W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

100. rocznica Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego uczczone w Ottawie

15.08.2020

15 sierpnia 2020 r. w siedzibie Ambasady RP w Ottawie odbyła się uroczystość z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego.

100. rocznica Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego uczczone w Ottawie

W uroczystości udział wzięli: emerytowany generał brygadier Robert Williams z Kanadyjskich Sił Zbrojnych, prezesi organizacji polonijnych: Kongresu Polonii Kanadyjskiej, okręg Ottawa, Stowarzyszenia Polskich Kombatantów (Zarządu Głównego i koła nr 8  w Ottawie), Instytutu im. Oskara Haleckiego w Ottawie i Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie  oraz członkowie Polonii w Montrealu i Ottawie.

W czasie swojego wystąpienia otwierającego uroczystość ambasador Andrzej Kurnicki podkreślił znaczenie Bitwy Warszawskiej dla obrony zarówno niedawno odzyskanej niepodległości Polski, jak i wolności Polski i Europy przez najazdem bolszewickim i ekspansją komunizmu na zachód kontynentu. Ambasador zwrócił uwagę, że wygrana polskich wojsk w Bitwie Warszawskiej była możliwa dzięki geniuszowi wojskowemu Marszałka Józefa Piłsudskiego i Szefa Sztabu gen. Tadeusza Rozwadowskiego. – To było zwycięstwo sztuki wojennej, determinacji żołnierzy i mobilizacji społeczeństwa – powiedział ambasador A. Kurnicki.

Przemawiając do zgromadzonych gości attaché obrony kmdr Krzysztof Książek przedstawił wspólne osiągnięcia we współpracy wojskowej Polski i Kanady oraz program rozwoju Polskich Sił Zbrojnych. Z kolei gen. bryg. R. Williams, wykładowca w Royal Military College w Kingston, w swoim przemówieniu skupił się na udziale polskich wojsk w kampanii na zachodzie Europy w czasie II wojny światowej, który to temat był przedmiotem jego pracy doktorskiej na Queen’s University in Kingston.

W czasie uroczystości gen. bryg. R. Williams został odznaczony Złotym Medalem Wojska Polskiego w uznaniu dla jego zasług w popularyzacji dziejów i tradycji Wojska Polskiego na arenie międzynarodowej.

Ponadto, goście mieli okazję obejrzeć okolicznościową wystawę pt. „1920-2020 BITWA WARSZAWSKA POLSKIE ZWYCIĘSTWO DLA WOLNOŚCI EUROPY” autorstwa Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej Ministerstwa Obrony Narodowej opracowanej z okazji tegorocznej rocznicy.

Materiały

1920-2020 BITWA WARSZAWSKA POLSKIE ZWYCIĘSTWO DLA WOLNOŚCI EUROPY
Bitwa​_Warszawska​_PREVIEW​_ok.pdf 5.59MB