W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

13.12.2021

40.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 12

W dniu 13 grudnia 2021 r. w Konsulacie Generalnym RP w Toronto odbyło się spotkanie upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Na zaproszenie Konsul Generalnej Magdaleny Pszczółkowskiej w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji polonijnych, jak również zasłużeni działacze Solidarności.

W trakcie spotkania w Konsulacie p. Jerzy Lizak,  wieloletni działacz Solidarności, został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Następnie wyświetlony został, przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej, film „Stan Wojenny w PRL”.

Podczas spotkania Konsul Generalna przypominała tragiczne wydarzenia, które spowodował wprowadzony w Polsce stan wojenny. 13 grudnia 2021r. władze komunistyczne chcąc ostatecznie zlikwidować wszelkie przejawy nieposłuszeństwa i sprzeciwu, zdecydowały się użyć wojska w celu kontroli i represjonowania Polaków. Wiele osób za swój sprzeciw wobec władz zapłaciło największą cenę. Dokładna liczba ofiar stanu wojennego do dziś nie jest znana. Szacuje się, ze śmierć poniosło od kilkudziesięciu do ponad stu osób. Nie jest też znana liczba Polaków, którzy straciły zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa lub demonstracji ulicznych. Zgodnie z danymi Instytutu Pamięci Narodowej, internowanych zostało ponad 10 tysięcy opozycjonistów. Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie "Solidarności" czy przynależność do związku.

Na zakończenie spotkania Konsul Generalna rozpaliła świecę „Światło Wolności” symbolizującą ofiary wprowadzonego w Polsce stanu wojennego.

Akcja „Światło Wolności” jest nawiązaniem do tradycji zapalania w oknach świeczek w kolejnych latach po 1981 roku, w rocznicę 13 grudnia wieczorem, na znak protestu i pamięci o tych wydarzeniach i ich Ofiarach. Świeczkę – w akcie dużej odwagi cywilnej - zapalano w oknach wielu polskich domów. Na znak solidarności z Polakami represjonowanymi podczas stanu wojennego, świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił  papież Jan Paweł II. Świece rozpalił również prezydent USA Ronald Reagan, który powiedział wówczas: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

W tegoroczną akcję „Światło Wolności” bardzo aktywnie włączyły się organizacje polonijne w Kanadzie dając tym samym wyraz pamięci dla ofiar stanu wojennego.

 

Fot. Piotr Figura

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}