W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa historyczna o Profesorze Janie Łukasiewiczu: czołowym polskim filozofie i logiku, który znalazł schronienie w Irlandii po II Wojnie Światowej

19.01.2023

Wystawa przygotowana przez Ambasadę RP w Dublinie opowiada historię życia jednego z wybitnych europejskich naukowców XX wieku, autora ponad 50 pozycji naukowych w dziedzinie logiki matematycznej i filozofii, który po II wojnie światowej znalazł się na uchodźctwie i któremu z pomocą przyszła Irlandia.

Łukasiewicz

Jego losy były bezpośrednio złączone z losami jego ukochanej ojczyzny, Polski. W okresie dwudziestolecia międzywojennego, pomimo bankructwa spowodowanego I wojną światową, zaangażował się w odbudowę polskiej edukacji i nauki. II wojna światowa, w wyniku której uległa zniszczeniu większość jego prac naukowych, a także widmo nadchodzącego reżimu komunistycznego, zmusiły Profesora Łukasiewicza do ucieczki z kraju. Już jako uchodźca, profesor otrzymał od rządu irlandzkiego propozycję osiedlenia i zatrudnienia, którą powitał z nieskrywaną ulgą. Irlandia dała mu szanse i możliwości na odbudowanie kariery naukowej i nowe życie.

Autorami tekstu wystawy są prof. Jacek J. Jadacki (Uniwersytet Warszawski) i dr Eoin Kinsella (Royal Irish Academy). Wystawie towarzyszą fotografie, manuskrypty i niepublikowane dokumenty z polskich I irlandzkich archiwów.

Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 11 października w Royal Irish Academy przez pana Éamona Ó Cuív. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w Royal Irish Academy do końca stycznia 2023. Następnie będzie prezentowana w różnych miastach Irlandii.

Tekst wystawy jest w języku angielsku. Wstęp jest bezpłatny.

W załączeniu prezentujemy galerię zdjęć z ceremonii otwarcia wystawy.

 

Wideo

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}