W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności dla Pana Ryszarda Kuśmierczyka

14.02.2022

Uroczystość wręczenia odznaczenia Ryszardowi Kuśmierczykowi 2

W dniu 12 lutego 2022 r. w Ambasadzie RP w Ottawie odbyła się uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności. Odznaczenie dla Pana Ryszarda Kuśmierczyka wręczył Ambasador RP Andrzej Kurnicki.

W uroczystości udział wzięła najbliższa rodzina Ryszarda Kuśmierczyka, Attaché Obrony Krzysztof Książek oraz przedstawiciele ottawskiej Polonii.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, nadał Krzyż Wolności i Solidarności Panu Ryszardowi Kuśmierczykowi w uznaniu działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka.

Ambasador Andrzej Kurnicki przedstawiając zasługi Ryszarda Kuśmierczyka wyróżnił w szczególności:

W latach 1980-1981 Pan Ryszard Kuśmierczyk był aktywnym działaczem NSZZ „Solidarność” na terenie Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku. Odegrał wiodącą rolę w organizowaniu Komisji Zakładowej „Solidarności” w miejscu pracy. Początkowo był członkiem Prezydium, a później pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. Jednocześnie wchodził w skład redakcji „Biuletynu Komisji Zakładowej NSZZ Fabryki Łożysk Tocznych” oraz pisma wydawanego od marca 1981 roku przez „Solidarność” pt. „Express Informator”.

W dniu wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku Pan Ryszard Kuśmierczyk został internowany w Ośrodku Odosobnienia we Włodawie. Został zwolniony po ponad trzech miesiącach internowania, 17 marca 1982 roku. Po zwolnieniu z internowania Pan Ryszard Kuśmierczyk nadal uczestniczył w pracach podziemnych struktur „Solidarności” na terenie Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku. Utrzymywał kontakty z innymi działaczami podziemnych struktur „Solidarności” z terenu Kraśnika i Regionu. Z tego powodu był inwigilowany i objęty kontrolą operacyjną Służby Bezpieczeństwa PRL. Jako osoba internowana i represjonowana Pan Ryszard Kuśmierczyk zdecydował się w 1984 roku na emigrację do Kanady.

Działania stosowane wobec Pana Ryszarda Kuśmierczyka przez organa bezpieczeństwa państwa wynikały z jego poglądów politycznych oraz prowadzonej przez niego działalności, w tym związkowej, której celem było odzyskanie przez Polskę suwerenności oraz respektowanie praw człowieka w PRL.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}