W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koronawirus - sytuacja w Irlandii i zalecenia dla podróżujących

23.07.2021

Informacja dla obywateli polskich przebywających i planujących podróż do Irlandii na temat zachorowań na zapalenie płuc spowodowane koronawirusem.

koronawirus_PL

Zalecenia władz polskich dla podróżujących do Irlandii i innych krajów można znaleźć na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 

Podróż do Irlandii

Zachorowania w Irlandii

Szczegółowe raporty na temat liczby i zasięgu zakażeń w Irlandii znajdują się na stronie Departamentu Zdrowia.

Passenger Locator Form

Od 28.05.2020 r. przed przyjazdem do Irlandii musisz wypełnić online formularz Passenger Locator Form. Jeżeli podróżujesz tranzytem do Irlandii Północnej również musisz wypełnić ten dokument. 

Pamiętaj, że od 12 lipca 2021 r. nie jest akceptowana forma papierowa formularza. Otrzymasz potwierdzenie wypełnienia formularza na maila, które będziesz musiał okazać przed wejściem na pokład samolotu lub promu.

Jesteś zwolniony z obowiązku wypełnienia formularza, jeśli jesteś kierowcą ciężarówki, członkiem załogi statków morskich lub powietrznych i przybywasz do Irlandii, w celu wykonywania swoich obowiązków. 

Zwolnieni z obowiązku wypełniania formularza są również dyplomaci.

Szczegóły znajdziesz na stronach gov.ie i Citizen Information

Wymóg posiadania badania RT-PCR COVID-19 przed przyjazdem

Od 19.07.2021 r. osoby dorosłe oraz dzieci w wieku od 12 do 17 roku życia podróżujące z Polski i pozostałych krajów UE oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii mogą swobodnie wjechać do Irlandii przy okazaniu jednego z następujących dokumentów:

 • dowód szczepienia przeciwko COVID-19 (na przykład Unijny Certyfikat COVID);
 • dowód wyzdrowienia z COVID w ciągu ostatnich 180 dni;
 • negatywny wynik testu przeciwko COVID-19 wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Rodzaj testu, który należy wykonać to RT-PCR. Pamiętaj o zachowaniu wyniku testu przez okres minimum 14 dni.

 

Dzieci w każdym wieku podróżujące z towarzyszącymi im osobami dorosłymi zaszczepionymi lub wyzdrowiałymi nie będą musiały poddawać się kwarantannie po przybyciu. Jeżeli jednak jedna towarzysząca dorosła osoba musi poddać się kwarantannie, wtedy wszystkie dzieci również muszą poddać się kwarantannie.

 

Osoba jest uznana za w pełni zaszczepioną, jeżeli otrzymała wymaganą liczbę szczepień i jest:

 • 15 dni po drugiej dawce preparatu Astra Zeneca;
 • 7 dni po drugiej dawce preparatu Pfizer-BioNtech;
 • 14 dni po drugiej dawce preparatu Moderna;
 • 14 dni po jednej dawce preparatu Janssen.

 

Jesteś zwolniony z obowiązku przedkładania negatywnego wyniku testu, jeśli:

 • jesteś pracownikiem transportu międzynarodowego (przewoźnikiem, członkiem załogi statków morskich i powietrznych) w trakcie wykonywanie swoich obowiązków służbowych;
 • rozpoczynasz swoją podróż w Irlandii Północnej i nie przebywałeś za granicą w okresie 14 dni przed przyjazdem;
 • podróżujesz z pilnych powodów medycznych i masz dokument wydany przez lekarza potwierdzający twoją podróż;
 • podróżujesz do Irlandii na podstawie nakazu aresztowania, postępowania ekstradycyjnego lub innego obowiązkowego zobowiązania prawnego;
 • funkcjonariusze Gardy (policji) i sił obronnych podczas wykonywania swoich obowiązków.

 

Szczegóły znajdziesz na stronach gov.ie i Citizen Information

Kwarantanna

Jeżeli wraz z wjazdem do Irlandii nie przedstawisz jednego z ww. dokumentów zwalniających z samoizolacji, obowiązkowe będzie odbycie 14 dniowej kwarantanny pod adresem wskazanym na formularzu Passenger Locator Form.

 

Miejsce odbywania kwarantanny możesz opuścić tylko z ważnych powodów:

 • zdrowotnych;
 • w celu opuszczenia kraju;
 • w celu odbycia testu po 5 dniach od przyjazdu. Pamiętaj, że uzyskanie negatywnego wyniku jest równoznaczne z zakończeniem kwarantanny. Pisemne potwierdzenie uzyskania negatywnego wyniku musisz przechowywać przez okres minimum 14 dni.

 

Następujące osoby mogą tymczasowo opuścić miejsce odbywania kwarantanny, jeżeli jest to konieczne do wykonywania przez nich zadań:

 • osoby wykonujące niezbędne zadania konserwacyjne, naprawcze i budowlane oraz zapewniające bezpieczeństwo krytycznej infrastruktury transportowej i użyteczności publicznej, a także usług produkcyjnych, informacyjnych i łączności;
 • członek personelu organizacji międzynarodowej lub osoba wyznaczona do pełnienia takiej funkcji;
 • osoba, która otrzymała pisemne świadectwo od Sport Ireland o udziale w ważnych zawodach sportowych;
 • dziennikarze, w trakcie wykonywania swoich obowiązków.

 

Za złamanie zasad obowiązkowej kwarantanny możesz otrzymać mandat w wysokości do 5 tys. euro lub zostać skazany na 6 miesięcy więzienia.

 

Jesteś zwolniony z obowiązku odbycia kwarantanny, jeżeli:

 • podróżujesz z pilnych powodów medycznych;
 • jesteś pracownikiem transportu międzynarodowego: kierowcy ciężarówek, załogi lotnicze i morskie;
 • podróżujesz do Irlandii na podstawie nakazu aresztowania, postępowania ekstradycyjnego lub innego obowiązkowego zobowiązania prawnego;
 • podróżujesz przez Irlandię tranzytem i nie opuszczasz terenu portu lub lotniska;
 • rozpoczynasz swoją podróż w Irlandii Północnej.

Zwolnieni z kwarantanny są również funkcjonariusze Gardy (policji) i sił obronnych podczas wykonywania swoich obowiązków oraz dyplomaci.

 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie gov.ie/COVID-19 Travel Advice i Citizen Information

 

Kwarantanna dla osób przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii 

Pasażerowie przybywający do Irlandii z Wielkiej Brytanii mogą swobodnie wjechać do Irlandii przy okazaniu jednego z następujących dokumentów:

 • dowód szczepienia przeciwko COVID-19 (na przykład Unijny Certyfikat COVID);
 • dowód wyzdrowienia z COVID w ciągu ostatnich 180 dni.

 

Jeśli nie masz ważnego dowodu szczepienia lub powrotu do zdrowia, będziesz musiał:

 • przedstawić negatywny wynik testu przeciwko COVID-19 wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Rodzaj testu, który należy wykonać to RT-PCR. Pamiętaj o zachowaniu wyniku testu przez okres minimum 14 dni;
 • podjąć się kwarantanny przez 14 dni pod adresem wskazanym w Passenger Locator Form. Jeśli zdecydujesz się wykonać test RT-PCR po 5 dniach od przybycia do Irlandii i wynik okaże się być negatywny, będziesz mógł opuścić kwarantannę.

 

Test jest darmowy. Umówisz się na jego wykonanie na stronie HSE. Pamiętaj, że termin testu (po 5 dniach od przyjazdu) powinien być zarezerwowany przed przyjazdem do Irlandii. Wynik testu powinieneś zachować przez co najmniej 14 dni.

Powyższe zasady odnoszą się również do osób, które podróżują z Irlandii Północnej i które przebywały w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 14 dni przed przyjazdem do Irlandii.

 

Kwarantanna w hotelu 

Jeżeli podróżujesz do Irlandii z kraju znajdującego się na liście państw kategorii 2 lub nie posiadasz dokumentów upoważniających cię do swobodnego wjazdu do kraju, musisz odbyć obowiązkową kwarantannę w wyznaczonym hotelu

 

Lista krajów kategorii 2:

 • Afryka: Botswana, Demokratyczna Republika Konga, Eswatini, Mozambik, Namibia, Seszele, Afryka Południowa, Tunezja, Uganda, Zimbabwe
 • Azja: Bangladesz, Indie, Indonezja, Kuwejt, Birma, Pakistan.
 • Europa: Rosja.
 • Ameryka Północna: Kuba
 • Ameryka Południowa: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Surinam, Trynidad i Tobago, Urugwaj, Wenezuela.

 

 ​​​​​​Infolinia na temat zasad kwarantanny w hotelu: +353 1 613 1744. Numer czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00 czasu lokalnego.

Po przyjeździe do Irlandii, w porcie morskim lub lotniczym,  spotka się z tobą funkcjonariusz Irlandzkich Sił Obronnych i zapewni transport do miejsca odbywania kwarantanny. Pamiętaj, że przed przyjazdem musisz zarezerwować miejsce w hotelu i opłacić pobyt. Możesz to zrobić korzystając z systemu rezerwacji online

 

Miejsce odbywania kwarantanny będziesz mógł opuścić:

 • jeżeli po 10 dniach od jej rozpoczęcia wykonasz  test i otrzymasz wynik negatywny;
 • po 14 dniach.

 

Po zakończonej kwarantannie otrzymasz pisemne potwierdzenie jej odbycia.

Pamiętaj, że za opuszczenie miejsca obowiązkowej kwarantanny przed jej zakończeniem możesz zostać ukarany mandatem do 2 tys. euro lub aresztem do 1 miesiąca.

 

Jesteś zwolniony z obowiązku odbycia kwarantanny w hotelu, jeżeli:

 • jesteś pracownikiem transportu międzynarodowego: kierowcy ciężarówek, załogi lotnicze i morskie i podróżujesz do Irlandii, w celu wykonywania swoich obowiązków;
 • podróżujesz do Irlandii na podstawie nakazu aresztowania, postępowania ekstradycyjnego lub innego obowiązkowego zobowiązania prawnego.​​​​​​
 • podróżujesz z pilnych powodów medycznych, potwierdzonych stosownym zaświadczeniem lekarskim;
 • podróżujesz tranzytem przez Irlandię i nie opuszczasz portu lub lotniska,
 • jesteś rezydentem w Irlandii i podróżujesz z dzieckiem (urodzonym poza Irlandią), w celu uzyskania przez małoletniego statusu rezydenta;

Zwolnieni z kwarantanny są również funkcjonariusze Gardy (policji) i sił obronnych podczas wykonywania swoich obowiązków, członkowie parlamentu irlandzkiego i europosłowie, dyplomaci i niektóre inne kategorie osób uprawnionych do korzystania z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych w Irlandii, a także osoby przyjeżdzające w celu wzięcia udziału w zawodach sportowych posiadających certyfikat Sports Ireland.

 

Podróżowanie do i z Irlandii Północnej

Nie ma ograniczeń dotyczących podróży pomiędzy Irlandią, a Irlandią Północną. Jeśli jednak przyjeżdżasz do Irlandii tranzytem przez Irlandię Północną i byłeś za granicą w ciągu 14 dni przed przyjazdem, musisz przestrzegać odpowiednich ograniczeń obowiązujących w kraju, z którego przybyłeś. Jeżeli przyjeżdżasz do Irlandii z Irlandii Północnej drogą lądową i przebywałeś w jednym z państw kategorii 2 przez ostanie 14 dni, musisz dotrzeć do zarezerwowanego wcześniej hotelu na kwarantannę w ciągu 4 godzin. 

 

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie gov.ie i dfa.ie.

Infolinia irlandziego Departamentu Spraw Zagranicznych

Informacje na temat podróży do Irlandii w takcie pandemii COVID-19 możesz również uzyskać na specjalnej infolinii irlandzkiego Departamentu Spraw Zagranicznych +353 (0)1 613 1700 

Obowiązujące ograniczenia 

W dniu 23.02.2021 r. rząd opublikował zaktualizowany plan "COVID-19 Resilience and Recovery 2021 – The Path Ahead". Jego struktura składa się z 5 poziomów (poziom 1 najniższy, z najmniejszą liczbą ograniczeń; poziom 2poziom 3poziom 4poziom 5 najwyższy, z największą liczbą ograniczeń).

 

W Irlandii obowiązują następujące ograniczenia:

 • dozwolone są spotkania wewnątrz pomieszczeń:
 • osoby w pełni zaszczepione lub osoby, które w przeciągu ostatnich 9 miesięcy były zarażone COVID-19 - brak limitów;
 • osoby w pełni zaszczepione z 2 gospodarstw domowych z osobami niezaszczepionymi z jednego gospodarstwa domowego;
 • osoby niezaszczepione – 2 gospodarstwa domowe;
 • spotkania w ogrodach przylegających do domów:
 • do 6 osób z kilku gospodarstw domowych;
 • do 15 osób z twojego gospodarstw oraz 2 innych;
 • restauracje i bary – obsługa przy stolikach na zewnątrz lokalu dla grup do 6 osób;
 • zorganizowane wydarzenia plenerowe – do 200 osób dla większości miejsc; do 500 osób;  w przypadku obiektów mogących pomieścić więcej niż 5000 osób;
 • otwarte są: sklepy, centra handlowe (zalecenia dotyczące bezpiecznych zakupów dostępne są tutaj), salony urody, fryzjerskie (usługi dostępne tylko dla klientów, którzy wcześniej umówili termin spotkania), kina, teatry, muzea, galerie, biblioteki (tylko możliwość wypożyczania) i inne atrakcje kulturalne, place zabaw, parki, parki rozrywki i parki tematyczne działające na świeżym powietrzu, atrakcje turystyczne na powietrzu (np. parki zoologiczne, farmy dla zwierząt), hotele, hostele i pensjonaty (z obiektów rekreacyjnych, restauracji i barów wewnątrz budynków mogą korzystać tylko goście hotelowi), obiekty sportowe na powietrzu (np. korty tenisowe i pola golfowe), siłownie i baseny (tylko treningi indywidualne);
 • treningi na świeżym powietrzu - w grupach do 15 osób; możliwość rozgrywania meczów na świeżym powietrzu;
 • możliwość podróżowania poza swoje hrabstwo; zwiększono pojemność w środkach transportu publicznego do 75%;
 • w ceremoniach ślubnych może brać udział do 50 osób; w drodze wyjątku w zaplanowanych przyjęciach weselnych w pomieszczeniach i na zewnątrz do 50 osób;
 • w pogrzebach może brać udział do 50 osób;
 • w nabożeństwach może brać udział do 50 osób;
 • puby, kluby nocne, dyskoteki i kasyna są zamknięte;
 • obowiązkowe jest noszenie maseczek zasłaniających twarz: w sklepach, aptekach, supermarketach, pralniach chemicznych;​​​​​​ podczas korzystania z transportu publicznego;
 • zalecana jest praca zdalna.

 

Pamiętaj, że Garda może przyznać kary finansowe za niestosowanie się do obowiązujących ograniczeń. Szczegóły na temat znajdziesz tutaj.

Informacje o możliwości odwołania się od nałożonego mandatu oraz formularz można znaleźć na stronie Gardy w zakładce COVID-19 Fixed Payment Notices

Więcej informacji znajduje się na stronie gov.ie i Citizen Information.

Planowane etapy znoszenia restrykcji 

Od 26 lipca:

Irlandia planuje w pełni otworzyć lokale gastronomiczne, które wewnątrz dostępne będą dla osób, które są w pełni zaszczepione lub wyzdrowiały w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Osoby nie spełniające tych kryteriów będą nadal mogły korzystać z usług na zewnątrz.

 

Zmiany rozważane na sierpień:

 • zwiększenie dozwolonej liczby uczestników wydarzeń plenerowych i organizowanych w obiektach zamkniętych;
 • zwiększenie liczby osób uczestniczących w przyjęciach weselnych do 100;
 • powrót do pełnej liczby dozwolonych pasażerów transportu publicznego.
Działania prewencyjne i testowanie

Szczegółowe informacje na temat wirusa oraz działań prewencyjnych znajdziesz na stronie Zarządu Służby Zdrowia HSE i Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia HPSC.

 1. Symptomy choroby.
 2. Zalecenia pomagające uniknąć zakażenia.
 3. Używanie środków ochrony indywidualnej.
 4. Ograniczenie przemieszczania.
 5. Samoizolacja.
 6. Testowanie: jak umówić się na testwynikbliski kontakt z osoba zakażoną.
 7. Informacja o programie szczepień.

 

W przypadku wystąpienia symptomów choroby (kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, wysoka gorączka) i pogorszenia się stanu zdrowia skontaktuj się niezwłocznie ze swoim lekarzem rodzinnym (GP) lub pogotowiem ratunkowym pod numerami 112 lub 999 oraz unikaj kontaktu z innymi.

Wyszukiwarka lekarzy rodzinnych (GP): HSE

Infolinia Zarządu Służby Zdrowia (HSE): 1850 24 1850.

Informacje dotyczące aktualnych zaleceń znajdują się na stronie gov.ie.

Podróżowanie z Irlandii

Informacje Departamentu Transportu dla kierowców ciężarówek wykonujacych przewozy międzynarodowe.

Pozostałe informacje

Aplikcja na telefon HSE COVID tracker znajduje się do pobrania tutaj.

Departament Zatrudnienia i Opieki Socjalnej uruchomił infolinię, na której można uzyskać informacje dotyczące Pandemic Unemployment Payment: 01 248 1398 oraz 1890-800-024. Linie są czynne od 9.00 do 17.00. Szczegóły dotyczące zasiłku znajdują się na stronie gov.ie  

Szczegóły dotyczące programu wsparcia dochodu (Wage Subsidy Scheme) znajdują się na stronie gov.ie. 

Departament Biznesu, Przedsiębiorczości i Innowacji uruchomił infolinię dla firm jako formę ich wsparcia w związku z pandemią COVID-19. Tel: +353 1 631 2002, email: infobusinesssupport@dbei.gov.ie. Dodatkowe informacje na stronie: Departamentu Biznesu.

Deaprtament Rolnictwa, Żywności i Spraw Morskich uruchomił infolinię dla rolników w związku z pandemią COVID-19. Tel: 076 106 44 68, czynny w godzinach 9.30-12.30 i 14.00-17.00. Dodatkowe informacje na stronie Departamentu Rolnictwa.

Departament Zdrowia uruchomił  inicjatywę, która ma wspierać potrzeby społeczeństwa w zakresie zdrowia psychicznego podczas kryzysu COVID-19. Na stronie gov.ie/together znajdują się porady oraz adresy do podmiotów świadczących usługi z tego zakresu w formie on-line lub telefonicznie.

 

Dodatkowo rząd uruchomił inicjatywy:

 • gov.ie/letsplayireland, która ma być skierowana do dzieci i rodziców; na stronie znajdują się porady dotyczące organizacji czasu wolnego dla małoletnich w czasie pandemii;  
 • gov.ie/parents, gdzie zawarte są informacje wspierające rodziców m.in. z zakresu wychowania i nauki.

Informacja o Forum Społecznościowym "Community Call" w języku polskim jest dostępna tutaj.

 

Porty w Dublinie i Rosslare są otwarte. Aktualne informacje o rejsach znajdują się na stronach przewoźników Irish Ferries, Stena Line i Britanny Ferries.

Lotniska w Dublinie, Cork i Shannon pozostają otwarte.

 

 

 

Materiały

COVID-19​_Resilience​_and​_Recovery​_2021​_-​_The​_Path​_Ahead
COVID-19​_Resilience​_and​_Recovery​_2021​_-​_The​_Path​_Ahead.pdf 0.90MB