W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Upamiętnienie 81. rocznicy pierwszej masowej deportacji obywateli polskich na Syberię połączone z wręczeniem odznaczeń Krzyż Zesłańców Sybiru

24.09.2021

Sybiracy

W dniu 21 września 2021 r. w siedzibie placówki odbyła się uroczystość upamiętnienia 81. rocznicy pierwszej masowej deportacji obywateli polskich na Syberię połączona z wręczeniem odznaczeń Krzyż Zesłańców Sybiru ośmiu ottawskim Sybirakom z udziałem deputowanego Izby Gmin Chandry Arya.

W swoim wystąpieniu ambasador Andrzej Kurnicki przedstawił historię masowych deportacji obywateli polskich na Syberię w latach 1940-41, w tym ewakuację ponad 100 tys. Sybiraków i warunki ich pobytu w obozach dla polskich uchodźców w Indiach, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Podziękował  ponadto deputowanemu Chandrze Arya za wygłoszenie 1 lutego br. w parlamencie federalnym oświadczenia z okazji 81. rocznicy pierwszej masowej deportacji obywateli polskich na Syberię.

Odznaczenia Krzyż Zesłańców Sybiru zostały wręczone mieszkańcom Ottawy polskiego pochodzenia, którzy jako dzieci zostali zesłani wraz z rodzinami lub urodzili się w obozach pracy na Syberii:

  • p. Alice Basarke
  • p. Joanna Erland
  • p. Maria Gajdecki
  • p. Mieczysław Król
  • p. Krystyna Makomaski (w jej imieniu odznaczenie odebrał mąż p. Andrzej Makomaski)
  • p. Rafał Przednowek
  • p. Helena Tkaczewski
  • pośmiertnie śp. Andrzej Dąbrowski (odznaczenie odebrała córka p. Isabel Dabrowski).

W imieniu odznaczonych głos zabrała p. Alice Basarke, która podkreśliła, że historia zesłańców na Sybir przez wiele lat była niedostrzeganym, a nawet ukrywanym wydarzeniem II wojny światowej. Zwróciła uwagę, że wśród kanadyjskiej opinii publicznej fakt zsyłek praktycznie nie był znany i konieczny jest wspólny wysiłek świadków historii, ośrodków naukowych,  placówek dyplomatyczno-konsularnych RP i przedstawicieli władz kanadyjskich, aby wiedza o tej tragedii dotarła do szerszego grona Kanadyjczyków.

Deputowany Chandra Arya przekazał odznaczonym specjalnie przygotowane certyfikaty z okazji upamiętnienia 81. rocznicy pierwszej masowej deportacji obywateli polskich na Syberię i otrzymania odznaczeń Krzyż Zesłańców Sybiru.

Z uwagi na wytyczne władz prowincji w zakresie organizowania wydarzeń publicznych w dobie pandemii Ambasada ograniczyła ilość zaproszonych gości do członków najbliższej rodziny. Ponadto w wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji polonijnych: Canadian-Polish Club (Klub wspierał działania mające na celu uhonorowanie ottawskich Sybiraków) oraz Oscar Halecki Institute.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}