W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje dla osób podróżujących do oraz przebywających na terytorium Izraela oraz Palestyny

14.09.2020

W komunikacie znajdą Państwo aktualizowane informacje istotne dla osób przyjeżdżających i przebywających na terytorium Izraela i terytoria podlegające Palestyńskiej Władzy Narodowej. Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020.

koronawirus

 

Warunki wjazdu

 

Od dnia 18 marca 2020 r. do odwołania obowiązuje zakaz wjazdu cudzoziemców na terytorium Izraela i Palestyny.

Powyższy zakaz nie dotyczy obcokrajowców, którzy mają prawo pobytu na terytorium Izraela. Każdorazowo osoba taka musi jednak wyprzedzająco uzyskać zgodę odpowiednich władz izraelskich. W tym celu należy skontaktować się z najbliższym izraelskim urzędem konsularnym (dla osób przebywających na terenie Polski jest to Ambasada Izraela w Warszawie).

 

Zasady wjazdu dla osób z prawem pobytu

Izraelskie lądowe i morskie przejścia graniczne pozostają zamknięte dla ruchu pasażerskiego.

Cudzoziemcy (mający prawo pobytu w Izraelu) mogą przekroczyć granicę drogą lotniczą pod warunkiem uzyskania wstępnej zgody właściwego izraelskiego urzędu konsularnego. W przypadku osób podróżujących z Polski jest to Ambasada Izraela w Warszawie. Zgodę należy wydrukować i zachować na wypadek kontroli w porcie lotniczym wylotu i przylotu (a także tranzytowym – jeśli dotyczy).

Nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem konieczne jest dodatkowo wypełnienie ankiety on-line, bez której nie jest możliwe wejście na pokład samolotu.

 

Zasady kwarantanny

Podróżni przybywający z tzw. „krajów zielonych” (tj. uznanych za bezpieczne) nie muszą odbywać kwarantanny po przylocie. Lista „krajów zielonych” jest aktualizowana co dwa tygodnie.

Podróżni przybywający z tzw. „krajów czerwonych” (tj. uznanych za kraje, w których sytuacja epidemiczna nie spełnia określonych przez izraelskie władze kryteriów) lub które przebywały w takim kraju w okresie 14 dni poprzedzających podróż do Izraela są obowiązani do odbycia 14-dniowej kwarantanny. Przed wyjazdem muszą również wypełnić dodatkowy formularz on-line, będący zgłoszeniem kwarantanny.

UWAGA! Polska znajduje się na liście „krajów czerwonych”.

 

Informacja dla obywateli polskich przebywających w Izraelu lub w Palestynie

 

W dalszym ciągu obowiązuje zalecenie władz miejscowych do opuszczenia terytorium Izraela i Palestyny przez wszystkich obcokrajowców nieposiadających prawa pobytu na terenie Izraela i Palestyny. W szczególności dotyczy to osób, które wjechały do Izraela w celu turystycznym lub innym i posiadają zezwolenie pobytowe kategorii B2 (bez prawa pracy). Zgodnie z informacjami władz izraelskich zezwolenia te nie są przedłużane, a obcokrajowcy są zobowiązani bezzwłocznie podjąć działania celem opuszczenia terytorium Izraela i Palestyny, korzystając z dostępnych połączeń lotniczych realizowanych z lotniska im. Ben Guriona w Tel Awiwie.

W przypadku konieczności uzyskania nowych zezwoleń pobytowych należy skontaktować się z najbliższym oddziałem terenowym izraelskiego MSW (Misrad Hapnim).

UWAGA!

Należy pamiętać, że w dalszym ciągu obowiązuje:

- nakaz noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych;

- nakaz zachowania szczególnej dbałości o higienę;

- nakaz zachowania co najmniej 2-metrowych odstępów od innych osób;

- na terenie Palestyny obowiązuje w dalszym ciągu stan wyjątkowy.

Ze względu na utrzymujący się wysoki poziom odnotowywanych nowych zakażeń w Izraelu i w Palestynie należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń miejscowych służb sanitarno-epidmiologicznych.

Więcej informacji na temat środków zaradczych wprowadzanych na terenie okręgu konsularnego w związku z epidemią COVID-19 można znaleźć  na stronie internetowej izraelskiego Ministerstwa Zdrowia (w języku angielskim, rosyjskim, hebrajskim i arabskim) oraz palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia (w języku arabskim).

 

Informacja dla obywateli polskich planujących powrót do Polski

 

W sytuacji braku bezpośreenich lotów pomiędzy Polską a Izraelem powrót do Polski jest możliwy poprzez transfer przez terytorium państwa trzeciego.

W przypadku tranzytu do Polski przez terytorium państwa trzeciego należy zapoznać się z informacjami na temat zasad wjazdu/przejazdu przez to państwo. Informacje takie można znaleźć na stronach polskich służb dyplomatyczno-konsularnych w danym państwie (np. informacja na temat tranzytu do Polski przez terytorium Niemiec) lub kontaktując się bezpośrednio (mailowo, telefonicznie) ze służbami konsularnymi tego państwa na terenie Izraela i/lub polskimi służbami konsularnymi w tym państwie.

Nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem konieczne jest dodatkowo wypełnienie ankiety on-line, bez której nie jest możliwe wejście na pokład samolotu.

UWAGA! Izrael nie wprowadził formalnie żadnych ograniczeń w międzynarodowym ruchu lotniczym. Niemniej jednak ze względu na spadek liczby pasażerów nastąpiła znacząca redukcja liczby połączeń realizowanych z Izraela. Więcej informacji na temat bieżącej siatki połączeń można znaleźć na stronie internetowej telawiwskiego lotniska.