W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje dla osób podróżujących do oraz przebywających na terytorium Izraela oraz Palestyny

16.07.2021

W komunikacie znajdą Państwo aktualizowane informacje istotne dla osób przyjeżdżających i przebywających na terytorium Izraela i terytoria podlegające Palestyńskiej Władzy Narodowej. Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021

koronawirus

 

Warunki wjazdu

 

Wjazd na terytorium Izraela możliwy jest wyłącznie w odniesieniu do ściśle określonych kategorii cudzoziemców - po uzyskaniu zgody odpowiednich władz izraelskich. Szczegółowe informacje w tym względzie dostępne są na stronie internetowej izraelskiego Ministerstwa Zdrowia.

Zgodę na wjazd na terytorium Izraela mogą otrzymać wyłącznie cudzoziemcy należący do jednej z uprawnionych kategorii. W celu uzyskania zgody należy wypełnić formularz na stronie izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 

Zasady wjazdu dla osób uprawnionych

Cudzoziemcy (należący do kategorii osób uprawnionych do wjazdu) mogą przekroczyć granicę pod warunkiem uzyskania wstępnej zgody władz izraelskich. Zgodę należy wydrukować i zachować na wypadek kontroli w porcie lotniczym wylotu i przylotu (a także tranzytowym – jeśli dotyczy).

Dodatkowo, konieczne jest:
- okazanie negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa wykonanego maksymalnie na 72 godziny przed wjazdem do Izraela;
- posiadanie ubezpieczenia medycznego obejmującego koszty leczenia COVID-19;
- wypełnienie (nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem) ankiety on-line, uprawniającej do wejścia na pokład samolotu.

Po przybyciu do Izraela konieczne jest wykonanie płatnego testu PCR na obecność koronawirusa na przejściu granicznym (np. na lotnisku). 

 

Zasady kwarantanny

Osoby przybywające do Izraela mają obowiązek odbycia kwarantanny trwającej 24 godziny albo do czasu otrzymania negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronowirusa (w zależności od tego co nastąpi wcześniej). Dotyczy to wszystkich podróżnych (w tym również osób posiadających zaświadczenie o szczepieniu lub wyzdrowieniu wydane przez Ministerstwa Zdrowia Izraela).

Podróżni przybywający do Izraela z tzw. „krajów czerwonych” (tj. o najwyższym ryzyku zachorowania na COVID-19) oraz osoby nieposiadające zaświadczenia o szczepieniu lub wyzdrowieniu wydanego przez Ministerstwo Zdrowia Izraela są obowiązane do odbycia 14-dniowej kwarantanny. Okres ten może zostać skrócony do 7 dni po otrzymaniu 2 negatywnych wyników testów PCR na obecność koronawirusa. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie izraelskiego Ministerstwa Zdrowia.

Informację na temat przynależności danego państwa do grupy krajów "czerwonych", "pomarańczowych" albo "żółtych" (oraz konsekwencji wynikających z tego faktu dla podróżnych przybywających do Izraela) można znaleźć na stronie internetowej izraelskiego rządu.

Osoby posiadające aktualne zaświadczenie o szczepieniu lub wyzdrowieniu wydane przez Ministerstwo Zdrowia Izraela nie podlegają 14-dniowej kwarantannie po przylocie do Izraela.

Osoby, które zostały zaszczepione poza Izraelem lub posiadają status ozdrowieńca mogą zostać zwolnione z odbywania 14-dniowej kwarantanny pod warunkiem wykonania testu serologicznego oraz uzyskania zgody na zwolnienie z kwarantanny przez władze izraelskie. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej izraelskiego Ministerstwa Zdrowia.

 

Informacja dla obywateli polskich przebywających w Izraelu lub w Palestynie

 

UWAGA! W Izraelu obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych w zamkniętych miejscach publicznych (np. sklepy, środki transportu, urzędy).

Należy pamiętać, że w dalszym ciągu obowiązuje:

- nakaz zachowania szczególnej dbałości o higienę;

- nakaz zachowania co najmniej 2-metrowych odstępów od innych osób;

- na terenie Palestyny obowiązuje w dalszym ciągu stan wyjątkowy.

Ze względu na utrzymujący się wysoki poziom odnotowywanych nowych zakażeń należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń miejscowych służb sanitarno-epidmiologicznych.

Więcej informacji na temat środków zaradczych wprowadzanych na terenie okręgu konsularnego w związku z epidemią COVID-19 można znaleźć  na stronie internetowej izraelskiego Ministerstwa Zdrowia (w języku angielskim, rosyjskim, hebrajskim i arabskim) oraz palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia (w języku arabskim).

W przypadku konieczności uzyskania zezwoleń pobytowych należy kontaktować się z najbliższym oddziałem terenowym izraelskiego MSW (Misrad Hapnim).

 

Informacja dla obywateli polskich planujących powrót do Polski

 

W sytuacji braku bezpośrednich lotów pomiędzy Polską a Izraelem powrót do Polski jest możliwy poprzez transfer przez terytorium państwa trzeciego.

W przypadku tranzytu do Polski przez terytorium państwa trzeciego należy zapoznać się z informacjami na temat zasad wjazdu/przejazdu przez to państwo. Informacje takie można znaleźć na stronach polskich służb dyplomatyczno-konsularnych w danym państwie lub kontaktując się bezpośrednio (mailowo, telefonicznie) ze służbami konsularnymi tego państwa na terenie Izraela i/lub polskimi służbami konsularnymi w tym państwie.

Wszyscy pasażerowie wylatujący, którzy przebywają w Izraelu dłużej niż 72 godziny, muszą przed odlotem przedstawić personelowi linii lotniczej negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa (nie dotyczy to osób posiadających aktualne zaświadczenie o szczepieniu lub wyzdrowieniu wydane przez Ministerstwo Zdrowia Izraela).

Dodatkowo, wszyscy podróżni są obowiązani wypełnić (nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem z Izraela) ankietę on-line, dopuszczającą do wejścia na pokład samolotu.

Szczegółowe informacje na temat wymogów, które należy spełnić przed opuszczeniem Izraela są dostępne są na stronie internetowej izraelskiego Ministerstwa Zdrowia.

UWAGA! Podróżni udający się do Polski są obowiązani do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego (KLP), która dostępna jest on-line.

 

Aktualne informacje dla osób podróżujących do Polski, w tym na temat zasad wjazdu oraz kwarantanny, znajdą Państwo na stronie internetowej Straży Granicznej.

Kompleksową informację i zalecenia dotyczące epidemii COVID-19 znajdą Państwo na oficjalnym portalu poświęconym temu zagadnieniu.

{"register":{"columns":[]}}