W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rodzinny piknik czytelniczy połączony z Narodowym Czytaniem w ogrodzie Konsulatu w Toronto

11.09.2021

1

11 września 2021 r. Konsulat Generalny RP w Toronto po raz czwarty zorganizował rodzinną edycję Narodowego Czytania w formie pikniku czytelniczego. Podobnie, jak w ubiegłym roku, odbyła się ona w ogrodzie Konsulatu.

Głównym punktem programu było  czytanie fragmentów „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Dodatkowo, niespodziankę uczestnikom pikniku sprawiły panie nauczycielki z ZNP oddział Mississauga, które przedstawiły krótką inscenizację fragmentu sztuki, znakomicie wcielając się w role Dulskiej, Dulskiego i Hesi.

Specjalnie dla dzieci przygotowana została inna lektura, książka Joanny Olech "Pompon w rodzinie Fisiów". Po wysłuchaniu "Pompona" dzieci wspólnie z rodzicami bawiły się tworząc drzewo genealogiczne.

Rodzinny Piknik Czytelniczy był też okazją do wręczenia nagród i wyróżnień przyznanych najmłodszym, uczestnikom konkursów.

Konrad Czapiński otrzymał specjalny dyplom podpisany przez Małżonkę Prezydenta, p. Agatę Kornhauzer-Dudę, za udział w konkursie recytatorskim dla uczniów szkół polonijnych i polskich za granicą "Słowem - Polska".

Nagrody i wyróżnienia w formie książek, dyplomów i ramek do zdjęć wręczono także uczestnikom konkursu fotograficznego "Jestem Polką. Jestem Polakiem. Pokaż na zdjęciach, w jaki sposób pielęgnujesz polskość". Konkurs ten zorganizował Konsulat Generalny RP w Toronto z okazji Dnia Dziecka.

Piotr Figura, artysta-fotograf i juror konkursu, ufundował też nagrodę specjalną, która w drodze losowania trafiła do jednego z laureatów. Artysta przygotował również zestawienie "Dziesięciu złotych zasad robienia dobrych zdjęć", które w formie wydruku były dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Wszystkie nadesłane na konkurs zdjęcia można było obejrzeć na wystawie w ogrodzie Konsulatu.

Tak jak w ubiegłych latach, częścią Pikniku był kiermasz polskich książek zorganizowany przez Bibliotekę Polską im. ks. S. Bąka przy Polskim Centrum Kultury w Mississaudze, a także plenerowa czytelnia.

Wszyscy uczestnicy Pikniku otrzymali pamiątkowe kartki z pieczątką Narodowego Czytania 2021.

Partnerzy wydarzenia: Radio Polonia Toronto, ZNP - Oddział Mississauga, Toronto Public Library, Pegaz Art Production, Federacja Polek w Kanadzie - Ogniwo 24 Mississauga.

Fot. Peter Figura, KG Toronto 

Zdjęcia (13)