aktywnym uczestnikiem, nie tylko biernym słuchaczem, co zwiększa skuteczność nauki.

Dla uczniów, którzy nie mają dostępu do lekcji języka polskiego w swoim irlandzkim liceum, jak również mają za daleko, by dojechać do Dublina, Cork czy Galway na stacjonarne zajęcia sobotnie, od września 2023 otwieramy bezpłatne zajęcia online. Zapisać można się po kliknięciu tutaj lub skanując poniższy kod QR i wypełniając formularz:

Qr code
Description automatically generated

 Ważne, by pamiętać, że kurs maturalny powinien trwać 2 lata, więc naukę z nami trzeba rozpocząć na początku piątego roku. Warto zdawać maturę z jezyka polskiego, między innymi dlatego, że punkty uzyskane za ten egazamin są równie ważne, jak punkty zdobyte z innych przemiotów i liczą się podczas rekrutacji na studia.

Przyjmujemy również zgłoszenia od nauczycieli języka polskiego, którzy są zainteresowani współpracą z nami. Wystarczy wypełnić ten formularz. W przypadku pojawienia się nowej oferty pracy przesyłamy informację do wszystkich zarejestrowanych.

Możliwe jest również wprowadzenie języka polskiego w irlandzkiej szkole postawowej, obecnie w formie krótkiego kursu, więcej informacji można zaleźć tutaj.  Irlandia już wkrótce planuje wprowadzenie nauki języków obcych do szkół podstawowych, jednym z nauczanych języków może być język polski.

Chciałbyś, aby Twoje dziecko miało możliwość takiej nauki?

Chciałbyś uczyć się języka polskiego w irlandzkim liceum lub skorzystać z bezpłatnego kursu maturalnego w sobotę?

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na sesję informacyjną, Uczniów na nasze zajęcia, a Rodziców i Nauczycieli do współpracy.

Agnieszka Grochola

Doradca metodyczny, Post-Primary Languages Ireland

{"register":{"columns":[]}}