W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wykład Sir Dermota Turinga, bratanka Alana Turinga, nt. wkładu polskich matematyków w rozszyfrowanie kodu Enigma; inauguracja serii "Wykładów Łukasiewicza"

11.04.2023

Sir Dermot Turing, bratanek słynnego Alana Turinga, autor książki „XYZ. The Real Story of How Enigma was Broken”, na zaproszenie Ambasady wygłosił wykład nt. istotnego wkładu Polaków w złamanie kodu Enigma.

Turing

Ten wykład zainaugurował w dniu 29 marca br. serię wykładów polskich naukowców na uniwersytecie Trinity College Dublin (TCD) - tzw. "Wykłady Łukasiewicza". Wykład połączony był z prezentacją autorskiej wystawy Ambasady nt. życia i dokonań prof. Łukasiewicza.

Wykład cieszył się ogromnym zainteresowaniem, wzięło w nim udział ok. 200 osób, studentów, akademików oraz irlandzkich urzędników. Podczas otwierającego wystąpienia Ambasador Sochańska podkreśliła, że wciąż niewiele wiadomo o polskim wkładzie w złamanie kodu Enigma oraz o tym, że to Marian Rejewski, polski matematyk, jako pierwszy złamał jej szyfr już w 1932 roku. Ten brak informacji był bezpośrednim skutkiem umieszczenia Polski w sowieckiej strefie wpływów po drugiej wojnie światowej. Ambasador podkreśliła, że mimo ogromnego polskiego wkładu w aliancki wysiłek wojenny – przez lata niewiele było o tym wiadomo i do dziś Polska nie doczekała się rekompensaty za straty osobowe i materialne poniesione przez Polskę podczas drugiej wojny światowej.

Relacja z wydarzenia jest dostępna tutaj:  

Wideo

{"register":{"columns":[]}}