W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej w Ambasadzie RP w Ottawie

17.09.2020

17 września br. w Ambasadzie RP w Ottawie odbyła się inauguracja polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (V4). W wydarzeniu udział wzięli Ambasadorowie państw V4 akredytowani w Kanadzie.

V4 4

W trakcie spotkania amb. Andrzej Kurnicki przedstawił genezę współpracy wyszehradzkiej oraz priorytety polskiej prezydencji odbywającej się pod hasłem „Powrót na właściwe tory”. Podkreślił, że Polska wyznaczyła jako priorytety swojej prezydencji kwestie wzmacniania roli V4 w budowaniu silnej Europy, wspólne zwalczanie pandemii COVID-19 i jej skutków, pogłębienia współpracy w ramach V4, a także digitalizacji. „Priorytety polskiej prezydencji wychodzą naprzeciw wyzwaniom, przed jakimi stoi nasz region oraz Europa” – wskazał amb. Andrzej Kurnicki. 

Roczne przewodnictwo Polski w Grupie Wyszehradzkiej oficjalnie rozpoczęło się 1 lipca 2020 r. i zwyczajowo potrwa 12 miesięcy. Polska prezydencja w V4 zbiega się z 30-tą rocznicą nawiązania współpracy wyszehradzkiej (luty 1991 r.) . Dodatkowego wymiaru nadaje jej także 20. rocznicy powołania Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego (MFW) w czerwcu 2000 r.

Szczegółową informację na temat priorytetów polskiej prezydencji, w tym program działań znajdą Państwo w poniższym linku:

https://www.gov.pl/web/V4prezydencja

Wideo