W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsulat Generalny RP w Toronto zaprasza na II odcinek wykładów online o malarstwie historycznym - Młoda Polska

06.04.2021

1

Konsulat Generalny RP w Toronto, w nawiązaniu do obchodów 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zaprasza na drugi odcinek cyklu wykładów zatytułowanych „Malarstwo polskie”.

Co dwa tygodnie Leszek Wyczółkowski, znany artysta polski mieszkający w Mississaudze (Kanada), w kilkuminutowych wirtualnych wykładach zaprezentuje najwybitniejsze polskie dzieła malarskie i ich twórców.

Odcinek drugi poświęcony jest Młodej Polsce.

 

Odcinek pierwszy dotyczący Panoramy Racławickiej dostępny jest na kanale You Tube Konsulatu Generalnego RP w Toronto. LINK

Leszek Wyczółkowski urodził się w Zielonce koło Warszawy w rodzinie artystycznej. Pierwszych lekcji udzielał mu jego ojciec, Witold Wyczółkowski (1921 – 2012) – znany artysta plastyk i ilustrator. Formalne wykształcenie artystyczne zdobył na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1975 – 1977).  Po przyjeździe do Kanady w 1978 roku kontynuował studia artystyczne na Wydziale Sztuk Pięknych w Ontario College of Art and Design University (1980 – 1982). Uprawia malarstwo sztalugowe i grafikę artystyczną. Pokazywał swoją sztukę w ponad 180 wystawach zarówno indywidualnych jak i grupowych w Austrii, Belgii, Francji, Grecji, Holandii, Japonii, Kanadzie, Malezji, Polsce, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych, galeriach publicznych, korporacjach i prywatnych wyżej wymienionych państw.

Wideo