W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z pisarzem Witoldem Szabłowskim w ramach Europejskiego Klubu Książki - 2 czerwca, wydarzenie wirtualne

02.06.2022

Uznany polski pisarz i twórca reportaży Witold Szabłowski zabiera nas w podróż dookoła świata do krajów post-komunistycznych i odkrywa ciągle żywą tęsknotę za minioną epoką.

Szablowski_1


Udział w wydarzeniu jest bezpłatny ale prosimy o wcześniejszą rejestrację tutaj: https://www.eventbrite.ie/e/339801002947

 

Historia tańczących niedźwiedzi to zaskakująca i niezwykła metafora wychodzenia z komunizmu. Szabłowski w swojej książce przygląda się uwolnionym niedźwiedziom w Bułgarii i wędruje po krajach, które wciąż na wolność czekają, i tych, które mają jej zbyt wiele. Objeżdża autostopem ogłaszające niepodległość Kosowo, wozi zdezelowanym peugeotem drżących o życie Fidela Kubańczyków, kłóci się z zakochanymi w Stalinie przewodniczkami po jego muzeum, przemyca samochód na Ukrainę, nocuje na londyńskiej Victorii z bezdomną spod Pabianic. W jego książce wszyscy okazujemy się tańczącymi niedźwiedziami, którym wolność przynosi jednocześnie ulgę i ból.


Witold Szabłowski jest autorem książek i reportaży. Jego najbardziej interesującą publikacją, pozostaje książka pt. „Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem”, napisana wraz z Izabelą Meyzą. Autorzy na pół roku przeprowadzili się do bloku z wielkiej płyty, aby poczuć się, jak w 1981 roku. W 2014 roku, ukazał się zbiór reportaży Witolda Szabłowskiego, zawarty w książce pt. „Tańczące niedźwiedzie”. Autor przedstawia czytelnikowi wyboistą i długą drogę do odzyskania wolności, którą przebyły kraje środkowej Europy. Ponadto, Witold Szabłowski napisał znany reportaż poświęcony Ukraińcom, ratującym Polaków w czasie rzezi Wołyńskiej. Pisarz jest również autorem takich poczytnych pozycji, jak „Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem” i „Jak nakarmić dyktatora”.

 

{"register":{"columns":[]}}