W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Budowa pomnika "Spirala Zwycięstwa"

08.07.2021

8 lipca 2021 r. przed Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Mississaudze odbyła się ceremonia symbolicznego wbicia łopaty pod budowę pomnika „Spirala Zwycięstwa”. Pomnik poświęcony jest weteranom Polskich Sił Powietrznych okresu II wojny światowej

inauguracja budowy pomnika "Spirala zwycięstwa"

Pomysłodawcami upamiętnienia polskich załóg lotniczych są trzej weterani: Bolesław Fujarczuk, Jan Gasztołd oraz śp. Marceli Ostrowski.

 

Pomnik “Spirala Zwycięstwa” został zaprojektowany przez artystów – rzeźbiarzy Anię i Wojtka Biczysko. Składa się z dwóch głównych części: lekko pochylonego do przodu obelisku, z inskrypcjami na trzech stronach i osadzonej na jego szczycie rzeźbiarskiej kompozycji, w której znajdą się trzy samoloty, a która ma symbolizować "bitwę w powietrzu". Na południowo-wschodniej, frontowej ścianie pojawi się symbol polskich lotników, biało-czerwona szachownica, oświetlona od środka i widoczna w nocy. Druga, lewa płaszczyzna obelisku (od zachodniej strony) będzie opatrzona odznaką Polskiego Pilota oraz inskrypcją w języku angielskim: “Never in the field of human conflict was so much owed by so many to so few.”, która jest cytatem z przemówienia Winstona Churchilla, ówczesnego Premiera Wielkiej Brytanii. Ostatnia, północna płaszczyzna będzie powtórzeniem strony lewej, ale w języku polskim.
Obelisk stanie na okrągłej bazie o średnicy 10 stóp z "Różą Kompasową".

(informacja z:  http://www.spiralofvictory.com/spiral-of-victory-pol/).

 

W uroczystości uczestniczyli weterani, Konsul Generalny Krzysztof Grzelczyk, Burmistrz Mississaugi – Bonnie Crombie, posłowie kanadyjscy: Peter Fonseca (MP) oraz Kaleed Rasheed (MPP), jak również przedstawiciele organizacji polonijnych.

 

Strona poświęcona pomnikowi: LINK

Zdjęcia (4)