W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce / Ottawa

14.12.2021

martial law

Wieczorem 13 grudnia 2021 roku, posłowie, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, członkowie organizacji kanadyjskichi Polonia zgromadzili się na modlitwie i zadumie w Ogrodzie Prowincji i Terytoriów sąsiadującym z Pomnikiem Ofiar Komunizmu – w Kanadzie, Krainie Azylu, zapalając symboliczne Światło Wolności.

Podniosła ceremonia rozpoczęła się pięknym wykonaniem hymnu Kanady i Polski w wykonaniu Marka Korkusińskiego.

Poseł Yvan Baker odczytał list od Premiera Kanady Justina Trudeau, w którym premier złożył „.... wyrazy uznania dla siły i ducha Kanadyjczyków polskiego pochodzenia oraz Polonii na całym świecie”. Premier wyraził również nadzieję na „... przyszłość zbudowaną na pokoju i wzajemnym szacunku”. Premier Trudeau „życzył wszystkim zebranym udanej ceremonii upamiętniającej 40 rocznice wprowadzenia stanu wojennego”.

Poseł Tom Kmieć wygłosił oświadczenie lidera opozycji Erina O'Toole, w którym podkreślił, że „…Kanada zawsze będzie opowiadać się za tymi, którzy cierpią w komunistycznym reżimie i zawsze będzie wspierać walkę o sprawiedliwość i wolność”.

Ambasada RP była reprezentowana przez Chargé d'affaires Krzysztofa Lewandowskiego oraz Konsula RP Sebastiana Szyszczyńskiego. Ambasada RP była również aktywnie zaangażowana w przygotowania do obchodów rocznicy. W swoim wystąpieniu chargé d'affaires podkreślił, że „tego dnia, 40 lat temu, w Polsce nastała dwuletnia noc”. „Składamy hołd i chylimy czoła przed bojownikami o wolność” – powiedział Krzysztof Lewandowski. Podziękował też Kanadzie za zapewnienie schronienia tysiącom polskich uchodźców oraz podziękował organizatorom za przygotowanie tej uroczystości.

Scott McCaig, CC, biskup Ordynariatu Polowego Kanady, pobłogosławił uczestników i odmówił modlitwę za tych, którzy poświęcili się i oparli się uciskowi a także za niewinne ofiary opresji. Modlił się o zagojenie historycznych blizn oraz o przebaczenie i skruchę. W swojej wypowiedzi biskup wspomniał także księdza Jerzego Popiełuszkę, Św. Jana Pawła II i "Częstochowską Madonnę".

Ludwik Klimkowski (Tribute to Liberty, Klub Polsko-Kanadyjski) podziękował wszystkim, którzy przybyli na uroczystość oraz tym, którzy pomogli w jej organizacji. We wzruszającym i wysoce symbolicznym geście, zaprosił uczestników do zapalenia świec i umieszczenia ich pod flagami Kanady i Polski. Chwila ciszy i refleksji zakończyła oficjalną część wydarzenia.

Była to podniosła, uroczysta i pełna zadumy ceremonia, w której mimo zimowych warunków uczestniczyło wiele osób. Była to również kulminacja tego szczególnego dnia, który rozpoczął się od bezprecedensowych trzech oświadczeń złożonych w Izbie Gmin przez posłów rządu i opozycji.

Organizatorami wydarzenia była fundacja Tribute to Liberty i Klub Polsko-Kanadyjski. Celem wydarzenia było pogłębienie wiedzy społeczeństwa Kanadyjskiego o tym tragicznym wydarzeniu.

 

Oświadczenia:  Irek Kusmierczyk, Tom Kmiec, Yvan Baker

Przesłanie:  PM Justin TrudeauMichelle Rempel

{"register":{"columns":[]}}