W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Maj Miesiącem Dziedzictwa Polskiego w Ontario

10.01.2022

May - Polish Heritage Month

Parlament Ontario ustanowił miesiąc maj jako Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w Ontario. Ustawa nr 18 została przyjęta przez Parlement Ontario w dniu 6 grudnia 2021 r., a w dniu 9 grudnia 2021r.  uzyskała zgodę królewską zgodę (tzw. Royal Assent) od reprezentującej brytyjską Królową Elżbietę II – Elisabeth Dowdeswell. Maj 2022 będzie pierwszym miesiącem obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ontario.

Posłanka Christine Hogarth zgłosiła ustawę pod obrady Parlamentu Ontario jako tzw. private bill.  Ustawa przeszła cały proces legislacyjny w Parlamencie przy ponadpartyjnym poparciu przez parlamentarzystów. Ontario jest domem dla ponad pół miliona osób z polskim pochodzeniem, a Polonia jest jedną z najliczniejszych grup etnicznych w Ontario. Ta wielka grupa Kanadyjczyków polskiego pochodzenia od pokoleń uczestniczy w budowaniu Kanady wzbogacając jej kulturę, dziedzictwo oraz stała się integralną częścią jej wielokulturowej społeczności. Polacy w Ontario wychowują swoje dzieci w ramach społeczności kanadyjskiej i z poszanowaniem jej wartości.

Miesiąc Dziedzictwa Polskiego będzie obchodzony co roku w maju w całej prowincji Ontario, upamiętniając m.in. Święto Konstytucji 3 Maja w Polsce, pierwszej demokratycznej i postępowej Konstytucji w Europie. 3 maja jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski i przypomina wielowiekową walkę o wolność i niepodległości narodu polskiego. Ogłaszając maj jako Miesiąc Dziedzictwa Polskiego, prowincja Ontario uznała wielki wpływ, jaki Polscy Kanadyjczycy wywarli na historię, kulturę i społeczność Ontario. Miesiąc Dziedzictwa Polskiego to okazja do przybliżenia mieszkańcom Ontario, w każdym wieku i różnym pochodzeniu, polskiej historii i tradycji. Ontario to prowincja będąca domem dla wielu kultur i różnych narodowości. Ogłoszenie miesiąca maja Miesiącem Dziedzictwa Polskiego jest tego dowodem uznania wkładu wielu Polaków w rozwój prowincji w wielu wymiarach: kulturowych, ekonomicznym oraz społecznym.

Więcej informacji: https://www.ola.org/en/legislative-business/bills/parliament-42/session-2/bill-18

{"register":{"columns":[]}}