W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Parlament Kanady ustanowił Miesiąc Polskiego Dziedzictwa

14.02.2024

M-75

Kanadyjska Izba Gmin uznała 7 lutego 2024 r. znaczący wkład Polonii kanadyjskiej w budowanie lepszego i bardziej dynamicznego społeczeństwa, gospodarki, polityki i kultury w Kanadzie. Odtąd każdego 3 maja Kanada będzie świętować Dzień Konstytucji RP oraz każdy miesiąc maj będzie Miesiącem Polskiego Dziedzictwa w całej Kanadzie!

Podczas uroczystości po głosowaniu w Izbie Gmin Ambasador Witold Dzielski podkreślił:

„Chciałbym wyrazić najwyższe wyrazy uznania dla zarządu, dyrektorów regionalnych, przewodniczących okręgów, członków, byłych liderów i całej zaangażowanej społeczności wokół Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Szczególne podziękowania składam Kanadyjsko-Polskiej Grupie Przyjaźni Międzyparlamentarnej wraz z wnioskodawcą uchwały, posłem, panem Peterem Fonsecą. Przy tej okazji mam wielką przyjemność dołączyć do wielu gratulacji z okazji dzisiejszego sukcesu w obradach Izby Gmin”.

Podziękowania i ogromne uznanie należy skierować do posła Petera Fonseki, który 7 grudnia 2022 r. w Izbie Gmin złożył formalny wniosek: „M-75 Miesiąc Dziedzictwa Polskiego”. Podczas pierwszej debaty, która odbyła się 7 listopada 2023 r., poseł Fonseca powiedział:

„Wniosek M-75 wykracza poza zwykłe uznanie historycznych więzi łączących Kanadę i Polskę. Stanowi także serdeczny hołd dla dynamicznej społeczności Polonii Kanadyjskiej, która jest znana ze swojego istotnego wkładu na rzecz naszego narodu. Korzenie polskiej imigracji do Kanady sięgają już roku 1752, kiedy to pierwszy udokumentowany polski imigrant postawił stopę na ziemi kanadyjskiej. Dziś społeczność Polonii kanadyjskiej liczy ponad milion osób. Polska migracja do Kanady ma długą historię, a najwcześniejsze fale imigrantów przybyły na przełomie XIX i XX wieku.”

Wielkie podziękowania należą się Kongresowi Polonii Kanadyjskiej (KPK) – organizacji parasolowej, która pełni rolę głosu społeczności polsko-kanadyjskiej, dbając o jej prawa i interesy. KPK wykazał się wielkim przywództwem w propagowaniu i wspieraniu tego wniosku, zwłaszcza prezes Janusz Tomczak i pierwszy wiceprezes Dominik Roszak. Kongres reprezentuje interesy Polonii, zapewniając silny i istotny głos polonijny w procesie decyzyjnym dotyczącym polityki rządu Kanady oraz promując prawa Polaków do pełnego i równego uczestnictwa we wszystkich aspektach życia kanadyjskiego. Wniosek ten w dużej mierze wynikał z poparcia KPK.

Sukces nie byłby możliwy bez wszystkich kanadyjskich parlamentarzystów popierających wniosek – sesja głosowania zakończyła się przyjęciem wniosku przez 328 posłów, bez żadnego głosu sprzeciwu. Wszystkie głosy podczas dwóch debat w listopadzie 2023 r. i lutym 2024 r. w sposób dobitny podkreślały znaczący wkład Polonii kanadyjskiej w budowanie lepszej i bardziej dynamicznej Kanady. Politycy kanadyjscy, reprezentujący wszystkie kanadyjskie siły polityczne, podkreślali także szczególną rolę jaką Polska odegrała w historii oraz wysokie dzisiejsze znaczenie Polski, jako lidera regionu EŚW i strategicznego partnera Kanady. Pełne transkrypcje z debat są dostępne na kanale YouTube Ambasady w języku angielskim oraz poniżej.

Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w całej Kanadzie będzie obejmował różnorodne wydarzenia i działania, które będą prezentowały polską kulturę, historię, tradycje i osiągnięcia. Będą to występy taneczne ludowe, wystawy sztuki, pokazy filmowe, wydarzenia kulinarne oraz programy edukacyjne i historyczne istotne dla polskiej społeczności w Kanadzie. Ogólnokanadyjski Miesiąc Dziedzictwa Polskiego będzie również okazją dla osób polskiego pochodzenia, jak również dla wszystkich Kanadyjczyków, do odkrywania i świętowania bogatego dziedzictwa kulturowego Polski.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}